zdjecie 907
zdjecie 907
2013-02-18T13:14:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dzień Dawcy w Ostrołęce: 210 szans na życie dla chorych na białaczkę [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Dzięki mieszkańcom Ostrołęki 210 osób chorych na białaczkę może zostać uratowanych – tyle bowiem osób zarejestrowało się w bazie danych potencjalnych dawców szpiku podczas odbywającego się w niedzielę, 17 lutego Dnia Dawcy.

Przez cały dzień w szkole językowej przy ul. Gorbatowa wolontariusze oraz pracownicy fundacji DKMS pomagali wszystkim chętnym wypełniać formularze rejestracyjne.

- W szkole języków obcych Alma Mater dziesięciu wolontariuszy oraz pracowników fundacji DKMS przez kilka godzin udzielało informacji oraz pomagało wypełnić formularze, przeprowadzali wywiad na podstawie którego ustalano czy dana osoba może zarejestrować się w bazie danych. W tym roku udało nam się zebrać deklaracje 210 kolejnych osób. To 210 dodatkowych szans na życie dla chorych na białaczkę – powiedziała nam Joanna Trościanko, organizator Dnia Dawcy w Ostrołęce - Tegoroczną akcję możemy uznać za udaną, ponieważ udało się zarejestrować kolejne osoby, które mogą uratować komuś życie. W przyszłości planujemy organizować takie akcje, po to by stale powiększać bazę danych – dodała Trościanko.

Pracownicy fundacji DKMS, która prowadzi bazę danych potencjalnych dawców odpowiadali na pytania wszystkim tym, którzy mieli wątpliwości co do rejestracji czy ewentualnego przeszczepu

- Zdarzało się, że ktoś miał wątpliwości czy zarejestrować się. Szczęśliwie udało nam się takie osoby przekonać. Było też kilka pytań co do bezpieczeństwa dawcy lub o przebieg samego przeszczepu – powiedział Rafał Młodzikowski z fundacji DKMS.

Dzięki takim właśnie akcjom jak Dzień Dawcy ostrołęczanin Łukasz Szczepankowski, który najpierw zarejestrował się w bazie danych fundacji DKMS, został dawcą i uratował życie 55-letniemu mężczyźnie choremu na białaczkę.

Tegoroczną akcję przygotowało stowarzyszenie Mazowieckie Inicjatywy Społeczne i fundacja DKMS. Koordynatorem Dnia Dawcy w Ostrołęce była Joanna Trościanko.

- Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli naszą akcję: mieszkańcom Ostrołęki, pielęgniarkom i lekarzowi z ostrołęckiego szpitala, Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Ostrołęce, Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Ostrołęce, Henryce Winiarczyk – lokalnemu koordynatorowi do spraw transplantologii, Szkole Języków Obcych Alma Mater, stowarzyszeniu Mazowieckie Inicjatywy Społeczne, Rafałowi Młodzikowskiemu z fundacji DKMS, MZK Ostrołęka, Ostrołęckiemu Centrum Kultury, Fitness Klub Forma 5, restauracji Nemo, wolontariuszom pomagającym w całym przedsięwzięciu, ZSZ nr 1 w Ostrołęce, Liceum Im. Toniego Halika w Ostrołęce oraz ZS nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce, mediom za promocję akcji oraz wszystkim osobo, które wsparły nasze działania – powiedziała Joanna Trościanko.


REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×