eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Będzie referendum w sprawie odwołanie wójta i rady gminy Czerwin? Decyzja w ciągu 30 dni

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

18 lipca br. do Komisarza Wyborczego w Ostrołęce złożony został wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania wójta gminy Czerwin - Ryszarda Gocłowskiego oraz rady gminy w Czerwinie.

Inicjator referendum we wniosku określił pytania referendalne w brzmieniu:
1.Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Wójta Gminy Czerwin Ryszarda Gocłowskiego przed upływem kadencji?
2.Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy w Czerwinie – in gremio [w całości] przed upływem kadencji?


W uzasadnieniu podano:

Podmioty, względem których złożono wniosek mieszkańców o przeprowadzenie gminnego referendum w sprawie ich odwołania przed upływem kadencji, utraciły społeczne zaufanie znaczącej części wyborców Gminy Czerwin,
sprzeniewierzyły się przedwyborczym obietnicom, składanemu ślubowaniu oraz powinnościom zapisanym w Statucie Gminy Czerwin jak i Ustawie z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym (art. 1, 2, 7 ust. 1 pkt.: 5, 8, 17, 19; art. 23 ust. 1, art. 23a ust. 1), zaniechaniem lub złą wolą tłumiły oddolne inicjatywy lokalnej Wspólnoty, działały w sposób zaprzeczający budowaniu społecznego zaufania obywateli do organów administracji publicznej (dotyczy szczególnie planowanej lokalizacji na obszarze gminy Czerwin tzw. farmy/parku wiatrowego oraz odmowy mieszkańcom prawa do referendum zagwarantowanego obywatelom w art. 170 Konstytucji RP), prowadziły złą politykę finansową, która doprowadziła Gminę na skraj bankructwa rozbijały wspólnotowe więzi poprzez podsycanie środowiskowych antagonizmów, działały metodami sprzyjającymi tworzeniu się lokalnych koterii.


- Do wniosku dołączono 58 kart poparcia z 537 podpisami. Wymagana liczba podpisów to 420. Zebranie tak dużej liczby podpisów poparcia to sukces referendum i wydarzenie historyczne. Mieszkańcy udowodnili, że chcą w naszej gminie normalności, żeby władza lokalna była dla nich, a nie na odwrót. W tym miejscu Inicjatorzy referendum w składzie: Michał Młodzianowski, Grażyna Wrzosek Junkrowska, Ryszard Stanisław Płóciennik, Anna Klec oraz Zbigniew Gołąbek pragną serdecznie podziękować mieszkańcom naszej gminy za poparcie, za życzliwość, a przede wszystkim za odwagę cywilną. Dodatkowe podziękowanie kieruje do tych osób, które czynnie pomogły w zbieraniu podpisów. Jednocześnie Inicjator referendum przeprasza tych mieszkańców, do których nie udało się dotrzeć podczas zbierania podpisów. Złożenie wniosku jest ogromnym sukcesem mieszkańców - piszą inicjatorzy referendum w gminie Czerwin.

Teraz pozostaje czekać na  postanowienie Komisarza Wyborczego w Ostrołęce, który w ciągu 30 dni odniesie się do złożonego wniosku - dodają.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×