2021-12-09T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Bezpieczna bankowość w Internecie? Sprawdź tych 5 sposobów!

REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczna bankowość w Internecie? Sprawdź tych 5 sposobów!

Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystałeś z bankowości internetowej, to już niedługo będziesz w mniejszości. Według danych Związku Banków Polskich ponad 18 milionów Polaków aktywnie korzysta z usług swoich banków przez Internet. Przy tak dużych liczbach nie dziwi fakt występujących ataków hakerskich na konta bankowe i karty płatnicze. Czy można jakoś temu przeciwdziałać? Co zrobić, by skutecznie zabezpieczyć bankowość online?

5 trików na bezpieczną bankowość w Internecie

Świat wirtualny nabiera rozpędu. Wykonywanie przelewów, zaciąganie pożyczek i kredytów, otwieranie nowych kont, opłacanie rachunków. Coraz więcej Polaków decyduje się robić to przy pomocy aplikacji mobilnej lub przez stronę internetową swojego banku.

To naprawdę wygodne, gdy w przerwie od Netflixa możesz za pomocą kilku kliknięć zapłacić za zakupy. Na tym samym urządzeniu.

Z Internetu korzystamy dziś o wiele bardziej odważnie, niż jeszcze kilka lat temu. Sporo użytkowników zapomina o swoim bezpieczeństwie w sieci. W przypadku bankowości online jest ono kluczowe, bowiem nikt nie chce walczyć ze skutkami skradzionych danych do konta. Nawet jeśli banki obiecują bezpieczne przelewy i płatności przez Internet, jest parę sprawdzonych metod na ochronę swoich danych. Nie przedłużamy. Oto one:

Wirtualna sieć prywatna VPN

Co to jest VPN? W sieci krąży sporo reklam programów, sygnowanych tymi trzema literami. Skrót rozwija się jako Virtual Private Network. Wirtualna sieć prywatna. Jest to specjalna aplikacja, która szyfruje połączenie Twojego urządzenia z Internetem.

Jeżeli włączysz program VPN, informacje pobierane i wysyłane z Twojego komputera i telefonu będą niewidoczne dla potencjalnych hakerów. Zmniejszasz tym samym ryzyko utraty danych z karty płatniczej czy loginu i hasła do konta bankowego.

Jaki VPN wybrać? Aplikacji tego typu jest bardzo dużo. Najlepiej skupić się na wirtualnych sieciach prywatnych, które mają pozytywne recenzje. Opinie profesjonalnych użytkowników mają większe znaczenie, niż najlepsza reklama VPN w sieci.

Zanim pobierzesz i zainstalujesz program VPN do bankowości, możesz zrobić jeszcze coś. Koniecznie przeczytaj regulamin usługi, porównaj plany taryfowe, sprawdź łatwość poruszania się po aplikacji. Nie zapominaj także o wiarygodności samego usługodawcy.

Wybieraj silne hasła do logowania

Może i jest to rada, z którą często się spotykasz. Ba, same serwisy internetowe czy konta bankowe wręcz wymagają od użytkowników bardziej skomplikowanych haseł. Coraz częściej podczas rejestracji konta trzeba wybrać hasło, zawierające minimum osiem znaków, w tym wielką literę, cyfrę i znak specjalny. Co nie zmienia faktu, że wciąż jest szereg błędów, które ludzie popełniają w trakcie rejestracji.

Czego unikać podczas tworzenia hasła?

  • Używania danych osobowych – imion, nazwisk, daty urodzenia
  • Wykorzystywania istniejących wyrazów i wyrażeń
  • Ograniczania się do możliwie najkrótszych haseł
  • Wpisywania sekwencji takich samych lub następujących po sobie cyfr (1111 lub 1234)
  • Przypisywania tego samego hasła do kilku kont bankowych. A przy okazji w social media, na skrzynce pocztowej, w sklepach internetowych, itp.

Nie martw się, jeśli masz problem z zapamiętaniem trudnych haseł lub boisz się o ich wyciek. Niektóre usługi VPN posiadają dodatkową funkcję w postaci aplikacji do bezpiecznego ich przechowywania. W takim programie bez ryzyka możesz trzymać swoje hasła, których nie będzie w stanie wykraść i złamać żaden cyberprzestępca.

