zdjecie 2252
2019-01-04T14:24:16+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jest ostateczna decyzja w sprawie likwidacji dyspozytorni karetek pogotowia w Ostrołęce

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
9
1
8

To już pewne. Dyspozytornia karetek pogotowia ratunkowego w Ostrołęce nie zostanie zlikwidowana. Wojewoda mazowiecki przedstawił ostateczną wersję „Planu działania systemu ratownictwa medycznego dla Województwa Mazowieckiego”.

Dyspozytornia karetek pogotowia funkcjonująca przy SPZOZ Meditrans Ostrołęka znajduje się na liście jednej z 5 jednostek obsługujących teren województwa mazowieckiego. Jednak jeszcze do niedawna lokalizacja dyspozytorni w naszym mieście była zagrożona. Pod koniec grudnia do konsultacji samorządom na szczeblu wojewódzkim, miejskim i powiatowym wojewoda mazowiecki przedstawił „Plan działania systemu ratownictwa medycznego dla Województwa Mazowieckiego” zakładający likwidację kilku dyspozytorni, w tym także tej w Ostrołęce. Karetki do pacjentów z terenu naszego miasta i powiatu ostrołęckiego miały być kierowane przez dyspozytora z Siedlec.

Lokalne samorządy wyraziły zdecydowany protest takim zamiarom wojewody, argumentując, że proponowane zmiany w znaczny sposób wpłyną na wydłużenie czasu dojazdu karetki do pacjenta.

Konsultując plan z samorządami wojewoda uwzględnił przedstawione uwagi i zdecydował o pozostawieniu dyspozytorni w Ostrołęce.

- Brano pod uwagę możliwości dyspozytorni medycznych. Przy zakładanym zwiększeniu rejonów operacyjnych istotnym było zapewnienie odpowiedniej liczby dyspozytorów medycznych – czytamy w komunikacie prasowym wojewody mazowieckiego.

Przeciwko likwidacji dyspozytorni w Ostrołęce opowiadał się m.in. marszałek Adam Struzik oraz radni sejmiku województwa mazowieckiego. Podczas grudniowej sesji sejmiku radni klubów koalicyjnych zwracali uwagę na to, że propozycje zmian, jakie chciał wprowadzić wojewoda w ratownictwie medycznym, zagrażają bezpieczeństwu zdrowia i życia mieszkańców. Propozycja wojewody zakładała zmniejszenie liczby rejonów dyspozytorni do trzech. Obsługę całego województwa miały przejąć dyspozytornie w Warszawie, Siedlcach i Radomiu.

Marszałek Adam Struzik, apelując o niewprowadzanie zmian od 2019 r., zwracał uwagę szczególnie na fakt, że zmiany miałyby być przeprowadzone w ryzykownie szybkim tempie, bez odpowiedniego przygotowania, a to przede wszystkim zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców Mazowsza. Po sprzeciwie radnych, których stanowisko zostało wysłane m.in. do wojewody, ministerstwa zdrowia, NFZ, ale też ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ABW, wojewoda ogłosił dziś, że przedstawia ministerstwu zdrowia plan, w którym stan dyspozytorni niemalże nie ulegnie zmianom.

- Z punktu widzenia mieszkańców Mazowsza najważniejsze jest to, że liczba dyspozytorni, a także rejonów operacyjnych ratownictwa nie zmieni się tak drastycznie. Z informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że zaproponowany plan systemu ratownictwa dla Mazowsza zakłada funkcjonowanie pięciu rejonów operacyjnych – mówi Marta Milewska, rzecznik prasowy marszałka Struzika.

Wśród wspomnianych rejonów operacyjnych jest także Ostrołęka, obsługiwana przez SPZOZ Meditrans.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×