eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Bunt więźniów z ZK w Przytułach Starych. Strażnicy musieli użyć siły, padły strzały [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. ZK w Przytułach Starychfot. ZK w Przytułach Starych
REKLAMA

Strzelanina na terenie Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Więźniowie wzniecili bunt, ustawili barykady i podpalili je. Strażnicy więzienni zmuszeni byli użyć siły. Padły też strzały z broni palnej.

Dziś około godziny 10:00 na nogi postawione zostały służby policji, straży więziennej i straży pożarnej. Jednostki te brały udział w corocznych ćwiczeniach sprawdzających stan zabezpieczeń i reakcji na wypadek zagrożenia w Zakładach Karnych w Przytułach Starych.

Scenariusz dzisiejszych ćwiczeń zakładał bunt osadzonych i konieczność obezwładnienia protestujących więźniów. Bunt wzniecili skazani oddelegowani do pracy na terenie gospodarczym ZK w Przytułach Starych. Grupa agresorów odmówiła powrotu do cel. Zaczęli gromadzić przedmioty mogące służyć do budowy barykady. Zachowanie więźniów wskazywało, że mogą znajdować się pod wpływem środków odurzających.

- Podjęte mediacje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W zakładzie ogłoszony został alarm. O zaistniałym zagrożeniu bezpieczeństwa w zakładzie karnym i potrzebie udzielenia odpowiedniego wsparcia natychmiast powiadomiono Komendę Miejską Policji w Ostrołęce, Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz Grupę Interwencyjną Służby Więziennej w Białymstoku. Zagrożony teren został zabezpieczony przez funkcjonariuszy zakładu. Zdarzenie objęto stosownym zabezpieczeniem medycznym.  – relacjonuje Agnieszka Chaberek, rzecznik prasowy ZK w Przytułach Starych.

Zbuntowani skazani podpalili przygotowane barykady w celu utrudnienia oczekiwanej interwencji siłowej. Powstało realne zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia na znajdujące się w terenie zdarzenia budynki gospodarcze zakładu. Dyrektor zakładu podjął decyzję o rozpoczęciu akcji interwencyjnej.

W trakcie obezwładniania zbuntowanych przez grupy funkcjonariuszy SW, Straż Pożarna gasi palące się barykady oraz odpowiednio zabezpiecza budynki gospodarcze, Policja – zabezpieczyła zewnętrzny teren zdarzenia, skutecznie eliminując m. in. możliwość próby dokonania ucieczki skazanym. Wobec agresywnego zachowania osadzonych, posiadania i możliwości użycia przez nich przedmiotów niebezpiecznych, funkcjonariusze SW w celu skutecznego obezwładnienia zbuntowanych skutecznie zadymili teren zdarzenia i użyli broni palnej. O godz. 11:30 obezwładniono wszystkich skazanych biorących udział w buncie.

- Praktyczne ćwiczenia ochronno-obronne w zakresie likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa zakładu karnego miały na celu w szczególności: doskonalenie umiejętności kadry zarządzającej w zakresie kierowania ochroną i obroną zakładu, doskonalenie metod i technik likwidacji zagrożeń, szkolenie praktyczne współdziałających ze sobą grup oraz doskonalenie współdziałania z funkcjonariuszami KMP w Ostrołece, PSP w Ostrołęce i GISW. Podczas odprawy kończącej szkolenie, w obecności uczestniczących w szkoleniu funkcjonariuszy SW, policji i straży pożarnej omówione zostały nie tylko pozytywne (zakładane) aspekty ćwiczeń, ale również te ich elementy, które mogłyby ulec ewentualnej zmianie, co stanowić ma najcenniejszy element w trwającej ciągle racjonalizacji zakładanych i praktycznie realizowanych skutecznych czynności służbowych, stanowiących rzeczywisty poziom bezpieczeństwa zakładu karnego. Z inicjatywy organizacji ćwiczeń, udziału w nich, i w aktywnej analizie zastosowanych działań, jak i ich racjonalizacji, zadowoleni byli zarówno funkcjonariusze policji, jak i straży pożarnej – dodaje Agnieszka Chaberek.


Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×