zdjecie 2114
2015-09-24T15:43:58+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Bunt więźniów z ZK w Przytułach Starych. Strażnicy musieli użyć siły, padły strzały [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2114
fot. ZK w Przytułach Starych

Strzelanina na terenie Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Więźniowie wzniecili bunt, ustawili barykady i podpalili je. Strażnicy więzienni zmuszeni byli użyć siły. Padły też strzały z broni palnej.

Dziś około godziny 10:00 na nogi postawione zostały służby policji, straży więziennej i straży pożarnej. Jednostki te brały udział w corocznych ćwiczeniach sprawdzających stan zabezpieczeń i reakcji na wypadek zagrożenia w Zakładach Karnych w Przytułach Starych.

Scenariusz dzisiejszych ćwiczeń zakładał bunt osadzonych i konieczność obezwładnienia protestujących więźniów. Bunt wzniecili skazani oddelegowani do pracy na terenie gospodarczym ZK w Przytułach Starych. Grupa agresorów odmówiła powrotu do cel. Zaczęli gromadzić przedmioty mogące służyć do budowy barykady. Zachowanie więźniów wskazywało, że mogą znajdować się pod wpływem środków odurzających.

- Podjęte mediacje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W zakładzie ogłoszony został alarm. O zaistniałym zagrożeniu bezpieczeństwa w zakładzie karnym i potrzebie udzielenia odpowiedniego wsparcia natychmiast powiadomiono Komendę Miejską Policji w Ostrołęce, Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz Grupę Interwencyjną Służby Więziennej w Białymstoku. Zagrożony teren został zabezpieczony przez funkcjonariuszy zakładu. Zdarzenie objęto stosownym zabezpieczeniem medycznym.  – relacjonuje Agnieszka Chaberek, rzecznik prasowy ZK w Przytułach Starych.

Zbuntowani skazani podpalili przygotowane barykady w celu utrudnienia oczekiwanej interwencji siłowej. Powstało realne zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia na znajdujące się w terenie zdarzenia budynki gospodarcze zakładu. Dyrektor zakładu podjął decyzję o rozpoczęciu akcji interwencyjnej.

W trakcie obezwładniania zbuntowanych przez grupy funkcjonariuszy SW, Straż Pożarna gasi palące się barykady oraz odpowiednio zabezpiecza budynki gospodarcze, Policja – zabezpieczyła zewnętrzny teren zdarzenia, skutecznie eliminując m. in. możliwość próby dokonania ucieczki skazanym. Wobec agresywnego zachowania osadzonych, posiadania i możliwości użycia przez nich przedmiotów niebezpiecznych, funkcjonariusze SW w celu skutecznego obezwładnienia zbuntowanych skutecznie zadymili teren zdarzenia i użyli broni palnej. O godz. 11:30 obezwładniono wszystkich skazanych biorących udział w buncie.

- Praktyczne ćwiczenia ochronno-obronne w zakresie likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa zakładu karnego miały na celu w szczególności: doskonalenie umiejętności kadry zarządzającej w zakresie kierowania ochroną i obroną zakładu, doskonalenie metod i technik likwidacji zagrożeń, szkolenie praktyczne współdziałających ze sobą grup oraz doskonalenie współdziałania z funkcjonariuszami KMP w Ostrołece, PSP w Ostrołęce i GISW. Podczas odprawy kończącej szkolenie, w obecności uczestniczących w szkoleniu funkcjonariuszy SW, policji i straży pożarnej omówione zostały nie tylko pozytywne (zakładane) aspekty ćwiczeń, ale również te ich elementy, które mogłyby ulec ewentualnej zmianie, co stanowić ma najcenniejszy element w trwającej ciągle racjonalizacji zakładanych i praktycznie realizowanych skutecznych czynności służbowych, stanowiących rzeczywisty poziom bezpieczeństwa zakładu karnego. Z inicjatywy organizacji ćwiczeń, udziału w nich, i w aktywnej analizie zastosowanych działań, jak i ich racjonalizacji, zadowoleni byli zarówno funkcjonariusze policji, jak i straży pożarnej – dodaje Agnieszka Chaberek.


Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114