zdjecie 5794
zdjecie 5794
2021-11-25T11:01:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Duża podwyżka! Pensja prezydenta Ostrołęki zdecydowanie wzrośnie

REKLAMA
REKLAMA
6
22
112

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik doczekał się znacznej podwyżki. Radni, choć niejednogłośnie, to przyklepali poprzez głosowanie fakt podniesienia pensji włodarzowi miasta. Choć radny Grzegorz Gołaś przypomniał: "Organem nadrzędnym nad nami i prezydentem, są mieszkańcy. Oni nas wybrali i oni nas rozliczą".

Podwyżka dla prezydenta

Na czwartkową sesję rady miasta wprowadzono projekt uchwały dotyczący podniesienia wynagrodzenia prezydentowi Ostrołęki Łukaszowi Kulikowi.

Według projektu uchwały, miesięczne wynagrodzenie prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika, ma wynosić:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10.500,00 zł (obecnie 5.000 zł);
  • dodatek  funkcyjny w  wysokości  3.450,00  zł  (obecnie 2.100 zł);
  • dodatek specjalny w wysokości 30% łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 4.185,00 zł (obecnie 2.840 zł);

Prezydentowi Miasta Ostrołęki przysługuje także dodatek za wieloletnią pracę, którego wysokość i sposób naliczania regulują odrębne przepisy.

1 listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 2021r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, na mocy którego uległy zmianie między innymi kwoty maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru. Ponadto została zmieniona wysokość dodatku specjalnego przyjmując jedną jego wysokość jako 30% łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. W świetle powyższych przepisów dla prezydenta miasta na prawach powiatu, maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego wynosi - 10.770,00 zł, natomiast dodatku funkcyjnego - 3.450,00 zł.

W związku ze zmianami w prawie, został przygotowany projekt uchwały Rady Miasta Ostrołęki w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla prezydenta Łukasza Kulika. Ogółem planowane wynagrodzenie, w skład którego wchodzi: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny i dodatek specjalny po podjęciu uchwały wynosiłoby 18.135,00 zł. Natomiast maksymalne wynagrodzenie Prezydenta Miasta, które stanowi sumę maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego, nie może w miesiącu przekroczyć 20.041,50 zł. Ponadto Prezydentowi Miasta przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 16% wynagrodzenia zasadniczego.

Co ciekawe, w projekcie uchwały zapisano, że wynagrodzenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021.

Długiej dyskusji nie było

Głos zabrał radny Stanisław Szatanek (Ostrołęka dla Wszystkich). - Uważam, że wszyscy powinniśmy podejść do tego uczciwie i rozsądnie, że tą uchwałę po prostu musimy podjąć. Prosiłbym państwa radnych, żebyśmy tę dyskusję prowadzili uczciwie. Pan prezydent ma tylko jednego wiceprezydenta, myślę, że się zgodzimy, że z tego tytułu obowiązków ma więcej - argumentował wiceprzewodniczący rady miasta, sprawozdawca projektu.

Radny Grzegorz Gołaś podkreślił, że wynagrodzenie prezydenta "nie powinno być najniższe".

- W ubiegłym miesiącu głosowaliśmy nad dietami radnych i po tym głosowaniu miałem różne uczucia. My, jako radni, nie powinniśmy głosować nad swoimi dietami. Dla mnie te głosowanie było trudne, jak również dzisiejsze głosowanie jest trudne. Zgadzam się, że wynagrodzenie prezydenta nie powinno być najniższe i powinno być stopniowane do pracy, którą wykonuje. Jeżeli prezydent jest nadrzędny nad dyrektorami w wydziałach czy dyrektorami spółek, to powinien mieć większe wynagrodzenie niż jego podwładni - zaznaczył. - Wzrost takiego wynagrodzenia to wzrost naszych wynagrodzeń, jako radnych i pana prezydenta, o 60 procent. Organem nadrzędnym nad nami i prezydentem, są mieszkańcy. Oni nas wybrali i oni nas rozliczą.

Gołaś zwrócił się też do prezydenta:

Panie prezydencie, jak pan wykona budżet w 35 procentach tego, co pan przedstawił, to będę pierwszy, który będzie wnioskował o podwyższenie pana wynagrodzenie. Ale jeżeli nie zostanie wykonany, to będę wnioskował o obniżenie wynagrodzenia. Wnioskuję o wykonanie budżetu na 2022 rok, który pan przedłożył.

Ostatecznie radni poparli podwyżkę dla prezydenta miasta. Za było 14 radnych, przeciw - 2 radnych, wstrzymał się 1 radny.

Najpierw podwyżki dostali radni

Na poprzednie obrady sesji rady miasta w ostatniej chwili wprowadzono projekt przyznający... znaczne podwyżki diet dla radnych. Projekt zakładał wzrost diet, w zależności od pełnionej funkcji, od 62 do nawet 160 procent! Radni w zdecydowanej większości poparli podwyżki dla siebie i zarobią więcej. Pisaliśmy o tym tutaj.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×