2014-05-20T18:54:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Galeria Wycinanki Kurpiowskiej w Myszyńcu

REKLAMA
REKLAMA

Myszyniec ma już swoją Galerię Wycinanki Kurpiowskiej. Galeria powstała w ramach Projektu pt. „Wycinanka Kurpiowska” współfinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”. Projekt jest realizowany przez Gminę Myszyniec w partnerstwie z Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu (RCKK).
    
Na wystawie znajduje się 150 wycinanek: gwiazdy,  leluje, koguty i ptaki w różnych kolorach. Ich twórcami  są artyści ludowi z terenu Kurpiowszczyzny: Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego, Czesława Kaczyńska z Dylewa, Halina Pajka z Kadzidła, Czesława Marchewka z Kadzidła, Wiesława Bogdańska z Kadzidła i Genowefa Staśkiewicz ze Strzałek. Ich prace odznaczają się niezwykle starannym wykonaniem, doskonałą kompozycją i kolorystyką. Znawcy kultury i rękodzieła ludowego po jednym spojrzeniu są w stanie stwierdzić czyją wycinankę mają przed oczyma, gdyż  każdy  twórca ma swój własny i niepowtarzalny styl ich tworzenia.
    
Pod każdą z wycinanką są zamieszczone dane twórcy: imię i nazwisko oraz numer kontaktowy, aby zainteresowani sami mogą zmówić wycinanki. Przed wejściem do Galerii znajduje się Historia Wycinanki Kurpiowskiej opracowana przez RCKK.
    
Zachęcamy dyrektorów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo – wychowawczych do odwiedzania Galerii wraz z uczniami, by mogli zapoznać się bliżej z kulturą kurpiowską i obejrzeć przepiękne dzieła, które są w naszej tradycji od pokoleń i o których warto pamiętać. Zapraszamy oczywiście nie tylko dzieci, ale wszystkich zainteresowanych kulturą kurpiowską.
      
Choć dzisiaj już nie wykleja się wycinankami ścian mieszkań, to  tradycyjne umiejętności przetrwały i przekazywane są z pokolenia na pokole¬nie.  Wycinanka zyskała inne przeznaczenie, stała się znakiem tożsamości regionu. Pozostaje jednak dziełem sztuki, osiągnięciem zasługującym na najwyższe uznanie, a autorzy na miano artystów.  Wierzymy, iż powstanie Galerii Wycinanki Kurpiowskiej sprawi, że zawód jakim jest wycinankarstwo nie zaginie, lecz będzie się rozpowszechniało, a jego twórcy będą mogli się dalej rozwijać i doskonalić. Mamy również nadzieję, że młodzi ludzie zainteresują się wycinaniem i chętnie nauczą się tej trudnej lecz pięknej sztuki.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×