zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-08-20T22:32:22+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Działacze Konfederacji nie nosili maseczek. Sąd w Ostrołęce umorzył postępowania

REKLAMA
Sąd umorzył postępowanie wobec Pawła WyrzykowskiegoSąd umorzył postępowanie wobec Pawła Wyrzykowskiego
REKLAMA
7
10
48

Kwietniowa konferencja Konfederacji w Ostrołęce odbiła się szerokim echem. Działaczy próbowano ukarać za brak maseczki zasłaniającej nos i usta, ale nie przyjęli oni mandatów. Postępowanie wobec Pawła Wyrzykowskiego zostało już umorzone przez ostrołęcki sąd. - Pragnę dodać, że takie same wyroki zapadły wobec wszystkich bez wyjątku uczestników konferencji - podkreśla Wyrzykowski. I zadaje kilka pytań komendantowi ostrołęckiej policji...

Konferencja prasowa polityków Konfederacji odbyła się 22 kwietnia w pobliżu budowy elektrowni Ostrołęka C przy ul. Krańcowej. Na miejscu stawili się lokalni i wojewódzcy działacze Konfederacji, a także poseł na Sejm RP Jakub Kulesza.

Zgromadzeni przedstawiciele Konfederacji nie używali maseczek zasłaniających usta i nos. Poseł Jakub Kulesza jeszcze przed konferencją wyjaśniał, że noszenia maseczek na świeżym powietrzu "nie rekomendują nawet rządowi eksperci". W miejscu, gdzie odbywała się konferencja, pojawiły się spore siły policji. Kilkunastu funkcjonariuszy przyglądało się temu, co działo się na parkingu przy ul. Krańcowej. Jeździł także radiowóz, z którego głośno puszczany był komunikat dotyczący stanu epidemii.

Policjanci nałożyli mandaty na osób, które nie nosiły maseczek, ale osoby te nie przyjęły mandatów i sprawa została skierowana do sądu. Jedną z takich osób był Paweł Wyrzykowski - lider Konfederacji w okręgu siedlecko-ostrołęckim.

Znamy sądowe rozstrzygnięcie

Sąd Rejonowy w Ostrołęce II Wydział Karny w dniu 19 lipca 2021 roku wydał postanowienie o umorzeniu postępowania przeciwko Pawłowi Wyrzykowskiemu, a kosztami postępowania obciążył Skarb Państwa. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że "sąd stwierdził przed rozprawą, iż w niniejszej sprawie zachodzi wskazana okoliczność wyłączająca postępowanie".

Sąd stwierdził, że w czasie popełnienia czynu objętego wnioskiem o ukaranie obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 roku, ale w czasie orzekania w sprawie, przepisy są zawarte w regulacjach rozporządzenia z 6 maja 2021 roku, gdzie nakaz zakrywania ust i nosa na otwartym powietrzu został uchylony.

- (...) Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia wykroczenia, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy - wskazał sąd, dodając:

Odnosząc się do wykroczenia zarzucanego Pawłowi Stanisławowi Wyrzykowskiemu we wniosku o ukaranie, stwierdzić należy, że zastosowanie mają przepisy obowiązujące obecnie, które zniosły odpowiedzialność za wykroczenie zarzucane obwinionemu

Pytania do komendanta

Paweł Wyrzykowski, lider Konfederacji w okręgu siedlecko-ostrołęckim, uważa, że działanie policji podczas konferencji prasowej nie było słuszne.

- Chciałbym za pośrednictwem Państwa mediów zapytać Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce, czy z racji swojego niepotrzebnego działania pokryje on koszty z własnej pensji, aby nie obciążać swoim nieuzasadnionym działaniem podatników? Jakie było uzasadnienie wysłania takiej ilości funkcjonariuszy do kilku osób organizujących małą konferencję prasową? Z jakiego konkretnie powodu samochód policyjny jeździł wokół naszej konferencji prasowej i zagłuszał mówców komunikatami puszczanymi z megafonów? - pyta działacz Konfederacji, dodając:

Co istotne, wszelkie wcześniejsze postępowania w ww. zakresie, których byłem uczestnikiem, skutkowały początkowo wyrokami nakazowymi, od których skutecznie składałem sprzeciw. Dopiero w odpowiedzi na mój sprzeciw byłem uznawany za osobę niewinną. Inaczej było tym razem: postępowanie było umorzone już na samym początku, nie było potrzeby składania sprzeciwu.

"Pragnę dodać, że takie same wyroki zapadły wobec wszystkich bez wyjątku uczestników konferencji, wobec których Policja w Ostrołęce podjęła takie kroki. Z tego co wiem takich osób było kilkanaście" - podkreśla Wyrzykowski.

- W ocenie tych osób działania Policji w Ostrołęce miały znamiona nękania, a motywowane były kwestiami politycznymi, być może odgórnymi wytycznymi w celu stłumienia dyskusji o skali marnotrawstwa jaka występuje w związku z budową bloku C elektrowni w Ostrołęce - dodaje.

REKLAMA
zdjecie 1325

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×