zdjecie 7109
zdjecie 7109
2018-03-19T11:41:41+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Interwencja Czytelnika: Spółka Energa Elektrownie Ostrołęka nie wypłaca dywidend akcjonariuszom

REKLAMA
REKLAMA
2
1
14

„Spółka Energa Elektrownie Ostrołęka od czterech lat nie wypłaca dywidendy akcjonariuszom, mimo iż osiąga w tym czasie znaczne zyski. Zyski te są jednak transferowane do spółki-matki, która już dywidendę swoim akcjonariuszom wypłaca.” - o interwencję w tej sprawie poprosili nas Czytelnicy, mniejszościowi akcjonariusze, obecni i emerytowani pracownicy ostrołęckiej elektrowni.

 
Od grupy naszych Czytelników, obecnych oraz emerytowanych pracowników Energa Elektrownie Ostrołęka otrzymaliśmy prośbę o interwencję w sprawie, ich zdaniem, niezgodnych z prawem działaniom spółki, która od kilku lat nie dzieli się z akcjonariuszami mniejszościowymi osiąganymi zyskami.
 
„Spółka Energa Elektrownie Ostrołęka od czterech lat nie wypłaca dywidendy akcjonariuszom, mimo iż osiąga w tym czasie znaczne zyski. Zyski te są jednak transferowane do spółki-matki (np. w formie opłat za korzystanie z logo i innych usług), która to już dywidendę swoim akcjonariuszom wypłaca, zaś w pozostałej części trafiają one na kapitał zakładowy.” - czytamy w prośbie o interwencję.
 
Dość liczna grupa pozbawionych zysku akcjonariuszy ostrołęckiej elektrowni próbuje dochodzić swoich praw składając indywidualne i grupowe wnioski i zażalenia do zarządu spółki w Ostrołęce oraz zarządu koncernu Energa w Gdańsku. W licznych pismach i wnioskach akcjonariusze powołują się na zapisy Kodeksu Spółek Handlowych oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego, które to jasno precyzują, że prawo do udziału w zysku rocznym jest jednym najważniejszych uprawnień akcjonariuszy, podlegającej ochronie prawnej.
 
Pominięci przy podziale zysków akcjonariusze ostrołęckiej elektrowni zarzucają zarządowi, że ten niezgodnie z zapisami KSH, transferuje zyski do spółki córki, która z kolei wypłaca dywidendy swoim akcjonariuszom. Pokrzywdzeni domagają się wypłat dywidendy za 2017 rok.
 
„Praktyka wieloletniego zatrzymywania zysku w spółce nie jest prawidłowa. Zgodnie z artykułem 347 § 1 k.s.h. „Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku”. Wprawdzie warunkiem realizacji tego uprawnienie jest stosowna uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy, ale decyzje akcjonariuszy nie są tu zupełnie swobodne. Muszą one uwzględniać fakt, że przyczyną dla której ktoś pozostaje zaangażowany w spółkę jest chęć osiągnięcia zysku, i że – jak wynika przytoczonego zapisu – wypłacanie tego zysku powinno być zasadą. W tej kwestii wielokrotnie wypowiedział się Sąd Najwyższy. W jego orzecznictwie można wyczytać np., że „prawo do udziału w zysku rocznym jest (…) jednym z trzech najważniejszych uprawnień udziałowych w spółce akcyjnej. Z tego względu prawo do dywidendy podlega swoistej ochronie prawnej przewidzianej art. 422 § 1 k.s.h. Pokrzywdzenie akcjonariusza zachodzi także wówczas, gdy uchwały walnego zgromadzenia prowadzą do przeinwestowania spółki, do transferowania zysku bądź majątku do innych spółek,w których pozostali akcjonariusze na mają akcji itp. Praktyka wskazuje przy tym, że typowym i częstym przypadkiem pokrzywdzenia akcjonariuszy mniejszościowych jest pozbawienie dywidendy lub jej uchwalenie w minimalnej wysokości.” - czytamy w zażaleniu złożonym przez pokrzywdzonych akcjonariuszy.
 
O komentarz w tej sprawie ponad miesiąc temu poprosiliśmy biuro prasowe koncernu Energa S.A. jednak do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zarząd spółki nie reaguje także na apele poszkodowanych akcjonariuszy, którzy wciąż nie otrzymali wypłat należnych im dywidend.
 
