eOstroleka.pl
Ostrołęka, WYBORY

Kobiety na listach wyborczych. Dwie kandydatki na prezydenta i 85 na radnych. Najwięcej u bezpartyjnych

REKLAMA
zdjecie 6664
zdjecie 6664
REKLAMA

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny trend wzrostu liczby kobiet kandydujących w wyborach samorządowych. To pozytywna zmiana, która świadczy o rosnącej świadomości kobiet na temat ich siły i wpływu na lokalną społeczność. Sprawdzamy, który komitet ma najwięcej kobiet na swoich listach do rady miasta w Ostrołęce.

Dlaczego kobiety chętniej angażują się w samorząd?

Powodów jest wiele. Po pierwsze, coraz więcej kobiet dostrzega, że samorząd to doskonałe miejsce do realizacji swoich pomysłów i pasji. To tu można realnie wpływać na życie lokalnej społeczności i zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Po drugie, panie coraz częściej czują się na siłach, aby brać odpowiedzialność za ważne decyzje. Mają świadomość swoich kompetencji i umiejętności, które mogą wykorzystać dla dobra wspólnego.

Istotne jest też to, że zmienia się postrzeganie ról społecznych kobiet. Coraz więcej osób akceptuje i wspiera kobiety, które chcą angażować się w życie publiczne i piastować funkcje kierownicze.

Jakie korzyści niesie ze sobą wzrost udziału kobiet w samorządzie?

Obecność kobiet w samorządzie to wiele korzyści dla całej społeczności. Po pierwsze, kobiety wnoszą do polityki nową perspektywę i wrażliwość. Zwracają uwagę na inne problemy i potrzeby niż mężczyźni, co pozwala na bardziej wszechstronne i wyważone decyzje. Oprócz tego, kobiety są często bardziej skłonne do współpracy i budowania kompromisów. To ważne cechy w samorządzie, gdzie kluczowa jest umiejętność dialogu i znajdowania rozwiązań satysfakcjonujących dla wszystkich.

Do tego, większy udział kobiet w życiu publicznym to inspiracja dla innych kobiet i dziewcząt. Pokazuje im, że mogą one również realizować swoje ambicje i zmieniać świat na lepsze.

Aby zachęcić więcej kobiet do startu w wyborach samorządowych, należy przede wszystkim zwalczać stereotypy dotyczące ról społecznych kobiet. Kobiety nie powinny być postrzegane jako osoby, które nie nadają się do piastowania funkcji kierowniczych lub do podejmowania trudnych decyzji. Ważne jest również stworzenie odpowiedniego klimatu dla kobiet w polityce. Kobiety powinny czuć się wspierane i akceptowane przez innych.

Należy także promować kobiety, które już działają w samorządzie i pokazywać ich sukcesy. To może być inspiracja dla innych kobiet i zachęcić je do zaangażowania się w życie publiczne.

Wybory 2024. Kobiety na listach wyborczych w Ostrołęce

7 kwietnia na listach wyborczych w Ostrołęce zobaczymy znajdziemy dwie panie kandydatki na prezydenta Ostrołęki. Sześć lat temu żadna kobieta nie stanęła w szranki o prezydenturę, tym razem wyzwanie podjęły Anna Truszkowska-Aptacy z Ostrołęki na Pokolenia i Ewa Żebrowska-Rosak z Koalicji dla Ostrołęki.

Na listach kandydatek do rady miasta znajdziemy 85 pań. Najwięcej kobiet na swoich listach mają bezpartyjni - komitet Bezpartyjne Miasto Ostrołęka reprezentuje aż 14 kobiet. Z Ostrołęki dla Wszystkich startuje 13 kobiet, a 12 - z Naszej Ostrołęki 2024 i z Ostrołęki na Pokolenia. Z kolei 11 pań będzie na listach Koalicji Obywatelskiej i Koalicji dla Ostrołęki. 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×