2012-07-18T17:02:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Dymisja Sawickiego przyjęta: Kto zastąpi ministra rolnictwa?

REKLAMA
zdjecie 4128
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W środę Donald Tusk przyjął rezygnację Marka Sawickiego ze stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

- Sprawa, która zbulwersowała Polaków, związana z tym głośnym już nagraniem, pokazuje ewidentną potrzebę dużo bardziej energicznych działań, nie tylko nadzorujących i kontrolnych w obrębie agencji rolnych - mówił Donald Tusk.

Premier na konferencji prasowej podkreślał konieczność utrzymywania wysokich standardów działania w sferze publicznej, które nie tylko muszą być zgodne z prawem, ale także oceniane jako przyzwoite.

- Nie należy spodziewać się mojej decyzji w sprawie nominacji ministra, dopóki nie przedstawimy wspólnie z naszym koalicjantem czytelnych i jednoznacznych reguł postępowania i bardzo precyzyjnego scenariusza działań - mówił szef rządu.

Dodał, że celem tych działań będzie uzdrowienie sytuacji w tym sektorze polskiego rolnictwa, w którym funkcjonują agencje.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, kandydatami na stanowisko ministra zdrowia mogą być trzy osoby - Jolanta Fedak, Ewa Kierzkowska i Jarosław Kalinowski.

Sawicki podjął decyzję o złożeniu rezygnacji po ujawnieniu w poniedziałek przez „Puls Biznesu” rozmowy działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Serafina z Władysławem Łukasikiem.

Jak relacjonowały media, Łukasik mówił Serafinowi o wykorzystywaniu państwowego majątku przez niektórych działaczy PSL dla własnych korzyści. Pojawił się też wątek należącej do ARR spółki Elewarr.

Po ujawnieniu przez „Puls Biznesu” rozmowy, minister rolnictwa polecił przeprowadzić w trybie pilnym kontrolę w zakresie prawidłowości sprawowania nadzoru właścicielskiego nad podległymi spółkami przez Agencję Rynku Rolnego.

Została przy tym zlecona analiza prawna, ukierunkowana na ustalenie i wyegzekwowanie odpowiedzialności prawnej rozmówców z tytułu zniesławienia i naruszenia dóbr osobistych byłego już ministra.
[źródło: premier.gov.pl / Dziennik Gazeta Prawna]
REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×