Unikaj publicznych sieci Wi-Fi

Podłączanie się pod publiczną sieć Wi-Fi jest wygodne i szybkie. Szczególnie w kawiarniach, restauracjach, na lotniskach czy w hotelach. Problem polega na tym, że do takich sieci może podpiąć się każdy, nawet ten, kto ma niecne zamiary wobec innych użytkowników.

Publiczne Wi-Fi nie korzystają zwykle z szyfrowania danych, przez co logowanie się do banku podczas ich używania jest bardzo niebezpieczne. Możesz dodatkowo narazić swój laptop lub smartfon na pobranie wirusów typu malware i spyware.

Jeśli nie jesteś w stanie utworzyć sobie mobilnego hotspota na telefonie lub nosić ze sobą mobilnego routera z kartą SIM, możesz skorzystać z VPN. Dzięki usługom wirtualnych sieci prywatnych pozostaniesz bezpieczny podczas logowania się do banku w przestrzeni publicznej.

Sieci VPN z łatwością zamieniają dane w szyfr nie tylko w sieci domowej, ale również publicznej. Warto zatem przemyśleć pobranie odpowiedniej aplikacji przed kolejną wizytą na mieście lub podróżą służbową czy wakacjami.

Uważaj na phishing

Co to jest phishing? To dziś jedna z najpopularniejszych metod używanych przez złodziei tożsamości w celu wykradzenia Twoich danych osobowych i bankowych. Ten sposób oszustwa zwykle polega na skłonieniu Cię do dobrowolnego podania swoich informacji, w tym często loginów i haseł do logowania.

Z phishingiem jest trochę jak ze słynną metodą „na wnuczka”. Z tą różnicą, że tutaj kradzież odbywa się wirtualnie. Najczęściej w postaci e-maila. Otrzymujesz wiadomość, która do złudzenia przypomina maila z Twojego banku. Informacje w nim zawarte mają Cię skłonić do zalogowania się na swoje konto i aktualizację swoich danych. Po kliknięciu w link przechodzisz na stronę, która wygląda identycznie jak Twoja bankowość internetowa. Z tą różnicą, że jest to fałszywka. Złodzieje wykradają wtedy Twój login i hasło.

Jak bronić się przed phishingiem?

  • Zawsze sprawdzaj nadawcę wiadomości
  • Nie klikaj w link, najedź na niego kursorem, by zobaczyć, dokąd Cię zaprowadzi
  • W razie jakichkolwiek podejrzeń, zadzwoń na infolinię bankową i zapytaj, czy faktycznie Twój bank wysyła ostatnio takie maile
  • Pobierz aplikację VPN, która podejrzane maile oflaguje jako spam, byś mógł cieszyć się zwiększonym bezpieczeństwem w sieci

Mądrze wybieraj aplikacje

Jeżeli korzystasz z bankowości internetowej, to pewnie spotkałeś się też z innymi aplikacjami mobilnymi, dotyczącymi finansów. Wirtualne portfele, pośrednicy w płatnościach internetowych czy mobilni doradcy finansowi to wygodne rozszerzenia. Niestety nie wszystkie dbają tak samo o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Przed korzystaniem z nich sprawdź, czy aplikacja będzie chciała uzyskać dostęp do danych, które nie powinny być jej potrzebne.

Zewnętrzne programy mogą być odpowiedzialne za wyciek poufnych informacji z Twojego urządzenia. W połączeniu z korzystaniem z bankowości internetowej na tym samym komputerze czy telefonie, ryzyko utraty pieniędzy wzrasta.

Znów z pomocą przychodzi sieć VPN, dzięki której Twoje poufne dane są zabezpieczone w postaci niemożliwego do złamania szyfru. Aplikacja VPN ochroni Cię przed nieświadomą utratą informacji. Choć w przypadku pobierania zewnętrznych aplikacji przyda się też odrobina zdrowego rozsądku. 

Materiał partnera.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×