2016-11-29T15:51:01+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jak taniej gospodarować energią? Konferencja NFOŚiGW [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

Jak poprawiać efektywność energetyczną i jak rozwijać odnawialne źródła energii? Jak taniej i ekologiczniej gospodarować energią, chroniąc atmosferę i poprawiając jakość powietrza? O tym mogliśmy dowiedzieć się podczas konferencji organizowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas wtorkowej konferencji przedstawione zostały następujące zagadnienia: rola NFOŚiGW w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, w tym zrównoważonego zarządzania energią, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, zadania i działania Projektu Doradztwa Energetycznego oraz idea klastrów energetycznych i gmin samowystarczalnych energetycznie. Specjaliści przedstawili także źródła i sposoby finansowania projektów w obszarze efektywności energetycznej oraz OZE, w tym projektów termomodernizacji budynków użyteczności publicznej.

- Zakładamy, że nasi doradcy będą współpracowali z samorządami, spółdzielniami mieszkaniowymi w celu zmniejszenia zużycia energii, poprawienia sytuacji w atmosferze poprzez obniżenie emisji szkodliwych substancji. Łącznie do 2023 roku zakładamy, że będziemy doradzać przy 800 inwestycjach w skali kraju, które powinny mieć ten cel proefektywnościowy jeżeli chodzi o zużycie energii. Mamy zamiar doradzać gminom i przedsiębiorcom w całym wymiarze doradztwa, przy koncepcji, przygotowaniu inwestycji i poszukiwaniu źródeł finansowania. Udzielimy około 50 tysięcy konsultacji w skali kraju - mówił Wacław Bilnicki, kierownik jednostki doradztwa energetycznego NFOŚiGW.

Przedstawione zostały strategiczne punkty działania Narodowego Funduszu.

- 2018 będzie to kolejny rok funkcjonowania naszego nowego zarządu, działamy w nowym otoczeniu politycznym, prawnym i społecznym. Jesteśmy instytucją wdrażającą 11 działań i poddziałań programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko", jest to m.in. ochrona środowiska. Zarządzamy prawie sześcioma miliardami euro. Stawianie na odnawialne źródła energii, takie jak biogazownie, a także fotowoltaikę, a przy tym chcemy obronić dobro narodowe, czyli węgiel. Zapewniamy w ten sposób bezpieczeństwo energetyczne. Przygotowujemy się do konferencji klimatycznej ONZ w 2018 roku, poświęcamy też sporo czasu ochronie zasobów wodnych. Będziemy myśleć także o geotermii, mamy dwa nowe programy z tym związane, a także o czystych technologiach węglowych - wyjaśnił Wojciech Stawiany, ekspert NFOŚiGW.

Szansę na ocenę działań NFOŚiGW miał też przedstawiciel sektora mieszkaniowego - Artur Ciecierski, prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- To była bardzo ciekawa konferencja, poprosiłem już swoich pracowników o skorzystanie z doradztwa. Firma, którą kieruję, ma szeroki zakres działania. Oprócz zasobu własnego, zarządzamy na terenie Ostrołęki ponad 100 wspólnotami. Budynki wielorodzinne odpowiadają dzisiejszym normom, natomiast wspólnoty i zasoby miejskie lub budownictwo komunalne będą wymagały konsultacji. Prowadzimy także stację segregacji odpadów, tu również będziemy składali wnioski. Mamy na terenie składowiska biogazownię, którą będziemy chcieli rozbudować i będziemy korzystali z pomocy NFOŚiGW - stwierdził.

Konferencja "Efektywność energetyczna i OZE - oferta finansowa i wsparcie doradcze" odbyła się 29 listopada w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. To drugie spotkanie z cyklu 50 zaplanowanych, są one adresowane do samorządów powiatowych i gminnych na terenie dawnego województwa ostrołęckiego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6