eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kajetan Rajski w Muzeum Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
REKLAMA

W środę 1 lipca w ostrołęckim Muzeum Żołnierzy Wyklętych odbyło się spotkanie autorskie Kajetana Rajskiego, autora publikacji poświęconych działaniom żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wraz z Rajskim do Ostrołęki przyjechali bohaterowie jego książek, czyli synowie pomordowanych żołnierzy.

Było to drugie spotkanie autorskie, jakie Kajetan Rajski zorganizował w Ostrołęce. Poprzednio w naszym mieście pojawił się on w maju 2014 roku, promując wtedy pierwszy tom swojej publikacji "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych". Po ponad roku powrócił do naszego miasta, by rozmawiać o drugiej części książki. W spotkaniu wzięli udział m.in. pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Karczewski, przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Jerzy Grabowski czy też miejscy radni - Ryszard Żukowski i Michał Skowroński.

W drugim tomie rozmów z synami i córkami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, których autorem jest Rajski, pokazana jest gehenna tytułowych „Wilcząt”. System komunistyczny prześladował ich z całą brutalnością tylko dlatego, że ich ojcowie obrali drogę niezłomnych patriotów. Niektórzy z nich, swoich ojców nie pamiętają. Niemal wszyscy żyli z piętnem „dzieci bandytów” przez długie dekady. Dopiero dziś odzyskują należną im pamięć i szacunek.

- Ostrołęka jest miastem bardzo patriotycznym - podkreślał Rajski - Zawsze rozmawiam o Ostrołęce podczas moich spotkań autorskich, powstaje tu Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Mówię o tym, jak trudno pozyskać środki zewnętrzne na jego budowę.

Autor książki o Żołnierzach Wyklętych podkreślał także, że nie wszyscy synowie i córki bohaterów chcieli od początku z nim rozmawiać. Wiele osób po prostu bało się potomków oficerów UB, dlatego chcieli zachować milczenie. Ostatecznie jednak udało się przeprowadzić rozmowy i publikacja książki doszła do skutku. Jest to opowieść o niezłomności Żołnierzy Wyklętych, stąd też powinna być to lektura obowiązkowa w wielu polskich domach, tak by uświadomić siebie i swoich bliskich o historii kraju i bohaterstwie wielu naszych przodków.

Kajetan Rajski ma 21 lat, jest studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się historią (szczególnie średniowieczem) i religią chrześcijańską (zwłaszcza teologią, biblistyką, liturgiką i hagiografią). Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami internetowymi (m.in. Polonia Christiana, dwutygodnik młodzieży katolickiej Droga, dwutygodnik diecezji kaliskiej Opiekun, Gazeta Polska, kwartalnik społeczno-historyczny Kwarta, portal PCh24.pl). Autor książek m.in. „Prawdziwy mężczyzna… czyli kto?” (2013), „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” (2014).

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×