eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Jawory Podmaście: Mieszkańcy przeciwko budowie wieży nadawczej Emitela [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA
Powiat ostrołęcki: W miejscowości Jawory Podmaście (gm. Goworowo), firma Emitel planuje wybudować ponad 140-metrową wieżę nadawczą o największej w okolicy mocy. Prawie stu mieszkańców sprzeciwia się budowie.

- O planach budowy dowiedzieliśmy się w październiku zeszłego roku - mówi nam Jan Zięba, sołtys wsi. - Odbyły się konsultacje z przedstawicielami firmy TP Emitel, podczas których rozmawiano z nami o budowie. Już wtedy mieszkańcy obawiali się jej.

Jak mówi sołtys, mieszkańcy wsi podejmowali wiele działań mających na celu nie dopuszczenie do budowy. Uważają, że wieża będzie miała negatywny wpływ na stan zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu masztu, a lokalizacja tej inwestycji wpłynie na obniżenie atrakcyjności terenów przyległych oraz spadek ich wartości.

- Głównie martwimy się o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt - mówi mieszkanka miejscowości, Katarzyna Zięba. - Chodzi też o to, by nasza ziemia, z której żyjemy i na której mieszkamy, nie straciła na wartości. Wieża będzie stała 500 metrów za naszymi domami, to stanowczo za blisko.

Jak dodaje, mieszkańców mógłby uspokoić rzetelnie przeprowadzony raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Firma Emitel przygotowała taki raport, nikogo on jednak nie przekonał.

- Zaprezentowany mieszkańcom raport jest niewiarygodny - zaznacza Zięba. - W trakcie konsultacji z przedstawicielami inwestora, na naszych oczach były nanoszone do niego poprawki. Uważam, że mieszkańców mógłby uspokoić raport wykonany przez firmę wybraną przez nas we współpracy z gminą.

Mieszkańcy wsi uważają, że przedstawiony raport zawiera wiele nieprawdziwych danych i sporządzony został nierzetelnie. W piśmie, które mieszkańcy skierowali do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czytamy: Raport (…) zawiera dane, które sprzyjają inwestorowi: Inwestor określił moc nadajników uwzględniając: MUX1-4.731,5 kW, ERP-100 kW, MUX2-4.731,5 kW, ERP-100 kW, MUX3-1.892,62 kW, ERP-40 kW. W trakcie spotkania przedstawiciel TP Emitel na zadane pytanie czy w niedalekiej przyszłości będzie zwiększona ilość i moc innych urządzeń nadawczych - nie zaprzeczył. Według naszej wiedzy planowane jest w przyszłości zwiększenie o następne 4 multipleksy MUX4-7 o mocach po 100 kW ERP każdy, co daje moc 400 kW ERP.

O pomoc mieszkańcy wsi zwrócili się również do posła Arkadiusza Czartoryskiego, który zainteresował się sprawą.  

- Prawie stu mieszkańców wsi w specjalnym liście zwróciło się do mnie z prośbą o pomoc. Zdania naukowców odnośnie szkodliwego działania fal elektromagnetycznych są podzielone. Odległość budowanej wieży od zabudowań jest bardzo niewielka. W moim odczuciu gmina powinna zamówić raport niezależny od raportu inwestora - podkreśla Czartoryski.

Jak mówi poseł, mieszkańcy wsi nie mają dostatecznego wsparcia we władzach gminy. Czartoryski wysłał do wójta gminy Goworowo, Małgorzaty Kuleszy, pismo, w którym pyta o szczegóły dotyczące inwestycji, jednak - jak mówi - nie uzyskał na nie satysfakcjonujących odpowiedzi.

Kolejna rozmowa mieszkańców wsi z wójtem gminy odbędzie się w piątek. Swoją obecność na spotkaniu, zapowiedział również poseł Arkadiusz Czartoryski.


Do sprawy będziemy wracać.
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×