2022-01-17T09:56:27+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Gwałtowne załamanie pogody w Ostrołęce i okolicach. Uważajcie na drogach!

REKLAMA
zdjecie 5131
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5131
1
0
1

Po gwałtownym załamaniu pogody w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim znacznie pogorszyły się warunki drogowe. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do obecnie panujących warunków.

W poniedziałkowy poranek przez Ostrołękę i powiat ostrołęcki przetoczyła się krótka, ale intensywna nawałnica, której towarzyszyła burza śnieżna. Gwałtowne opady białego puchu w połączeniu z silnym wiatrem wpłynęły na bezpieczeństwo na drogach. W takich warunkach łatwo o utratę panowania nad autem i poślizg, który w konsekwencji może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku.

Z apelem do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wystąpiła ostrołęcka policja.

Opady śniegu w połączeniu z silnym wiatrem stwarzają ogromne zagrożenie na drogach. Zadbajmy więc o uważne i bezpieczne prowadzenie naszych pojazdów. Sprawny technicznie samochód, oczyszczone szyby i wolniejsza jazda są gwarancją bezpiecznego dotarcia do celu. Zwracajmy uwagę również na pieszych, którzy przez zimową aurę mogą być mniej widoczni. W takich warunkach niezwykle ważne będzie dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, nie zapominajmy, że prędkość nawet ta dozwolona przepisami w przypadku złej pogody może nie zapewnić nam bezpieczeństwa.

- mówi komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Dodatkowo pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, o przewożeniu dzieci w odpowiednich fotelikach samochodowych oraz aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Pamiętajmy! Nawet najbardziej inteligentne rozwiązania technologiczne samochodu nie zastąpią myślenia, wyobraźni, ostrożności i kultury siedzącego za kierownicą.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×