2017-03-28T15:33:52+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Dodatkowe pieniądze dla szpitali i muzeów

REKLAMA
REKLAMA
12
2
2
14 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Decyzję o przyznaniu kolejnego już w tym roku wsparcia podjęli Radni Województwa Mazowieckiego. Środki zostaną przeznaczone na remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu.
 
– Drogi, szpitale czy instytucje kultury, to te obszary, w których zawsze jest coś do zrobienia. Dlatego sukcesywnie w ciągu całego roku staramy się przeznaczać dodatkowe środki na niezbędne inwestycje i zakup specjalistycznego sprzętu.  W tym miesiącu tylko w ramach oszczędności przeznaczymy ponad 7 mln zł na prace remontowe, a kolejnych ponad 6 mln zł na wkład własny do projektów unijnych realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Wsparcie dla szpitali
 
Ponad 6,7 mln zł trafi do pięciu mazowieckich placówek medycznych.
 
3,3 mln zł otrzyma Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie na dostosowanie oddziałów szpitalnych do obowiązujących wymagań prawnych. Dzięki tym środkom placówka przeprowadzi modernizację oddziałów onkologiczno-hematologicznego z pracownią cytostatyków i jej wyposażeniem, laryngologicznego, obserwacyjno-zakaźnego, chirurgii dziecięcej i dziecięcego, pulmonologicznego, opieki hospicyjno-paliatywnej, zakładu patomorfologii, zakładu bakteriologii oraz szatni pracowniczych. Szpital zakupi także sprzęt medyczny. Prace budowlane obejmą malowanie, ułożenie glazury i terakoty, wykonanie posadzek, ułożenie wykładziny podłogowej, wymianę drzwi i instalacji. Planowany jest także zakup wyposażenia do pracowni leków cytostatycznych.
 
Dzięki dodatkowemu wsparciu w wysokości ponad 1,5 mln zł Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na SM w Dąbku przeprowadzi prace modernizacyjne dachu na budynku B i na budynku techniczno-gospodarczym w części budynku A. Dodatkowo w placówce zostanie zainstalowany System Sygnalizacji Pożarowej (SSP). Prace te zostaną połączone z modernizacją pomieszczeń.
 
Ponad 980 tys. zł trafi do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Środki te zostaną przeznaczone na utworzenie pracowni hemodynamiki i pracowni elektrofizjologii w Śródmiejskim Centrum Specjalistycznym Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego przy ul. Poznańskiej w Warszawie (I etap – przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej) oraz na zakup sprzętu medycznego.
 
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce przeznaczy 613 tys. zł na zakup aparatu RTG dla oddziału urologicznego oraz na wymianę transformatorów w Oddziałowej Stacji Transformatorowej SO-2. W ramach tych środków zostanie także wykonana adaptacja i modernizacja układów zasilania, sterowania i automatyki.
 
Z kolei do Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie trafi 340 tys. zł na zakup agregatu prądotwórczego.
 
– Środki, które przekazujemy przekładają się na lepsze warunki leczenia pacjentów. A to przecież oni są w tym wszystkim najważniejsi. Nasze szpitale to placówki, które przyjmują pacjentów nie tylko z naszego regionu. Z ich pomocy często korzystają także mieszkańcy innych województw. Liczymy, że w ciągu roku jeszcze kilka razy uda nam się wygospodarować dodatkowe środki, które będziemy mogli przeznaczyć na podnoszenie standardów i jakości leczenia w naszych szpitalach – dodała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
 
Wsparcie dla instytucji kultury
Mazowieckie instytucje kultury dostaną w sumie ponad 7,6 mln zł, z czego ok. 950 tys. zł stanowi dofinansowanie inwestycji w ramach środków z oszczędności, a ponad 6,7 mln zł to środki z budżetu województwa na wkład własny do projektów unijnych.
·         Wsparcie instytucji kultury dzięki środkom z oszczędności
 
300 tys. zł  otrzyma Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze na zakup autobusu dla ekipy technicznej odpowiedzialnej za przygotowanie wyjazdowych koncertów zespołu.
 
Z kolei do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu trafi ponad 153 tys. zł. Dzięki tym środkom placówka zakupi urządzenie wielofunkcyjne, opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową systemu zabezpieczenia ekspozycji w Ratuszu i na jej podstawie wykona roboty budowlano-montażowe oraz opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową niezbędną do budowy zintegrowanego systemu zabezpieczenia ekspozycji na terenie skansenu.
 
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce na zakup urządzenia wielofunkcyjnego otrzyma 15 tys. zł.
 
Natomiast Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach przeznaczy blisko 32 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy studni głębinowej na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego.
 
Ponadto Muzeum Niepodległości w Warszawie otrzyma ponad 400 tys. zł na adaptację pomieszczeń w X i XI Pawilonie Cytadeli Warszawskiej na potrzeby organizacji stanowisk pracy pracowników Muzeum.
 
47 tys. zł trafi do Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie na współfinansowanie projektu realizowanego w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Infrastruktura kultury. Teatr planuje zakup nowego wyposażenia do budowy nowoczesnej e-sieci.
·         6,7 mln zł dla instytucji kultury na wkład własny do projektów unijnych – RPO WM 2014-2020, działanie 5.3
 
– Nowa perspektywa finansowa nabiera coraz szybszego tempa. O dotacje unijne aktywnie ubiegają się także nasze jednostki. Tym razem z budżetu województwa mazowieckiego przeznaczamy ponad 6,7 mln zł na wkład własny do projektów realizowanych przez trzy nasze instytucje kultury – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
 
Ponad 3,8 mln zł na wkład własny do projektu unijnego – Rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, otrzyma Muzeum Mazowieckie w Płocku. Placówka otrzyma dofinansowanie unijne do projektu. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 7,2 mln zł.
 
Kolejny projekt dotyczy poprawy dostępności do oferty kulturalnej poprzez modernizację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Wartość inwestycji to ponad 4,5 mln zł, z czego ponad 1 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z budżetu Mazowsza na wkład własny.
 
Muzeum Niepodległości w Warszawie otrzyma dofinansowanie unijne na zwiększenie dostępności do kultury i zachowanie dziedzictwa narodowego poprzez poszerzenie oferty wystawienniczej oraz stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 4,9 mln zł, z czego ponad 1,8 mln zł to dofinansowanie z budżetu Mazowsza na wkład własny do projektu.
Wsparcie dla placówek szkolnych
 
Poza placówkami medycznymi i instytucjami kultury wsparcie trafi także do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, które otrzyma 60 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej pod adaptację i przebudowę budynku przy ul. Stare Miasto 10 w Radomiu.
 
Kolejnych 80 tys. zł otrzyma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu na zakup i montaż urządzeń klimatyzacyjnych.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×