2018-04-13T11:21:21+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ciąg dalszy protestów przeciw budowie ostrołęckiej elektrowni

REKLAMA
zdjecie 4270
REKLAMA
4
5
28

Kolejne organizacje przyłączają się do protestów przeciw budowie bloku C ostrołęckiej elektrowni. Według ekologów i ekspertów, inwestycja węglowa powinna zostać zastąpiona przez nowocześniejsze rozwiązania.

- Elektrownia Ostrołęka C jest całkowicie nieracjonalna w świetle globalnej transformacji energetyki. To także zaprzepaszczenie szansy na prawdziwy rozwój regionu – mówi prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej. Profesor Popczyk gościł w przeszłości w Ostrołęce na specjalnie zorganizowanej konferencji, o której przeczytasz w naszym serwisie.

Eksperci przygotowali dwa raporty dotyczące negatywnych skutków budowy elektrowni. Raport pn. „Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)” jest autorstwa Jana Popczyka i Krzysztofa Bodzka z Politechniki Śląskiej, z kolei raport pn. „Ostrołęka C, historia projektu, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii” przygotowali Michał Hetmański i Filip Piasecki z Fundacji Instrat.

Najważniejsze wnioski płynące z raportów:

1. Realne koszty budowy Ostrołęki C są znacząco niedoszacowane, np. koszty instalacji oczyszczania spalin są zaniżone o ponad pół miliarda złotych.
2. Rynek mocy dla Ostrołęki C nie daje gwarancji finansowania. Doświadczenia brytyjskie wskazują, że głównym beneficjentem mechanizmów mocowych są istniejące jednostki, które wypierają nowe, duże inwestycje.
3. Elektrownia Ostrołęka C blokuje możliwości inwestycji w regionie ostrołęckim w źródła OZE i powiązane usługi energetyczne.
4.Alternatywne inwestycje w  rozproszone źródła odnawialne pozwoliłaby na zatrudnienie o ponad 45% więcej osób w stosunku do liczby osób zatrudnionych łącznie przy obsłudze nowego bloku i wydobyciu na jego potrzeby węgla. Jeżeli węgiel będzie importowany – zatrudnienie związane z energetyką odnawialną będzie aż o 1200% wyższe.
5. Ceny energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni Ostrołęka C będą wyższe od cen uzyskanych ze źródeł OZE. Z biegiem czasu będą nadal się zmieniać na jej niekorzyść wraz z rozwojem źródeł OZE i wzrostem kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Również Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia zorganizowało akcję informacyjną przeciw budowie elektrowni w Ostrołęce. Ekolodzy wzięli udział w Walnym Zebraniu Akcjonariuszy mBanku, by wezwać bank do zaprzestania finansowania spółek inwestujących w energetykę węglową. Zapowiadają także udział w WZA Comerzbanku, które odbędzie się we Frankfurcie. Comerzbank to główny udziałowiec mBanku w Polsce.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×