zdjecie 7501
zdjecie 7501
zdjecie 7501
2021-05-28T18:50:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Fotowoltaika - możliwości finansowania

REKLAMA
REKLAMA

Założenie instalacji fotowoltaicznej jest coraz bardziej kuszącą ofertą, która w perspektywie lat obiecuje dużą oszczędność na energii elektrycznej. Jest to jednak instalacja wymagająca pewnego kapitału początkowego. W jaki sposób może zostać sfinansowana fotowoltaika? Dofinansowanie w ramach różnych programów rządowych może znacząco obniżyć koszty inwestycji. W grę wchodzą również kredyty.

Fotowltaika – jak finansować zakup?

Środki na instalację mogą zostać pozyskane z kredytu bankowego. Wprawdzie jeszcze kilka lat temu banki dość zachowawczo przyznawały pożyczki na sfinansowanie zakupu źródeł energii odnawialnej, ale obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej - szczególnie w przypadku paneli fotowoltaicznych.

Wynika to z faktu, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga spełnienia żadnych szczególnych formalności, taka pożyczka jest więc stosunkowo bezpieczna. Rzecz jasna wymagane jest przy tym, by potencjalny kredytobiorca posiadał zdolność kredytową – ta jednak jest oceniana już indywidualnie przez instytucję finansową. Obecnie kredyt stanowi powszechny sposób opłacania instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika – dotacje na montaż

Obecnie istnieje szereg programów rządowych, dzięki którym w domu może zostać założona fotowoltaika. Dofinansowanie 2021 składa się z kilku takich programów. Jedną z podstawowych propozycji jest program rządowy „Mój Prąd”, pozwalający na uzyskanie bezzwrotnej dotacji w wysokości 5000 zł. Jest to dofinansowanie przyznawane osobom fizycznym, dla instalacji do 10 kWp.

Jako, że program „Mój Prąd” przeznaczony jest dla ograniczonej liczby podmiotów, alternatywą jest program Czyste Powietrze. Fotowoltaika również i w tym programie może być dofinansowana w wysokości 5000 zł, a warunkiem skorzystania z dotacji jest jednoczesna wymiana starego pieca grzewczego na nowe, nieszkodliwe dla środowiska urządzenie.

Ulga termomodernizacyjna – skorzystaj z niej!

Ulga termomodernizacyjna jest kolejnym sposobem na zmniejszenie kosztów zakupu instalacji, jaką jest fotowoltaika. Dofinansowanie z tego tytułu jest nie tyle dotacją, co możliwością odliczania od podatku kosztów poniesionych w związku z termomodernizacją. Zapomoga ta, co do zasady, kierowana jest do właścicieli domów jednorodzinnych.

Odliczeń od podatku dochodowego można dokonywać przez okres 6 lat, na kwotę do 53 000 zł. Co należy podkreślić, ulga termomodernizacyjna nie obejmuje wyłącznie paneli fotowoltaicznych: przewiduje ona cały szereg innych działań i instalacji związanych z unowocześnieniem sposobu ogrzewania domu. Może zatem obejmować np. zakup pompy cieplnej.

Dofinansowanie unijne i pozaunijne

Kolejną możliwością na dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych są środki pozyskane z programów Unii Europejskiej. Co do zasady, programy te obejmują ograniczoną liczbę kandydatów i nie mają charakteru stałego. Osoba zainteresowana powinna regularnie obserwować stosowne oferty i w odpowiednim czasie przystąpić do programu.

Stosunkowo podobnie wygląda kwestia dofinansowań przez gminy. Większość gmin (ok. 80%) bierze udział w rządowych programach eliminacji gazów cieplarnianych, z których finansowana może być instalacja fotowoltaiczna. Wysokość i warunki skorzystania z dotacji będą jednak odmienna dla każdej gminy.

Uwaga na łączenie dofinansowań!

Należy jednocześnie zwracać uwagę, czy określone źródła dofinansowania nie mogą być wykorzystane jako wyłączne sposoby na dotacje. Niektóre programy gminne mogą np. zastrzegać sobie, że z dofinansowana skorzystają jedynie osoby niekorzystające wcześniej chociażby z dofinansowań unijnych czy rządowych. Warto mieć na względzie niniejszy aspekt.

Wiele opcji finansowania fotowoltaiki

Obecnie istnieje przynajmniej kilka źródeł, z których może być finansowana fotowoltaika. Dofinansowanie z programów rządowych jest powszechnie stosowane i może znacząco obniżyć koszty całej inwestycji. Prowadzone są również programy unijne oraz dotacje oferowane z budżetów gmin. Z kolei w przypadku braku dostatecznej ilości gotówki na zakup paneli, możliwe jest skorzystanie z kredytu bankowego. Opcji jest wiele!

Wejdź na Esoleo.pl i poznaj ofertę instalacji fotowoltaiki dla Twojego domu.

REKLAMA
zdjecie 7501
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×