eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Było co świętować! Dzień Strażaka w OSP Łęg Przedmiejski [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Dzień Strażaka w OSP w Łęgu Przedmiejskim miał w tym roku wyjątkowy charakter. Jednostka świętowała włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przy okazji oficjalnie otwarto plac wiejski przy jednostce, który przeszedł dużą metamorfozę.

Uważam, że Dzień Strażaka to takie święto, które powinno trwać bardzo, bardzo długo. Każdego dnia świadczycie Państwo o tym, że pojmujecie przynależność do lokalnej społeczności, odpowiedzialność za drugiego człowieka. Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować naszym druhnom, naszym strażakom, którzy na rzecz tej gminy, lokalnej społeczności, naszej wspólnoty, nie szczędzą czasu i zdrowia.

- mówił witając przybyłych na uroczystość gości wójt gminy Lelis Stefan Prusik.

Po oficjalnym przywitaniu wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom. Następnie akt włączenie jednostki na ręce prezesa OSP Łęg Przedmiejski, druha Huberta Parzycha przekazał Komendant Miejski PSP w Ostrołęce.

Spotkanie było też okazją do oficjalnego otwarcia, po przebudowie placu wiejskiego przy OSP. Na placu pojawiły się przeszkody do ćwiczeń strażaków, elementy siłowni pod chmurką, zabawki dla dzieci, boisko do siatkówki plążowej oraz nowa wiata z zapleczem. Całość inwestycji wyniosła 790 tysięcy złotych. Zadanie zrealizowano ze wsparciem z urzędy marszałkowskiego w kwocie 300 tysięcy zł.

Na zakończenie strażacy otrzymali od przedstawicieli powiatu ostrołęckiego promesę na zakup kompletnych ubrań typu NOMEX, które są niezastąpione przy działaniach ratowniczo-gaśniczych.

W uroczystości udział wzięli m.in. radni wojewódzcy Mirosław Augustyniak i Marcin Grabowski, dyrektor Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Mariusz Popielarz, wicestarosta powiatu ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski, komendant KM PSP mł. bryg. Tobiasz Fabiszewski, radny powiatowy Artur Kozłowski i przewodnicząca Rady Gminy Lelis Anna Dobkowska.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych. Głównym celem KSRG jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, w ramach działań podejmowanych przez PSP i inne podmioty ratownicze (ze szczególnym uwzględnieniem OSP)

System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa. Partnerstwo tych służb oparte jest na wzajemnym współdziałaniu, realizowaniu oczekiwanych przez państwo standardów zadaniowych, organizacyjnych, szkoleniowych, sprzętowych i dokumentacyjnych na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z możliwością organizowania pomocy ratowniczej i humanitarnej zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×