eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kampania „Bezpieczny Senior”: Czujność i ograniczone zaufanie receptą na bezpieczną jesień życia

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

Jak ustrzec się przed utratą oszczędności stanowiących nierzadko dorobek całego życia? Recepta na to jest prosta – czujność i ograniczone zaufanie szczególnie wobec osób, których nie znamy lub nie możemy potwierdzić ich tożsamości.

- Seniorzy to osoby, którym ze względu na wiek i doświadczenia życiowe, należy się wyjątkowy szacunek. Dlatego też w ramach prowadzonej kampanii na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce „Bezpieczny Senior” jeszcze raz kierujemy apel do osób starszych oraz ich bliskich, aby rozmawiali z „babcią, dziadkiem” na temat przedmiotowych zagrożeń – informuje mł. asp. Tomasz Żerański z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Choć sposoby działania oszustów się zmieniają, to ograniczają się one do jednego wspólnego mianownika - pieniędzy. Osoby starsze, samotne, często narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży, często tracąc niemal oszczędności całego życia. Sposób działania przestępców często jest podobny. Sprawcy dzwonią z prośbą o pieniądze podając się za osobę najbliższą „pilnie’’ potrzebującą gotówki np. na operację. Niestety po odbiorze gotówki znikają bez śladu. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym, jeszcze raz przypominamy o najczęstszych metodach popełniania przestępstw na osobach starszych:

1. „Na wnuczka”– sprawcy przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, np., że są w hipermarkecie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot w promocyjnej cenie lub znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej np. wypadek drogowy. W związku z tym proszą o pożyczkę finansową. Oszuści twierdzą, że nie mogą przyjechać po pieniądze i wysyłają po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary i odbiera przekazaną dobrowolnie w dobrej wierze kwotę pieniędzy przeznaczoną przez seniora na pomoc łakomemu wnuczkowi.

2. „Na gazownię” czy „na hydraulika” – oszuści podając się za fachowców wchodzą do domów. Kradną co popadnie, albo po prostu wyłudzają kilkaset złotych za usługę, której nie wykonali.

3. „Na dotację”– w ostatnim czasie wiele słyszy się o rozmaitych dotacjach unijnych, rewitalizacji zaniedbanych dzielnic i innych tego typu działaniach pomocowych. Wykorzystują to złodzieje. Podając się za urzędników proszą o uiszczenie „opłaty manipulacyjnej” albo wpłacenie „zaliczki” na poczet późniejszej realizacji przedsięwzięcia.

4. „Na urzędnika”– sprawcy podając się za urzędników państwowych wymyślają szereg historii, które pozwolą im oszukać seniora. Może to być np. wymiana złotówek na euro i konieczność spisania numerów banknotów powyżej 50 złotych, konieczność wykupu gruntu , na którym został postawione mieszkanie poszkodowanego, itp.

5. Nie zabierajmy ze sobą zbyt dużej ilości gotówki, podczas wyjścia do sklepu weźmy ze sobą tyle pieniędzy ile jest nam potrzebna na niezbędne zakupy. Nie trzymajmy również gotówki w jednym miejscu. Dobrze jest porozkładać pieniądze w kilka miejsc tak, aby kupując towar za ,,kilka złotych” nie wyjmować z kieszeni większej gotówki.

6.  Jeśli jesteśmy zmuszeni do wypłaty większej ilości gotówki z banku, czy też bankomatu starajmy  się nie robić tego samemu. Poprośmy kogoś z bliskiej rodziny, czy też dobrego znajomego, aby nam towarzyszył.

7.  Korzystając z wszelkiego rodzaju kart płatniczych, czy też bankomatowych absolutnie nie możemy trzymać razem z kartą numeru PIN. Niestety często można zaobserwować sytuacje, gdzie  na karcie bankomatowej jest naklejona kartka z  wypisanym na niej numerem PIN. Takie zachowanie jest niedopuszczalne. Takie postępowanie tylko ułatwi potencjalnym sprawcom działanie oraz spowoduje ryzyko wypłaty naszych oszczędności zanim powiadomimy bank i konto zostanie zastrzeżone.

Pamiętajmy, że przestrzegając podstawowych zasadach bezpieczeństwa zminimalizujemy w dużym stopniu działania potencjalnych  przestępców. Dlatego bądźmy bardzo ostrożni w kontaktach z osobami nieznajomymi, a także nie przekazujmy żądnych pieniędzy obcym osobom, które telefonicznie  podają się za naszą rodzinę. Rozmawiajmy z Seniorami w naszym rodzinnym domu o powyższych zagrożeniach. Nie obawiajmy się również w przypadku jakichkolwiek wątpliwości  powiadomić o zagrożeniu policję.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×