eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Koleją z Ostrołęki do Łomży? Poseł PSL dopytuje ministra infrastruktury

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
REKLAMA

Poseł Stefan Krajewski z PSL zainteresował się sprawą kolei z Ostrołęki do Łomży. Do ministra infrastruktury skierował kilka pytań dotyczących inwestycji planowanej w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Obietnica rządu w sprawie uzupełnienia linii kolejowej Centralny Port Komunikacyjny–Warszawa–Tłuszcz–Wyszków–Ostrołęka–Łomża–Pisz–Giżycko o nowy odcinek z Ostrołęki do Łomży, co umożliwi uruchomienie pasażerskich przejazdów kolejowych do tego miasta, jest dla mieszkańców Łomży bardzo istotna. Według przedstawionego harmonogramu pierwsze prace powinny ruszyć w roku 2023, jednak, aby było to możliwe, potrzebne jest przygotowanie całego procesu inwestycyjnego, zabezpieczenie finansowania oraz stworzenie odpowiednich planów. Warto, aby cały proces przebiegał bez opóźnień, ponieważ jego zrealizowanie może istotnie przyczynić się do rozwoju miasta Łomży oraz jakości życia mieszkańców. Bardzo istotne jest również przeprowadzenie jak najszerszych konsultacji społecznych ze społecznością lokalną, zwłaszcza rolnikami, przez których teren będzie przebiegać planowana linia kolejowa, aby przeprowadzić właściwe korekty tam, gdzie może ona utrudniać uprawę pól i gospodarowanie - wskazał w interpelacji polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Krajewski zadał w interpelacji kilka pytań:

  1. Na jakim etapie znajduje się obecnie przygotowywanie inwestycji budowy szprychy kolejowej nr 3 CPK–Warszawa–Tłuszcz–Wyszków–Ostrołęka–Łomża–Pisz–Giżycko?
  2. Z jakich źródeł będzie pochodzić jej finansowanie?
  3. Czy w budżecie na 2022 rok są zabezpieczone środki na przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz jego późniejszej realizacji?
  4. Czy przebieg nowej linii kolejowej był lub będzie poprzedzony konsultacjami społecznymi, zwłaszcza z rolnikami, przez których pola będzie ona budowana? Czy zostaną uwzględnione uwagi społeczności lokalnych dotyczące odpowiednich miejsc przejazdów, przejazdów strzeżonych, ew. wiaduktów?

Pytania skierowane zostały do ministra infrastruktury. Do sprawy wrócimy.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×