eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Kolekcjonerzy Wielkiej Historii” - niezwykła wystawa w Szkole Podstawowej w Rzekuniu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

„Kolekcjonerzy Wielkiej Historii” - to tytuł niezwykłej wystawy, którą zobaczyć można w Szkole Podstawowej w Rzekuniu. Na pomysł przygotowania ekspozycji wpadł Waldemar Cymes – szkolny anglista a prywatnie pasjonat historii. Chciał w ten sposób zainteresować dzieci i młodzież piękną i niezwykle zawiłą historią Niepodległej. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania – wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Wystawa „Kolekcjonerzy Wielkiej Historii” powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej uroczysta inauguracja odbyła się 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. gen Józefa Bema w Rzekuniu podczas szkolnych obchodów Święta Niepodległości. Ekspozycja to pomysł Waldemara Cymesa, nauczyciela języka angielskiego, który swoją pasją do historii chciał zainteresował dzieci i młodzież. W realizację projektu włożył wiele inwencji twórczej, artystycznej. Część materiałów i urządzeń wykorzystanych w warsztatach interaktywnych, jest jego autorskim pomysłem.

Projekt ten to żywa lekcja historii, ukazująca losy żołnierza polskiego na frontach I Wielkiej Wojny. Jednym z głównych elementów wystawy są odtworzone z dużym pietyzmem wojenne okopy. W ten sposób obrazowo zostały ukazane realia I wojny światowej. Widzowie są w trakcie zwiedzania ekspozycji „zaciągani” do wojsk pruskich i rosyjskich a następnie podzieleni przez linię frontu uczestniczą w bitewnej ofensywie.

- Poprzez takie doświadczenie niejako na własnej skórze młodzież może poczuć namiastkę wojennej atmosfery, zdać sobie sprawę z dramatu, z jakim na froncie zmagać się musieli żołnierze zaciągnięci siłą do wrogich armii i walczący w bratobójczej wojnie – mówi Waldemar Cymes, pomysłodawca wystawy.

Jednym z elementów ekspozycji jest okazały kopiec z piasku z celtyckim krzyżem pośrodku i listą poległych. Każde ziarenko piasku symbolizuje jedno ludzkie życie, które pochłonęła wojna. Uczniowie przygotowujący wystawę odliczyli dokładnie 3 miliony ziarenek pisaku…

Realizacja projektu była możliwa dzięki uczestnictwu Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu w konkursie „Na 100 Niepodległa”, ogłoszonym przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego im. Jana Kantego Steczkowskiego. Uzyskane w grancie dofinansowanie oraz zaangażowanie wielu firm i osób prywatnych, w tym PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., pozwoliło szkole na realizację tego przedsięwzięcia.

Wystawę w każdy czwartek i piątek zwiedzają uczniowie, a w najbliższą niedzielę, podczas dnia otwartego ekspozycja udostępniona zostanie mieszkańcom Rzekunia i nie tylko.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×