eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Czerwin: Mieszkańcy chcą referendum w sprawie budowy wiatraków

REKLAMA
zdjecie 9752
REKLAMA

W poniedziałek, 26 listopada, zawiązała się grupa inicjatywna do przeprowadzenia na obszarze gminy Czerwin referendum, dotyczącego budowy siłowni wiatrowych. W skład grupy weszli: Michał Młodzianowski - pełnomocnik, Anna Edyta Wójcicka - Radna Gminy, Danuta Komuda - Sołtys miejscowości Stylągi, Anna Klec, Michał Wrzosek oraz Zbigniew Gołąbek.

Decyzja o referendum zapadła po tym, jak wójt Ryszard Gocłowski w piśmie nr 3170/2012 z 10 października, odpowiadając na pismo Komitetu Protestacyjnego stwierdził, że w dalszym ciągu będzie czynił starania o budowę na terenie naszej gminy elektrowni wiatrowych, i tym samym nie uszanuje woli kilkuset (większości) mieszkańców miejscowości, w pobliżu których będą rozmieszczone wiatraki - ich zdecydowanego sprzeciwu na takie rozwiązanie.

Podobne stanowisko w tej sprawie zajął Krzysztof Damiański - przewodniczący Rady Gminy w piśmie nr RGN.0004.8.4.2012, odnosząc się do pisma Komitetu Protestacyjnego, stwierdzając, że Rada Gminy na obecną chwilę nie uwzględni woli mieszkańców.

Wójt powiadomił Pełnomocnika - Michała Młodzianowskiego, że otrzymał powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia na obszarze gminy Czerwin referendum.

Postawa wójta i większości radnych jest dla protestujących mieszkańców oburzająca. Jak można przedłożyć korzyść finansową dla kilku osób nad zdrowie mieszkańców gminy, ich bezpieczeństwo, spokój oraz dalszą ich przyszłość? Nie można pozwolić, aby elektrownie wiatrowe stanęły 500 m od siedlisk ludzkich. W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt regulujący te kwestie. Zawarta w nim minimalna odległość o zabudowań to 3 km.  

„To przecież z naszej woli zarówno Pan Wójt sprawuje swój urząd, jak i radni swoje stanowiska. Czyżby wójt i radni zapomnieli, że ich praca jest służbą na rzecz gminy i jej mieszkańców? Sądzimy, że mieszkańcy gminy Czerwin - wszyscy, nie tylko z miejscowości, w pobliżu których będą elektrownie wiatrowe, ale i z tych dalszych, swoją postawą i udziałem w referendum, udowodnią, że zdrowie dla nich jest czymś najważniejszym i bezcennym ” - podsumowują działania mieszkańcy gminy.

Do sprawy będziemy wracać.

REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×