Do sprawy będziemy wracali.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 11:33 19-03-2018,   80%
TAK na jakieś durne spotkania nas zapraszają z politykami a potem a ni słowa jak wam nie wstyd tak ze starymi ludzimi postępować. Panie pośle jak panu nie wstyd
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:39 19-03-2018,   67%
Poproście posła z naszego miasta o interwencje w rządzie.
To dobry chłop pomoże.
odpowiedz   •   oceń :  
~Uśnik City, 11:55 19-03-2018,   75%
Popieram komentarze powyżej. Do tego również zachęcam o zwrócenie się o pomoc do wielkich przyjaciół spółki Energa i ministra Tchórzewskiego, posła Czartoryjskiego, senatora Mamątowa i Kotowskiego zwanego prezydentem.
odpowiedz   •   oceń :  
~wyborca, 12:57 19-03-2018,   39%
kochani przy rzadzie tych menedzerow rozwala nam ala Obajtki wszystko....nawet sie nie spodziejecie jak przestaniecie byc udzialowcami z nocnej ustawy wykombinowanej przez PIS..tak jak juz wszystko zostalo zmarnowane..dlatego potrzebne sa dla pisu zmiany w sadownictwie....zycze pomyslnosci..
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:25 19-03-2018,   75%
@~wyborca oglądaj program Studio Polska w soboty na TVP info wtedy dostrzeżesz konieczność reform w sądownictwie.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:39 19-03-2018,   78%
Pod pretekstem rozmowy o wypłacie dywidend ściągnęli nas na spotkanie z Tchórzewskim, a ten ni słowa o tym nie powiedział, ani nikt z Energi. Byliśmy tylko po to, żeby zrobić tłum. Poseł tak tao rozegrał cwano, ale niech se nie myśli, że tak to zostawimy. Może redakcja by się tym tematem zajęła?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:22 19-03-2018,   34%
Nie trzeba słuchać plotek o tym,że będzie jakaś rozmowa na temat dywidend-a swoja drogą jak chcemy mieć nową elektrownie powinniśmy odłożyć wypłatę dywidendy
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:35 19-03-2018,   45%
Mali udziałowcy trafiliście teraz na czas kiedy pisowskie obajtki napychają kieszenie.Wiedzą pomazańcy,że wiecznie tam kasy brać nie będą.Jak się nażrą to jakieś marne ochłapy Wam puszczą .Na razie CIERPLIWIE CZEKAJCIE JESZCZE NIE WIECZÓR.
odpowiedz   •   oceń :  
~Prawnik, 21:10 19-03-2018,   100%
O podziale zysku, w tym o wysokości dywidendy, decyduje Zwyczajnie Walne Zgromadzenie Spółki. W przypadku Energia Elektrownie Ostrołęka SA głównym akcjonariuszem jest Energa Wytwarzanie SA. Zatem o podziale zysku EEO decyduje Zarząd Energa Wytwarzanie SA z Wiceprezesem Adamem Galankiem w składzie. Macie swojego człowieka to niech ruszy d.pę i coś w końcu załatwi dla Ostrołęki.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 22:04 19-03-2018,   34%
@~Prawnik Galanek idzie na prezesa Lotosu...........
odpowiedz   •   oceń :  
~Do Gość, 22:12 19-03-2018,   80%
@~gosc Wypierdział dziurę w fotelu w Enerdze to przyda się w Lotosie do produkcji gazu jak znalazł.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:09 20-03-2018,   0%
Budowa drugej instalacji odsiarczania spalin w Elektowni to zalatwił  Galanek i Grec za grube miliony. Dzieki temu Elektownia bedzie jeszcze pracowaleś drugie lata.
odpowiedz   •   oceń :  
~Energetyk, 11:55 20-03-2018,   100%
@~Gość Elektrownia w Ostrołęce będzie już zawsze pracować.. jednym blokiem. Dokładnie dopóki w Ostrołęce nie powstanie prawdziwa elektrociepłownia i ciepła musi być produkowane w elektrowni. A do pracy jednego a nawet dwóch bloków wystarcza stara instalacjia odsiarczania. Galanek załatwił kasę dla Miśka Przekręta, na budowę niepotrzebnego nowego odsiarczania i tyle. Genialny interes bo instalacja nie będzie używana więc nie będzie się psuła, nikt nie będzie sprawdzał czy napewno działa... Zapewne starczy jeszcze na kilka wypchanych reklamówek.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 10:48 20-03-2018,   34%
przecież z czegoś trzeba finansować 500+
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28