eOstroleka.pl
Region,

Jarosław Gowin na inauguracji w PWSIiP w Łomży

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

Ośmiuset studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży rozpoczęło naukę na trzynastu kierunkach.  Na uroczystej  inauguracji roku akademickiego obecny był dr Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, informował, że atutem łomżyńskiej uczelni jest jej siła naukowa i innowacyjność. – Posiadamy kategorię naukową „B”, jesteśmy na trzecim miejscu w rankingu czasopisma „Perspektywy” w kategorii Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Przez kilkanaście lat naszego istnienia pozyskaliśmy blisko sto milionów złotych, m.in. z programów operacyjnych Unii Europejskiej – wyliczał rektor Surowik, który pierwszego września przejął stery w największej uczelni na Ziemi Łomżyńskiej.

Rektor PWSIiP przypomniał, że obecny rok to czas dużych zmian, siedem instytutów zostało przekształconych w trzy wydziały. Odniósł się także do nowych regulacji, proponowanych przez resort ministra Gowina. – Pewne zmiany postrzegamy jako bardzo korzystne, na przykład te związane ze zwiększeniem autonomii uczelni, inne przyjmujemy z niepokojem. Szanowny panie premierze, jeżeli nie będziemy mogli pozyskiwać dotacji na badania statutowe, to utracimy impuls do rozwoju naukowego – mówił dr hab. Dariusz Surowik.

Od 2013 roku PWSIiP posiada kategorię naukową „B”. Z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelnia pozyskała od tego czasu, na utrzymanie potencjału naukowego, milion sześćset tysięcy złotych. – Zamierzamy wykreować w Łomży impuls rozwoju naukowego, który będzie sprzyjał regionalnej gospodarce w segmentach najbardziej pożądanych, bo opartych na wiedzy. Bez silnej uczelni w Łomży nie wyjdziemy z pułapki niskich płac i nie zniwelujemy zapóźnień rozwojowych naszego miasta  – przestrzegał rektor „Państwówki”.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin, mówił, że procedowana w jego resorcie „Ustaw 2.0” ma stworzyć dobry klimat dla polskiej nauki. Przypomniał, że polska racja stanu wyrażana była przez stulecia istnienia Polski poprzez środowisko akademickie, poczynając od utworzenia w 1364 roku Uniwersytetu Jagiellońskiego, po szkoły pijarskie, Komisję Edukacji Narodowej. Wicepremier akcentował, że utrwalone przez środowiska inteligenckie klisze tożsamościowe, pozwoliły przetrwać Polsce zabory i późniejsze historycznie formy totalnego zniewolenia. – Wiedzieli o tym Niemcy w ’39 roku, rozpoczynając represje od aresztowania i zesłania do obozów profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez ostatnie dwadzieścia osiem lat w polskiej nauce wydarzyło się wiele dobrego, ale wszyscy chyba mamy poczucie, że mogło być lepiej – przekonywał wicepremier i dodawał, że motorem zmian będą nowe regulacje w szkolnictwie wyższym oraz korespondująca z nimi Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Wykład inauguracyjny „Jak nauka radzi sobie z niepełną informacją” wygłosił profesor Max Urchs, filozof, logik, z pochodzenia Niemiec, autor wielu publikacji, także popularnonaukowych. Była to czternasta inauguracja w historii uczelni i jednocześnie pierwsza z udziałem władz dziekańskich.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×