eOstroleka.pl
Polska,

Bartłomiej Bodio szefem parlamentarny Zespółu ds. Polskiego Przemysłu Obronnego

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Parlamentarny Zespół ds. Polskiego Przemysłu Obronnego został powołany przez grupę posłów i senatorów. Jego szefem będzie Bartłomiej Bodio, poseł PSL. Celem zespołu będzie zwiększenie kontroli parlamentarnej nad procesami konsolidacji przemysłu obronnego, tak aby efektywnie budować siłę Polskiego Przemysłu Obronnego.

W najbliższych latach Polska wyda ponad 100 mld zł. na modernizację Sił Zbrojnych. Co więcej, ta kwota nie jest kompletna – zakup uzbrojenia czy wyposażenia stanowi około 30-40% kosztów ponoszonych w ciągu całego cyklu życia tego sprzętu. Dochodzą koszty eksploatacji czy późniejszych modernizacji. Wobec tego, w ciągu najbliższej dekady wydatki na uzbrojenie będą wielokrotnie większe niż deklarowane 100 mld zł. „Planowana przez rząd największa w ostatnich dziesięcioleciach modernizacja Sił Zbrojnych  jest gigantyczną szansą dla Polskiego Przemysłu Obronnego. Szansą ale jednocześnie wyzwaniem. Wyzwaniem ponieważ nie jednokrotnie było tak że Ministerstwo Obrony nie może być zmuszane do kupowania sprzętu tylko dlatego że ktoś wyprodukował sprzęt który nie spełnia wymogów nowoczesnej modernizacji” – podkreśla Bodio.

Ponadto zespół będzie dbał o właściwe wykorzystanie możliwości zapewnienia transferu technologii w przypadku zakupu sprzętu od zagranicznych firm. Dzięki temu, rodzimy przemysł będzie miał szansę dogonić konkurencję, wzmocnić swoją pozycję zarówno na polskim rynku jak i zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu zagranicą.

„Jednocześnie Polski Przemysł Obronny stoi przez wyzwaniami procesu konsolidacji. Procesu koniecznego, jeśli chcemy jako kraj sprostać silnej międzynarodowej konkurencji. Musimy jako parlamentarzyści zapewnić jak największy udział polskich firm w zamówieniach dla wojska, aby skorzystały w jak największym stopniu z pieniędzy jakie Polska przeznacza na unowocześnienie Sił Zbrojnych” – dodaje poseł PSL.

Posłowie będący członkami zespołu zauważają, że ponadpolitycznym celem jest, aby Polska dobrze wykorzystywała szansę na eksport uzbrojenia. Polityczne wsparcie w tej branży jest jednym z kluczowych czynników rozwoju, dlatego Zespół będzie dbał aby Polski Przemysł Obronny takie wsparcie otrzymał.  Sektor obronny to w dużej mierze spółki należące do skarbu państwa, które mają być zebrane pod wspólnym szyldem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wsparcie, którego można udzielić firmom sektora obronnego jest więc wsparciem dla całej polskiej gospodarki.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×