eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Energa ogłosiła przetarg na budowę nowej elektrowni w Ostrołęce: „To jedna z największych inwestycji w kraju” (ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 4914
fot. J. Pychfot. J. Pych
REKLAMA

W czwartek odbyło się spotkanie władz miasta oraz szefostwa spółki Energa z mediami. Podczas spotkania ogłoszono przetarg na budowę nowego bloku węglowego ostrołęckiej elektrowni.

Roman Pionkowski, prezes Elektrowni Ostrołęka, spółki powołanej do budowy nowego bloku, wyraził swoje zadowolenie z przebiegu inwestycji.

- Na dzisiejszą decyzję czekaliśmy trzy lata - mówił Pionkowski. - Tak daleko w procesie inwestycyjnym jeszcze nie byliśmy. Cieszy mnie, że ta jedna z największych inwestycji energetycznych w kraju powstaje właśnie w Ostrołęce, a to dzięki dobrej współpracy z ostrołęckim samorządem - dodał.

Całość inwestycji wyceniana jest na 6 - 7 miliardów złotych. Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zajmie się budową nowej elektrowni. Pierwszą łopatę robotnicy wbiją już za rok, a budowa powinna zakończyć się na przełomie lat 2016/2017.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski w krótkim wystąpieniu podkreślił, jak ważna dla miasta i regionu jest ta inwestycja.

- Chciałbym wyrazić wielką radość. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale jest to jedna z szans na rozwój miasta - mówił Kotowski.

Prezydent zaznaczył też, że wiele miast podupadło gospodarczo właśnie dlatego, że brakowało im dużych inwestycji.

Nowa elektrownia będzie produkować około 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki niej przybędzie również sporo miejsc pracy. Przez cały okres budowy będzie tam pracować kilka tysięcy robotników, a w samej elektrowni znajdzie zatrudnienie kilkaset osób.

Jak poinformował naszą redakcję prezes Pionkowski, firma rozważa propozycję podpisania z uczelniami technicznymi porozumienia. Dzięki temu najlepsi absolwenci tych uczelni mogliby znaleźć zatrudnienie w nowo wybudowanej elektrowni.


Oficjalny komunikat Energi:

Nowa elektrownia ENERGI wpłynie na rozwój Ostrołęki i całego regionu

Grupa ENERGA ogłosiła przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. Rozpoczęcie procedury przetargowej oznacza, że ENERGA weszła w kluczową fazę realizacji swojej strategicznej inwestycji. Budowa elektrowni oznacza rozwój miasta i inwestycje infrastrukturalne w całym regionie.

Ogłoszenie przetargu i wyłonienie głównego wykonawcy jest ostatnią z szeregu procedur formalnych niezbędnych do rozpoczęcia budowy „pod klucz” części technologicznej nowego bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce. ENERGA ma już wszystkie zgody, pozwolenia wymagane dla rozpoczęcia budowy i większość umów związanych z przyszłą eksploatacją nowej elektrowni (np. dzięki umowie zawartej z kopalnią LW Bogdanka zostały zapewnione dostawy węgla na 20 lat). Elektrownia Ostrołęka SA będzie miała ogromne znaczenie dla miasta i regionu - stworzy nowe miejsca pracy, pozwoli na dynamiczny rozwój usług oraz przemysłu drzewno-papierniczego, materiałów budowlanych oraz przetwórstwa rolno-spożywczego, a także poprawi infrastrukturę drogową i kolejową.

- Cenimy sobie współpracę z ENERGĄ. Cieszymy się, że jedna z największych firm w naszym regionie, wiąże swoje plany rozwojowe z Ostrołęką, bo to bezpośrednio przekłada się na rozwój miasta i kurpiowszczyzny. Zdecydowanie potwierdzam wolę dalszej współpracy i wsparcia dla nowych inwestycji energetycznych w naszym mieście - podkreśla Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki. - Ta decyzja stabilizuje rynek pracy w naszym mieście, jest też gwarancją miejsc pracy dla wielu osób zatrudnionych w elektrowni i wykonujących na jej rzecz usługi, w perspektywie wieloletniej.

