2017-10-16T23:07:40+02:00 eOstroleka.pl 10 0 1 10
Region,

Jarosław Gowin na inauguracji w PWSIiP w Łomży

REKLAMA
REKLAMA
1
0
1
Najlepszy komentarz
~Ucho od śledzia , 11:22 17-10-2017,   -
Jak kręgosłup ? Ból fantomowy nasila się?
odpowiedz   •   oceń :  
Ośmiuset studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży rozpoczęło naukę na trzynastu kierunkach.  Na uroczystej  inauguracji roku akademickiego obecny był dr Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, informował, że atutem łomżyńskiej uczelni jest jej siła naukowa i innowacyjność. – Posiadamy kategorię naukową „B”, jesteśmy na trzecim miejscu w rankingu czasopisma „Perspektywy” w kategorii Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Przez kilkanaście lat naszego istnienia pozyskaliśmy blisko sto milionów złotych, m.in. z programów operacyjnych Unii Europejskiej – wyliczał rektor Surowik, który pierwszego września przejął stery w największej uczelni na Ziemi Łomżyńskiej.

Rektor PWSIiP przypomniał, że obecny rok to czas dużych zmian, siedem instytutów zostało przekształconych w trzy wydziały. Odniósł się także do nowych regulacji, proponowanych przez resort ministra Gowina. – Pewne zmiany postrzegamy jako bardzo korzystne, na przykład te związane ze zwiększeniem autonomii uczelni, inne przyjmujemy z niepokojem. Szanowny panie premierze, jeżeli nie będziemy mogli pozyskiwać dotacji na badania statutowe, to utracimy impuls do rozwoju naukowego – mówił dr hab. Dariusz Surowik.

Od 2013 roku PWSIiP posiada kategorię naukową „B”. Z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelnia pozyskała od tego czasu, na utrzymanie potencjału naukowego, milion sześćset tysięcy złotych. – Zamierzamy wykreować w Łomży impuls rozwoju naukowego, który będzie sprzyjał regionalnej gospodarce w segmentach najbardziej pożądanych, bo opartych na wiedzy. Bez silnej uczelni w Łomży nie wyjdziemy z pułapki niskich płac i nie zniwelujemy zapóźnień rozwojowych naszego miasta  – przestrzegał rektor „Państwówki”.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin, mówił, że procedowana w jego resorcie „Ustaw 2.0” ma stworzyć dobry klimat dla polskiej nauki. Przypomniał, że polska racja stanu wyrażana była przez stulecia istnienia Polski poprzez środowisko akademickie, poczynając od utworzenia w 1364 roku Uniwersytetu Jagiellońskiego, po szkoły pijarskie, Komisję Edukacji Narodowej. Wicepremier akcentował, że utrwalone przez środowiska inteligenckie klisze tożsamościowe, pozwoliły przetrwać Polsce zabory i późniejsze historycznie formy totalnego zniewolenia. – Wiedzieli o tym Niemcy w ’39 roku, rozpoczynając represje od aresztowania i zesłania do obozów profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez ostatnie dwadzieścia osiem lat w polskiej nauce wydarzyło się wiele dobrego, ale wszyscy chyba mamy poczucie, że mogło być lepiej – przekonywał wicepremier i dodawał, że motorem zmian będą nowe regulacje w szkolnictwie wyższym oraz korespondująca z nimi Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Wykład inauguracyjny „Jak nauka radzi sobie z niepełną informacją” wygłosił profesor Max Urchs, filozof, logik, z pochodzenia Niemiec, autor wielu publikacji, także popularnonaukowych. Była to czternasta inauguracja w historii uczelni i jednocześnie pierwsza z udziałem władz dziekańskich.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Ucho od śledzia , 11:22 17-10-2017,   -
Jak kręgosłup ? Ból fantomowy nasila się?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  1  2