zdjecie 2262
2012-08-26T13:07:42+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Drugi etap „Silnych - Niebezsilnych” na półmetku

REKLAMA
fot. UM w Ostrołęce
REKLAMA

W ramach realizowanego przez MOPR projektu zmieniły oblicze klatki schodowe w blokach socjalnych przy ulicy Padlewskiego. Obecnie uczestnicy projektu pracują nad poprawą estetyki otoczenia socjalnych bloków.

Głównym celem projektu jest poprawa warunków mieszkaniowo-bytowych mieszkańców trzech bloków socjalnych, położonych przy ulicy Padlewskiego w Ostrołęce, poprzez aktywizację społeczno-zawodową osób tam mieszkających.

Projekt pn. „Silni - Niebezsilni” współfinansowany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu „Gminne programy aktywizacji społeczno-zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego”, skierowany jest do 10 bezrobotnych mężczyzn bez prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, w wieku aktywności zawodowej, zagrożonych wykluczeniem społecznym, zamieszkałych w blokach socjalnych przy ulicy Padlewskiego w Ostrołęce.

Uczestnikami projektu są młodzi mieszkańcy ww. bloków socjalnych. Osiedle Padlewskiego usytuowane jest na obrzeżach miasta. Wspomniane bloki socjalne zamieszkuje łącznie 71 rodzin (168 osób w tych rodzinach w tym 29 dzieci). Wśród nich znajdują się również osoby pochodzenia romskiego (5 rodzin tj. 19 osób w tych rodzinach), które trudno integrują się ze społecznością lokalną.

Mieszkańcy nie dbają o miejsce zamieszkania, pomieszczenia są brudne i zaniedbane. Ponadto teren wokół bloków jest niezagospodarowany i zanieczyszczony. Wielokrotna próba remontowania tych bloków nie przynosiła długotrwałych efektów, dlatego też pracownicy MOPR wyszli z założenia, że jeśli mieszkańcy sami będą zaangażowani w prace remontowe, to również będą pilnować efektów swojej pracy. Ponadto wspólne działania mieszkańców spowodują wzrost świadomości społecznej, ożywią i uczynią dzielnicę atrakcyjniejszą dla mieszkańców i zapoczątkują dalsze inicjatywy mogące polepszyć sytuację rodzin.

Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza zrealizowana w 2011r. obejmowała głównie działania edukacyjne. Panowie wzięli udział w:

-Warsztatach psychologicznych
- Kursie malarz-tynkarz
- Warsztatach z doradcą zawodowym
- Spotkaniach z terapeutą uzależnień
- Warsztacie motywacyjnym „Zmiana w życiu i jej korzyści”
- Szkoleniu „ABC Przedsiębiorczości”

Druga - realizowana od czerwca do końca listopada to prace społecznie użyteczne - remont klatek schodowych w blokach socjalnych. Dzięki uzyskanej dotacji w kwocie 62 000zł, można było sfinansować działania zawarte w cyklu szkoleniowo-edukacyjnym, zakupić uczestnikom projektu niezbędne środki do organizacji prac społecznie-użytecznych oraz materiały budowlane i narzędzia techniczne potrzebne do remontu klatek schodowych.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×