eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czesława Lewandowska i Stanisław Bacławski z nagrodami Marszałka Województwa Mazowieckiego

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. UMWMfot. UMWM
REKLAMA
zdjecie 5983

W Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach poznaliśmy tegorocznych laureatów XIX edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawane jest osobom wybitnym, które swoją działalnością rozsławiają Mazowsze w kraju i na świecie. Wśród tegorocznych laureatów znalazły się dwie osoby z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego – Czesława Lewandowska i Stanisław Bacławski.

 
    – W tym wyjątkowym jubileuszowym roku 20-lecia samorządu Mazowsza oraz 100-lecia Polski Niepodległej nagroda trafia do 10 wyjątkowych artystów. To prawdziwi ambasadorzy kultury i tradycji naszego regionu – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik
 
Przyznawane już po raz dziewiętnasty nagrody, są uhonorowaniem pracy i talentu ludzi wybitnych, zaangażowanych w rozwój oraz promocję naszego regionu. Wśród tegorocznych laureatów są przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenia na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Podczas gali każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
 
Laureaci XIX edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego
 
Zdzisław Doleżyński /Radom/
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Radomskiego. Uczestniczył w 60 ogólnopolskich wystawach malarskich, 4 międzynarodowych i 9 indywidualnych. Był komisarzem plenerów malarskich, prowadził zajęcia z tkactwa artystycznego. Do 2012 r. instruktor w ośrodku kultury w Białobrzegach. Od 50 lat maluje. Jego twórczość to styk dwóch konwencji: realizmu i realizmu magicznego. Uwiecznia mazowiecką wieś, maluje portrety, martwe natury, konie. Zdobywca licznych nagród i odznaczeń, m.in. Złotego Krzyża Zasługi.
 
Stanisław Bacławski (pow. ostrołęcki) /Ostrołęka/
Sztuką zajmuje się od 1995 r. W jego pracowni powstają rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej i  świeckiej. Wykonuje również polichromie. Od lat uczestniczy w warsztatach „Ginące zawody” w Kadzidle. Szkoli adeptów sztuki ludowej w całej Polsce, bierze udział w plenerach. Jego prace znajdują licznych odbiorców wśród kolekcjonerów. Jego rzeźby stoją m.in. przy ul. Kościuszki w Kadzidle i na dworcu autobusowym. Otrzymał m.in. Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” (2009 r.) i Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów „Kurpik” (2011 r.).
 
Czesława Lewandowska /Ostrołęka/
Wielokrotnie wyróżniana twórczyni ludowa, specjalizująca się w koronkarstwie i plastyce obrzędowej Kurpi Puszczy Zielonej. Mieszka i działa w Ostrołęce. Umiejętności wykonywania koronki, haftu i tkactwa nauczyła się od rodziny. Szydełkuje wstawki do fartuchów zespołów regionalnych, obrusy, serwetki, a także wykonuje kolorowe kwiaty z bibuły i palmy wielkanocne. W pracy inspiruje się naturą, lokalnymi obrzędami i zwyczajami kurpiowskimi. Prowadzi warsztaty. W 2017 r. obchodziła 30-lecie pracy twórczej.
 
Ryszard Jan Kozłowski (Józefów, pow. otwocki)
Rzeźbiarz z zamiłowania i wykształcenia. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka i tworzy w Józefowie. Jego prace promujące Polskę i Mazowsze były prezentowane na ponad 200 wystawach w kraju i za granicą. W jego pracowni młodzież może zobaczyć, jak powstaje rzeźba i kolejne etapy odlewania w brązie. Artysta jest autorem plakietek i statuetek poświęconych różnym miejscowościom powiatu otwockiego i Mazowsza. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi.
 
Alfreda Krajewska (Zawidz Kościelny, pow. sierpecki) /Płock/
Twórczyni ludowa i rzeźbiarka, żona artysty Jana Krajewskiego, ma równie uzdolnionego syna Krzysztofa. Mieszka w Zawidzu Kościelnym. W zdobnictwie prac pani Alfredy dużą rolę odgrywa kolor. Maluje farbami olejnymi, o żywych barwach. Przez etnografów uznana za specjalistkę od płaskorzeźb. Wykonuje prace o tematyce wiejskiej, obyczajowej. Wielokrotnie nagradzana. Mimo ukończonych 80 lat, uczestniczy w ogólnopolskich plenerach. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Sztuki.
 
Zespół Ludowy „Węgrowianie” (pow. węgrowski) /Siedlce/
Zespół działa od ponad 20 lat. Jego członkowie to ludzie z pasją, kochający tradycję i kulturę ludową wschodniego Mazowsza i Podlasia. Zespół był wielokrotnie nagradzany na konkursach w Polsce i poza jej granicami. Zdobył m.in. I miejsce w XII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni 2017” oraz na III Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe serce Mazowsza” w 2011 r. Zespół z wielką starannością i dbałością o szczegóły prezentuje obrzędy charakterystyczne dla regionu.
 
Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa” (pow. łochowski) /Siedlce/
Istnieje z przerwami od lat 70. XX w. Jego reaktywacja nastąpiła w latach 2000–2003, kiedy powstało Szkolne Koło Tańca. Początek kariery tanecznej zespołu to III Festiwal Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej Powiatu Węgrowskiego. Od 2004 r. młodzieżą opiekują się Anna Pękul i Barbara Gamdzyk. Zespół promuje tańce ludowe Mazowsza i Podlasia. Tańczą w nim uczniowie Zespołu Szkół w Łochowie. Grupa uświetniała występami liczne uroczystości, występowała też m.in. na Ukrainie i w Niemczech.
 
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie (pow. wyszkowski) /Ostrołęka/
Powstała w 1904 r. i jest jedną z najstarszych tego typu orkiestr w Polsce. Od 1985 r. kapelmistrzem jest Franciszek Józef Bieganowski, były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Grupę tworzą młodzi muzycy amatorzy z Wyszkowa i okolic. Dwukrotnie występowali w Stanach Zjednoczonych oraz m.in. w Niemczech, Szwecji, Estonii i Grecji, a także przed papieżem Janem Pawłem II. W repertuarze mają około 800 utworów. Najmłodszy członek zespołu ma 8 lat, najstarszy 25.
 
Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego /Płock/
Samorządowa instytucja kultury, złożona z: biblioteki głównej, działu zbiorów audiowizualnych, Biblioteki dla Dzieci im. Wandy Chotomskiej i 13 filii. Pełni funkcję centrum wiedzy o regionie. Promuje Mazowsze oraz Płock w kraju i za granicą. Książnica prowadzi intensywną działalność kulturalną, włączając się w wydarzenia ogólnopolskie takie jak „narodowe czytanie”, Europejska Noc Muzeów, liczne konkursy o zasięgu ogólnopolskim, Tumskie Potyczki Językowe.
 
Kapela „Lipce” /Radom/
Wysoko ceniona kapela z regionu radomskiego. Tworzą ją cioteczni bracia – harmonista Tadeusz Lipiec oraz barabanista Marian Lipiec. Obecnie muzykanci z Kapeli Lipce powrócili do bardziej tradycyjnego instrumentarium (skrzypce, harmonia, baraban) i repertuaru, na który składają się oberki i polki. Laureaci wielu nagród i wyróżnień, zajęli dwukrotnie II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą. Uhonorowani nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×