eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dni Kultury Kurpiowskiej w Przedszkolu Miejskim Nr 17 [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2791
zdjecie 2791
REKLAMA

Działające przy Przedszkolu Miejskim Nr 17 "Kraina Misiów" w Ostrołęce, Centrum Edukacji Regionalnej „KURPIK”, po raz trzeci, zorganizowało w placówce Dni Kultury Kurpiowskiej.

14 marca, cała społeczność „siedemnastki” z zapartym tchem słuchała przyśpiewek regionalnych i podziwiała  tańce kurpiowskie w  wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Kurpie ” pod kierownictwem pana J. Wójcika.  Spotkanie uświetnił pokaz gry na akordeonie w wykonaniu pana W. Krukowskiego.

Nie był to jednak koniec niespodzianek tego dnia. Po południu  dzieci spotkały się z  historykiem, poetą, autorem książki „Wróżda”, panem  Marcinem Tomczakiem, tatą Marcelinki z Krainy Misia Jogi.  Maluchy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały legend: „Z kiela  wzion się burśtyn" i  „O diable, co go chłop oszukał” spisanych przez miłośnika i badacza kultury kurpiowskiej Adama Chętnika . Poznały nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka w dialekcie kurpiowskim. Dowiedziały się także, że w kurpiowskim „sklepie” nie znajdą cukierków, ponieważ to słowo na Kurpiach oznacza zupełnie coś innego.

We wtorek, 15 marca przedszkole odwiedziła twórczyni ludowa, która zaprezentowała dzieciom sposób robienia wycinanek regionalnych. Pokaz stał się  inspiracją do twórczej pracy. Wszyscy  z zapałem podjęli  się tego zadania i udowodnili, że nie ma  rzeczy niemożliwych. Efektem działań  były przepiękne, kolorowe kurpiowskie gwiazdy, które rodzice podziwiali  w przedszkolnej szatni.

16 marca, odbyły się warsztaty etnograficzne prowadzone przez pracowników Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Każda grupa miała możliwość obejrzenia stroju ludowego Puszczy Zielonej. Przedszkolaki dowiedziały się jak nazywają się poszczególne części garderoby damskiej i męskiej. Następnie przedszkolaki przystąpiły do działania. Spośród przygotowanych elementów,  wybierały  i przyklejały na sylwecie chłopca i dziewczynki części ubioru ludowego. Prace prezentujące strój naszego regionu  ozdobiły tablice grupowe.

W czwartek, 17 marca w przedszkolu  gościła pani Czesława Lewandowska – twórczyni ludowa. Pod jej czujnym okiem, dzieci próbowały wykonać tradycyjne palmy kurpiowskie. Przekonały się jednak, że to niełatwa praca. Maluszkom najbardziej udawały się naparstnice, które wykręca się na paluszku.  Z pomocą gościa z „ukręconych kwiatów” powstały piękne grupowe palemki wielkanocne.

Natomiast 18 marca, w Krainie Misiów odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu pod hasłem „Mam źelgy dryg, kurpsiosko palme łutkam w mig”. Przybyli na uroczystość przedstawiciele ostrołęckich przedszkoli i Przedszkola Samorządowego w Olszewie Borkach obejrzeli widowisko ukazujące obyczaje i tradycje wielkanocne regionu kurpiowskiego w wykonaniu starszaków z grupy III Kraina Misia Kolargola i grupy V Kraina Misia Jogi . Po części artystycznej nastąpił punkt kulminacyjny, czyli wręczenie nagród za najpiękniejszą palmę wielkanocną  wykonaną przez dzieci.

Jury w składzie: dyrektor Krainy Misiów, pani Danuta Gołaś,  wicedyrektor, pani Agnieszka Kowalska, wiceprezes Związku Kurpi, pani Iwona Choroszewska i dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi, pani Irena Olbryś, po obejrzeniu prac konkursowych, przyznało jednogłośnie wszystkim placówkom pierwsze miejsce.  

Po części oficjalnej nastąpiła degustacja kurpiowskich słodkości.  Uśmiech na twarzach dzieci zdradzał, że wszystko, smakowało wybornie.

W godzinach popołudniowych przedstawienie obejrzała cała społeczność siedemnastki.
W ciągu całego tygodnia dzieci miały także możliwość spożywania dań kurpiowskich w ramach jadłospisu przedszkolnego .

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×