Korzyści dla regionu

Budowie elektrowni towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę regionu: przebudowa i modernizacja linii kolejowej na trasach do Warszawy i Małkini i prawdopodobnie do Olsztyna. Zmodernizowane zostaną także drogi w okolicy nowej elektrowni i w Ostrołęce. Nowy projekt ENERGI oznacza również wiele nowych miejsc pracy. Szacuje się, że w trakcie budowy będzie zatrudnionych 2500 osób, w tym znacząca część z rynku lokalnego. Uruchomienie elektrowni w Ostrołęce zwiększy również wpływy do lokalnego budżetu - funkcjonowanie dużego obiektu przemysłowego wiąże się ze znacznym wzrostem podatków wpływających do gminy.

Kluczowa inwestycja

Obecnie na terenie budowy trwają prace związane z makroniwelacją terenu oraz budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. PSE Operator SA kontynuuje zgodnie z harmonogramem prace związane z przyłączeniem nowego bloku do systemu elektroenergetycznego.

- Moc elektryczna nowego bloku będzie wynosić 850 - 1000 MW. Zależy nam, aby w Ostrołęce powstał duży, węglowy blok energetyczny, który jednocześnie będzie najbardziej efektywny ekonomicznie. Chcemy mieć nową jednostkę wytwórczą, wykorzystującą dostępne tam paliwo i wsparcie w zakresie przydziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla - mówi Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA.

Władze Grupy ENERGA oceniają, że wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie budowy możliwe będzie w drugiej połowie 2012 r. Na przyszły rok harmonogram inwestycji, której wartość szacowana jest na 6-7 miliardów złotych, zakłada także zamknięcie jej finansowania w ok. 70 procentach z kredytu inwestycyjnego i w ok. 30 procentach ze środków własnych. Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.

- Elektrownia będzie miała ogromne znaczenie dla miasta i regionu, nie tylko ze względu na nowe miejsca pracy czy rozwój infrastruktury towarzyszącej. Praca elektrowni jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania systemu zasilania tego regionu kraju, ale przede wszystkim do zapewnienia bezpiecznego prowadzenia ruchu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - ocenia Roman Pionkowski, prezes spółki Elektrownia Ostrołęka, powołanej do budowy nowego bloku.

Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.

Nowa elektrownia ma produkować około 7,2 tys. GWh energii elektrycznej rocznie, czyli tyle ile zużywają miasta wielkości Krakowa czy Poznania.



ENERGA - grupa kapitałowa zajmująca się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.

Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze ¼ powierzchni Polski. Eksploatuje ponad 188 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 19 TWh energii rocznie. Produkuje ponad 4,5 mln MWh energii elektrycznej w 53 obiektach wytwórczych, w tym w elektrowni węglowej w Ostrołęce, elektrociepłowniach, elektrowni wodnej we Włocławku i licznych małych siłowniach wodnych. Moce zainstalowane Grupy ENERGA wynoszą około 1200 MW, z czego około 300 MW - w odnawialnych źródłach energii, które produkują rocznie ok. 1,5 mln MWh, co stanowi ok. 33 proc. energii wytwarzanej w Grupie ENERGA i 16 proc. w produkcji krajowej. Ponadto do sieci ENERGA-Operator przyłączone są liczne elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie, co sprawia, że łączna moc OZE przyłączonych do sieci spółki to 940 MW. W efekcie aż 15 procent energii, którą ENERGA dostarcza swoim klientom, pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Grupa ENERGA to także jeden z największych pracodawców w Polsce - zatrudnia ponad 12 tys. osób.

Kalendarz imprez
październik 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21  22 dk23 dk24  25  26 dk27
dk28  29 dk30  31  1  2  3
×