2021-12-29T13:17:13+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Atlas Nienawiści kontra samorząd. Wyrok zapadł w Ostrołęce

REKLAMA
REKLAMA
2
2
6

W ostrołęckim sądzie zapadł wyrok w głośnej sprawie "samorząd kontra Atlas Nienawiści". Powiat przasnyski pozwał aktywistów, którzy założyli "Atlas", domagając się m.in. przeprosin za umieszczenie w nim powiatu przasnyskiego. - Pozew został oddalony - poinformowali aktywiści.

Atlas Nienawiści to strona internetowa, która została stworzona przez cztery osoby. Zawiera ona dane dotyczące uchwał, które przyjmowane były przez samorządy, a które rzekomo mają uderzać w społeczność LGBT w Polsce. Przykładowo: mogą być to uchwały sprzeciwiające się ideologii LGBT, jak również Samorządowa Karta Praw Rodzin.

Właśnie ta ostatnia uchwała została w 2019 roku przyjęta jednogłośnie przez radnych powiatu przasnyskiego. Aktywiści umieścili ten powiat na mapie, a władze samorządowe nie zamierzały tolerować takiego stanu rzeczy. Z pomocą przyszła organizacja Ordo Iuris, która zapewniła powiatowi pomoc prawną.

Powiat przasnyski domagał się w pozwie: złożenia przez pozwanych pisemnych przeprosin; nadania oświadczenia o przeprosinach, wraz z jego tłumaczeniem przysięgłym na język angielski, za pośrednictwem poczty elektronicznej do wszystkich Eurodeputowanych Parlamentu Europejskiego; stałe opatrzenie strony internetowej znajdującej się pod adresem atlasnienawisci.pl w/w oświadczeniem o przeprosinach; zorganizowanie na koszt pozwanych w Polskiej Agencji Prasowej S.A. z siedzibą w Warszawie konferencji prasowej wraz z uprzednim powiadomieniem, za pośrednictwem usług Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej S.A. z siedzibą w Warszawie, dziennikarzy i redakcji mediów znajdujących się w bazie Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej S.A. w Warszawie i odczytanie podczas tejże konferencji prasowej oświadczenia o przeprosinach; zorganizowanie na koszt pozwanych konferencji prasowej przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli i wysłanie wiadomości e-mail z zaproszeniem na aktualne adresy e-mail zagranicznych redakcji: Deutsche Welle, BBC, EU Observer, DailyNews, Guardian, The Telegraph Europe, Politico, New Europe, The Independent, France 24, CNN Europe oraz odczytanie podczas tejże konferencji prasowej oświadczenia o przeprosinach, o którym mowa wyżej; oraz zasądzenie solidarnie od pozwanych kwoty 20.000 zł na wskazany cel społeczny.

Proces odbywał się w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. Wyrok ogłoszony został 29 grudnia 2021 r. Jak poinformowali aktywiści, pozew został oddalony, a powiat przasnyski obciążono kosztami sądowymi.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×