2019-05-31T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Duży pożar w Przystani. W akcji ponad 90 strażaków [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. PSP w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
0

Zgłoszenie o dużym pożarze lasu w pobliżu miejscowości Przystań do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce wpłynęło z Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Ostrołęka. Tak 30 maja  około godz. 11.00 rozpoczęły się manewry leśne jednostek PSP i OSP powiatu ostrołęckiego.

Były one przygotowane i zrealizowane przez Komendę Miejską PSP w Ostrołęce we współpracy z Nadleśnictwem Ostrołęka.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał pożar 1 h lasu. W pierwszej kolejności na miejsce ćwiczeń były dysponowane jednostki z gminy Olszewo Borki oraz JRG PSP Ostrołęka. Do pożaru jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Nowa Wieś, którzy dokonali rozpoznania i stwierdzili, że pali się około 1 ha lasu, który nadal się rozprzestrzenia. W związku z rozwojem sytuacji dysponowanych było kolejnych kilkanaście zastępów gaśniczych.

W celu ugaszenia pożaru podawano 10 prądów gaśniczych. W celu zapewnienia wystarczającej ilości wody zbudowano dwa punkty czerpania wody. Pierwszy punkt zbudowano na bazie zbiornika przeciwpożarowego w lesie w leśnictwie Przystań, z którego poprowadzono magistralę na odległość 1,2 km oraz drugi przy moście na rzece Omulew oddalony 3 km od pożaru, z którego pojazdy gaśnicze dowoziły wodę.

- Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonalenia współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań podczas pożarów wielkoobszarowych lasów. Dodatkowo była to możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej, praktyczne sprawdzenie możliwości podawania wody na duże odległości. - poinformował mł. bryg. Robert Chodkowski

Na zakończenie ćwiczeń dokonano podsumowania działań, przedstawiono uwagi i wnioski przez dowodzących i rozjemców oceniających działania gaśnicze.

W ćwiczeniach udział wzięło 4 zastępy z KM PSP Ostrołęka, 13 zastępów OSP z powiatu ostrołęckiego: Dobrołęka, Nowa Wieś, Rzekuń, Dzbenin, Borawe, Olszewo Borki, Goworowo, Kunin, Czerwin, Suchcice, Troszyn, Zabiele Wielkie, Rżaniec– łącznie 90 strażaków.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń