eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czartoryski podsumował sto dni rządu Tuska: Ostro o Platformie i pośle Kani [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Ostrołęka: Szef siedlecko-ostrołęckiego regionu PiS - poseł Arkadiusz Czartoryski - oraz Krzysztof Duszak ze struktur powiatowych partii, zorganizowali konferencję prasową, na której podsumowali 100 dni rządu Donalda Tuska.

Politycy na wstępie przypomnieli wpadki rządu PO- PSL z ostatnich miesięcy: podwyżki cen paliw, ACTA, brak kompetencji minister sportu Joanny Muchy, a także szokujące milionowe nagrody i premie dla urzędników odpowiedzialnych za zorganizowanie Euro 2012 i wybudowanie Stadionu Narodowego.

Organizatorzy konferencji odnieśli się też do sytuacji Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Poseł Czartoryski mówił o złych skutkach wprowadzonych przepisów budżetowych dla samorządów, powodujących uchylanie samorządowych uchwał budżetowych. PO-PSL narzuciło rygory finansowe samorządom, których rząd sam nie zamierza spełniać ustawie budżetu państwa. Między innymi dotknęło to i Ostrołękę, której RIO uchyliła uchwałę budżetową na 2012 rok. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych wprowadziła w art. 242 zasadę stanowiącą, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe niż planowane dochody bieżące powiększone o nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych i wolne środki. Wykładnia literalna art. 242 ustawy o finansach publicznych prowadzi do wniosku, iż jednostka samorządu terytorialnego nie ma możliwości zaciągania długoterminowych przychodów zwrotnych (kredytów, pożyczek, emisji obligacji) na finansowanie wydatków bieżących. Ostrołęczanie myślą, że prezydent miasta Janusz Kotowski źle zaplanował budżet, a tym czasem sprawa ma inną przyczynę, spowodowaną działaniami obecnego koalicyjnego rządu.

W dalszej części działacze PiS skrytykowali sposób finansowania przez PO-PSL oświaty. W powiecie ostrołęckim w ostatnim czasie samorządy wycofały się z prowadzenia 12 szkół. Od 2011 roku samorządy przestały prowadzić szkoły w gminie Baranowo (4 szkoły), w gminie Czerwin (2 szkoły), w gminie Olszewo-Borki (2 szkoły), w Myszyńcu (1 szkoła), w gminie Czarnia (1 szkoła), w gminie Troszyn (1 szkoła), w gminie Kadzidło (1 szkoła).

Czartoryski skrytykował też narzucenie wyłącznie samorządom od nowego roku finansowania „pieczy zastępczej”. Nie może tak być - mówił parlamentarzysta - że rząd wymyśla ustawy, które bez środków finansowych daje do wykonania samorządom. Poseł bardzo krytycznie odniósł się też do ostatniej decyzji PO-PSL, czyli zrzucenia decyzji o prowadzeniu i finansowaniu lekcji religii wyłącznie na samorządy. - To walka z chrześcijaństwem i Kościołem, którą prowadzi rząd PO-PSL - powiedział Czartoryski.

Bardzo krytycznie ostrołęcki PiS ocenił również postawę ostrołęckich polityków Platformy Obywatelskiej. Jako przykład przypomniano postawę posła Andrzeja Kani, który głosował przeciw pieniądzom na budowę obwodnicy Ostrołęki, a także postawę ostrołęckich radnych PO. Niektórzy radni, tuż przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - podczas sesji Rady Miasta, na której dyskutowano nad nadaniem imienia „Łupaszki” jednemu z rond - sugerowali dokonywanie przez „Łupaszkę” zbrodni.

Poseł pozytywnie ocenił prace związane z budową w Ostrołęce nowego bloku elektrowni, choć jak zaznaczył, to decyzja biznesowa, która zapadła w roku 2007, w czasie rządów PiS.

Na koniec Czartoryski i Duszak przekazali dziennikarzom pisemną informację dotyczącą systematycznie rosnącego bezrobocia w naszym regionie.

Na koniec 2011 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrołęce wynosiła 9 757 osób (5 284 kobiet i 4 473 mężczyzn) i była wyższa od liczby zarejestrowanych bezrobotnych na koniec 2010 roku o 3,61 proc.

Tymczasem Ministerstwo Pracy zmniejszyło środki na aktywne zwalczanie bezrobocia dla miasta i powiatu z 27 milionów zł do 9 milionów złotych. Dodatkowo dotacja Ministra Pracy na funkcjonowanie samego Powiatowego Urzędu Pracy zmniejszyła się z 1 250 000 złotych do 576 000 złotych. To oznacza groźbę zwolnienia kilkunastu osób z samego PUP. Urząd Miasta w Ostrołęce w 100 proc. zaplanował swoją część dotacji dla PUP w wysokości 1 223 500 złotych.

Konferencja odbyła się w siedzibie ostrołęckiego PiS, w piątek o godz. 11.
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×