zdjecie 1647
zdjecie 1647
2013-07-29T13:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Interwencja Czytelnika: „Jestem zbulwersowany dezinformacyjnymi działaniami firmy MPK”

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Do naszej redakcji wpłynęła kolejna już skarga dotycząca firmy MPK odbierającej śmieci m.in. z osiedla Stacja.

O wyjaśnienia poprosiliśmy tak samą spółkę jak i w ostrołęckim ratuszu.
Poniżej publikujemy pełną treść skargi otrzymanej od jednego z mieszkańców osiedla Stacja:

„Jestem zbulwersowany, jak większość mieszkańców os. Stacja dezinformacyjnymi działaniami MPK. Taką arogancję nie spotyka się codziennie. Brak informacji, co do pojemników na odpady komunalne. Wedle widzimisię pana wiceprezesa firmy odbiorcy traktowani są indywidualnie. Jedni mogą wydzierżawić pojemnik za 25,00 zł., inni - ci „gorsi” - za 60,00 zł. rocznie. Zaznaczam, że pojemniki mają ponad 10 lat. a MPK w przeszłości odbierało z większości posesji na os. Stacja odpady komunalne. Dodzwonić się do siedziby MPK, to tak jak wygrać w lotka. Po prostu nie odbierają telefonów. Któregoś dnia, po ponad 2 tygodniach prób, dodzwoniłem się. Na pytanie, dlaczego jest taka różnica w opłatach, odpowiedziano mi, że spowodowane jest to zakupem nowych pojemników, ale ja mam stary, który przez ostatnie 10 lat się zamortyzował. Pani po drugiej stronie kabla telefonicznego powiedziała mi, abym umył stary pojemnik i przywiózł go do MPK, to dostanę nowy. Gdy powiedziałem, że nie chcę nowego tylko chcę płacić mniejszą dzierżawę, usłyszałem, że muszę udać się do pana prezesa i on podejmie decyzję. Firma MPK przed ok. 10 laty umiała zadbać o klienta. Wtedy nie padały głupie informacje, ale wiceprezesem była inna osoba, która znała się na rzeczy. Pytam się, jak mogła taka firma wygrać przetarg? Jak mogli w UM Ostrołęka przygotować tak niekorzystne dla mieszkańców warunki przetargu nie dbając o wyborców? Na pewno przetargiem zajmował się „dużej klasy” urzędnik. Ta sama firma MPK wygrała przetarg w Legionowie oddalonym o ok. 100 km. Tam rozdali nowe pojemniki za darmo bez rocznej dzierżawy, rozstawili w poszczególnych rejonach osiedli dla mieszkańców zbiorcze pojemniki do segregacji odpadów. Jak widać można po ludzku przygotować warunki przetargu? Zastanawiam się czy mieszkańcy os. Stacja i Centrum muszą ponosić koszty związane z zakupem nowych pojemników dla Legionowa?". - pisze nasz Czytelnik.

Niestety pomimo kilkudziesięciu podjętych prób skontaktowania się z przedstawicielami spółki MPK, nie udało nam się z nikim porozmawiać – telefon ciągle był zajęty. Nikt nie odpowiedział także na pytania kierowane przez nas drogą mailową. Nie jest to odosobniony przypadek braku jakiejkolwiek reakcji przedstawicieli firmy na kierowane przez nas pytania. Podobnie było w sprawie mieszkańców gminy Rzekuń, którzy skarżyli się, że na kilka dni przed wejściem w życie nowego systemu gospodarki odpadami, pracownicy spółki zabierali pojemniki nie informując o tym wcześniej. Dodatkowo na posesji jednej z mieszkanek gminy Rzekuń przed zabraniem pojemnika, śmieci znajdujące się w nim zostały rozsypane po podwórku.

O wyjaśnienie sprawy związanej z dzierżawą i różnymi stawkami za wynajem pojemników poprosiliśmy w ostrołęckim ratuszu. Poniżej publikujemy odpowiedź nadesłaną przez sekretarza Urzędu Miasta Ostrołęki, Mariusza Prusaczyka.

„Kiedy Rada Miasta w grudniu 2012 r. podejmowała tzw. uchwały „śmieciowe” obowiązująca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakładała na właścicieli obowiązek zaopatrzenia się w pojemniki. Sejm na początku tego roku zmienił ten przepis, ale zaczął on obowiązywać dopiero od 5 marca 2013 r.  Zmiana przyjętych już uchwał i przygotowanego przetargu, a  w konsekwencji przesunięcie jego ogłoszenia, oznaczałoby tyle, że 1 lipca miasto mogłoby nie zdążyć podpisać umów na odbiór śmieci. Nie mogliśmy podjąć takiego ryzyka.

Dlatego w przepisach lokalnych i ogłoszonym przetargu nie znalazł się zapis o dostarczeniu pojemników przez firmy, które będą odbierać odpady. Miasto nie ma więc bezpośredniego wpływu na warunki sprzedaży czy wynajmu pojemników przez firmy odbierające odpady. Zaznaczam jednak, że mieszkańcy nie muszą  korzystać z oferty firmy co do której mają zastrzeżenia. Pojemniki można zakupić w dowolnym miejscu i nie muszą one być kupione czy dzierżawione od spółki, która odbiera śmieci. W okresie przejściowym można też do gromadzenia odpadów używać foliowych worków.

Posiadanie własnych pojemników mimo przejściowych kłopotów ma też swoją zaletę - za rok unikniemy kolejnego zamieszania związanego z ewentualną zmianą firmy wywozowej i zabieraniem pojemników.”


Przypomnijmy, spółka MPK oraz powiązana z nią firma Czyścioch wygrały przetargi na odbiór odpadów komunalnych w dwóch z czterech sektorów w Ostrołęce oraz w większości gmin powiatu ostrołęckiego. W Ostrowi Mazowieckiej oferta złożona przez spółkę MPK została odrzucona i nie była w ogóle brana pod uwagę w postępowaniu przetargowym. Powodem była rażąco niska kwota w stosunku do zakładanej w przedmiocie zamówienia.

REKLAMA
zdjecie 1647
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×