zdjecie 9799
zdjecie 9799
2013-12-23T09:21:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Budżet Ostrołęki na rok 2014. Najważniejsze liczby [WIDEO]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Zmieniające się przepisy i malejące wsparcie budżetu Państwa, przy zlecaniu samorządom coraz to nowych zadań, z każdym rokiem komplikują finansowanie potrzeb lokalnych społeczności. Wymuszają też swoistą konieczność zadłużania się samorządów chcących realizować inwestycje.

Pod tym względem Ostrołęka znajduje się w czołówce bezpiecznych miast na prawach powiatu grodzkiego. Nawet z niezbędnymi obligacjami do ustawowej granicy 60 procent mamy naprawdę daleko. W tym numerze biuletynu przybliżamy Państwu założenia przyszłorocznego budżetu, wskazując największe i najważniejsze dla funkcjonowania miasta wydatki.

Zaplanowane dochody Miasta wynoszą 264.356.478,00 a wydatki 297.473.812,67 złotych, co daje nam deficyt budżetowy w wysokości 33.117.334,67 zł. Zostanie on pokryty z papierów wartościowych (obligacji) wyemitowanych przez Miasto. Łączne zadłużenie Ostrołęki osiągnie w przyszłym roku poziom 114.639.445,24 złotych (należy wziąć pod uwagę fakt, że część obligacji zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań).

Najważniejsze wydatki Miasta, obejmujące bezpośrednie świadczenia dla mieszkańców, to oświata i opieka społeczna. Na rok 2014 zaplanowaliśmy łączne wydatki na oświatę w kwocie 111.617.700 złotych, co wyraźnie wskazuje na to, że jest najpoważniejszy dział w miejskich wydatkach.  Z tych ponad 111 milionów złotych 16.300.000 trafi na utrzymanie przedszkoli – będzie to blisko 99 % tegorocznej kwoty. We wszystkich wydatkach oświatowych staramy się zachować ten poziom.

38.865.338,00 złotych przeznaczamy na pomoc społeczną. W tej kwocie znajdują się wydatki na utrzymanie domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo – wychowawczych i ośrodków wsparcia, rodzin zastępczych oraz realizację wszystkich programów prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.  Niebagatelną pozycją w wydatkach jest też edukacyjna opieka wychowawcza, realizowana na pograniczu dwóch poprzednich działów.  Tu miasto zaplanowało ponad 9 milionów złotych, z czego większość trafi na wsparcie szkolnych świetlic, internatów i Specjalistycznego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.

Bieżące utrzymanie estetyki miasta, funkcjonowanie oświetlenia czy gospodarka odpadami – to zakres szeroko rozumianej gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. To również potężny wydatek z miejskiej kasy. W przyszłorocznym budżecie na  te zadania wyjątkowo przeznaczamy 43.328.357, w tym 15 milionów na budowę Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych, na którą musimy wyłożyć własne pieniądze do czasu zwrotu z dotacji unijnych. Oprócz tego tradycyjnie znajdują się tu wydatki na oczyszczanie miasta i zieleń miejską.

Duże znaczenie samorząd przywiązuje także do właściwego wspierania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Na przyszły rok w tym dziale zaplanowano wydatki w kwocie 8.620.000 złotych. Pieniądze te trafią do instytucji upowszechniania kultury, bibliotek i stowarzyszeń oraz będą przeznaczone na organizację przedsięwzięć kulturalnych, dobrze już wpisanych w ostrołęcką rzeczywistość. To między innymi festiwal teatrów ulicznych „Inqbator ulicy” czy projekty „Nastroje we dwoje” i „Godziny dla rodziny”. Wsparcie ich publicznymi pieniędzmi pozwala na znacznie szerszy dostęp lokalnej publiczności do dziedzin sztuki  nieobecnej na co dzień w miastach wielkości Ostrołęki.

W przyszłorocznym budżecie nie zapominamy także o sportowcach. Wydatki na kulturę fizyczną zaplanowano na poziomie 9.016.000 złotych, co stanowi rekordową kwotę w historii naszego miasta. Nie ulegną zmniejszeniu dotacje dla klubów sportowych, wydatki na infrastrukturę i wsparcie dla najlepszych zawodników. Dofinansowanie, pozwalające na utrzymanie niskich cen biletów, otrzyma także miejski Aquapark.

Kontynuowane będą także inwestycje drogowe, zarówno te rozpoczęte w roku bieżącym, jak i zupełnie nowe, w tym część zaplanowana na rok 2013, a z powodu niewydolności firm wykonawczych przeniesiona do realizacji w roku przyszłym. Do planu wpisane zostały też nowe ulice, dla których miasto ma przygotowane plany. Ukończone zostaną Bernardyńska, Wójta Romy i Sikorskiego. Kontynuowane będą prace przy kolejnym etapie budowy ulicy Korczaka. Na osiedlu Centrum prace remontowe przejdą ulice Pileckiego i Madalińskiego. Rozpoczną się przebudowy ulic Wiejskiej, Koszarowej, Otok, Narcyzowej, Palmowej, Tulipanowej, Nasturcjowej i 5 Pułku Ułanów. Łącznie na wydatki związane z remontami i budową dróg przewidziano ponad 18 milionów złotych. Znajdzie się w tym 1,5 miliona na inwestycje wspólne, z udziałem mieszkańców.

W przyszłym roku miasto zakończy też budowę bloku socjalnego, na którą to inwestycję zabezpieczono w budżecie 3 mln 300 tys. złotych. Kontynuowane będą prace przy poprawie warunków lokalowych bazy oświatowej – zmodernizowana zostanie między innymi siedziba Specjalistycznego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.

W przyszłorocznym budżecie ma zdecydowane odbicie realizowana od dwóch kadencji strategia równomiernego rozwoju poszczególnych osiedli i sektorów życia miasta. Samorząd stara się wywiązać jak najlepiej z powierzonych mu zadań, wielokrotnie wychodząc ponad minimum składanych na jego barki zadań. Widać to na przykładzie ostrołęckiej oświaty, opieki społecznej, kultury i sportu. Mamy nadzieję, że kolejny rok pozwoli nam na realizację zaplanowanych działań w dziedzinie infrastruktury ulicznej, mieszkaniowej i szeroko pojętej gospodarce komunalnej. Mamy naprawdę dobry budżet.

Prezydent Janusz Kotowski o budżecie Ostrołęki na 2014 roku. Zobacz wideo

Źródło: Ostrołęka Samorządowa
REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×