2013-03-02T16:20:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Czerwin: Rozmawiali o kukurydzy

REKLAMA
fot. powiatostrolecki.pl
REKLAMA

„Znaczenie kukurydzy w rozwoju rolnictwa w regionie ostrołęckim” to hasło konferencji, która odbyła się 27 lutego w Czerwinie. Podczas spotkania omówione zostały m.in. najnowsze technologie związane z uprawą oraz z karmieniem bydła mlecznego. Wśród zaproszonych prelegentów obecny był starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Zapoznał on uczestników spotkania z rolą i znaczeniem kukurydzy w unowocześnieniu ostrołęckiego rolnictwa.

Powiat ostrołęcki jest powiatem typowo rolniczym. Od blisko 20 lat nastawionym głównie na produkcję mleka. Stąd olbrzymie znaczenie kukurydzy, która stanowi podstawowy składnik pokarmowy bydła. Jak zaznaczył starosta, powierzchnia pół z uprawianą kukurydzą z roku na rok się zwiększa. Obecnie najwięcej uprawia się jej na terenie gminy Czerwin, następnie Łyse, Kadzidło, Myszyniec, ale też w gminach Goworowo i Troszyn. Tak duże zainteresowanie uprawą związane jest z hodowlą bydła i produkcją mleka. Zdaniem starosty, zapotrzebowanie na mleko ciągle wzrasta. Tendencja ta ma utrzymać się w latach kolejnych. Już teraz powiat ostrołęcki jest jednym z największych producentów mleka. Dlatego, podkreślił starosta Kubeł, dla rozwoju tego sektora niezbędna jest dobra sieć dróg. –Staramy się sukcesywnie budować i modernizować drogi powiatowe, tak, żeby umożliwić łatwy odbiór mleka- mówił.

Ponadto podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać referatów: dr inż. Witolda Rzepińskiego, MODR Oddział Ostrołęka, na temat „ Kukurydza jako czynnik rozwoju produkcji mleka w regionie ostrołęckim”, prof. dr hab. Józefa Adamczyka, IHAR Smolice – 60 lat hodowli kukurydzy w Polsce – dorobek i perspektywy, Stefana Wysockiego, KWS Polska – Agrotechnika kukurydzy w warunkach gleb lekkich oraz średnich, Krzysztofa Bałdygi, Biuro Powiatowe ARiMR – Identyfikacja i rejestracja zwierząt w powiecie ostrołęckim w latach 2003-2012, Wiesława Kowalczyka, MCHiRZ/Ciechanów – Rozwój hodowli bydła mlecznego w latach 1991-2012 na terenie powiatu ostrołęckiego, lek wet. Józefa Białowąsa, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Ostrołęka – Kukurydza a zdrowotność stad mlecznych w powiecie ostrołęckim, Pawła Zakrzewskiego, Rolimpex/Iława – Mieszanki traw w intensywnej produkcji mleka w powiecie ostrołęckim oraz przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego – Wzrost potencjału produkcji mleka   w powiecie ostrołęckim w latach 2003-2012.

W spotkaniu wzięła udział także Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, która wyraziła uznanie dla tak licznie przybyłych na konferencję rolników. Stwierdziła, że tylko przy takiej postawie, pełnej zaangażowania, można przetrwać trudne czasy kryzysu.

Organizatorami konferencji byli: Wójt Gminy Czerwin, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka.

źródło: powietostrolecki.pl

REKLAMA
fot. powiatostrolecki.pl
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6