2016-03-16T09:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Budowa elektrowni w Ostrołęce ponownie na ustach ekspertów

REKLAMA
REKLAMA
Grupa Energa jest poważnie zainteresowana budową elektrowni Ostrołęka C. Projekt, który zawieszony został w 2012 roku, ponownie wraca do dyskusji. W ostatnim czasie zlecono analizy i badania projektu w zakresie opłacalności finansowej. Od wyników zależy przyszłość elektrowni.

Grupa Energa pragnie nadać dynamiki swojej strategii inwestycyjnej. W ostatnich latach nie była ona szeroko rozwinięta, lecz za rządów Prawa i Sprawiedliwości ma to ulec zmianie. Projekt budowy ostrołęckiej elektrowni jest także umieszczony w rządowej strategii dbania o węgiel, jako podstawowe źródło energetyczne. W rozmowie z portalem wnp.pl wiceprezes Energi ds. Korporacyjnych Grzegorz Ksepko zapewnił, że prace nad analizami są w zaawansowanym stanie.

O potrzebie budowania ostrołęckiej elektrowni wypowiedział się także prof. Piotr Naimski - pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. W wywiadzie dla biznesalert.pl podkreślił, że jest to nie tylko projekt szczególnej troski ze strony rządu. - Opole się buduje, choć z opóźnieniem, Kozienice i Jaworzno miejmy nadzieję, że też będą zbudowane. To jednak nie wystarczy. Oprócz tego w perspektywie 5-6 lat powinniśmy wymienić kilka tysięcy MW. Musi być zbudowana Ostrołęka. To nie jest projekt tylko naszego rządu. To ważne zadanie z punktu widzenia państwa. Wymaga tego nasz system elektroenergetyczny. Elektrownia musi tam stanąć, więc będzie zbudowana. To, że nie powstała do tej pory jest zaniedbaniem i błędem poprzedniego rządu - stwierdził.

Przypomnijmy, że zaniechanie budowy ostrołęckiej elektrowni przez poprzednią władzę spotkało się z wieloma głosami krytyki. W czerwcu 2014 roku podczas wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości w Ostrołęce zaapelowano do ówczesnego premiera Donalda Tuska o wznowienie prac nad elektrownią. Winą za taki stan rzeczy obarczano rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówił o tym także poseł ziemi ostrołęckiej Arkadiusz Czartoryski.

Temat elektrowni pojawił się także w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chętnie odwiedzali Ostrołękę, składając jednoznaczne deklaracje. Obecna premier Beata Szydło złożyła deklarację o powstaniu elektrowni w naszym mieście. W podobnym tonie wypowiadał się prezes ówczesnej partii opozycyjnej, a obecnie rządzącej - Jarosław Kaczyński.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1