eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Komisarz Wyborczy podjął decyzję. Będzie referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Czerwin

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

18 lipca br. do Komisarza Wyborczego w Ostrołęce złożony został wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania wójta gminy Czerwin - Ryszarda Gocłowskiego oraz rady gminy w Czerwinie. Dziś Komisarz Wyborczy podjął decyzję.

19 sierpnia, Komisarz Wyborczy wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Wójta Gminy Czerwin oraz Rady Gminy przed upływem kadencji. Datę referendum ustalono na niedzielę, 6 października.

Przypomnijmy, że decyzję o złożeniu wniosku o odwołanie wójta podjął Komitet Protestacyjny, który wystąpił przeciwko budowie farm wiatrowych na terenie gminy Czerwin, po tym jak Rada Gminy w dniu 19 kwietnia 2013 r. na XXVIII Sesji Rady po raz drugi nie przychyliła się do woli mieszkańców, którzy kategorycznie sprzeciwiali się takiemu rozwiązaniu i domagali się w tej sprawie referendum.

2 lipca 2013 r. minie rok, jak mieszkańcy gminy Czerwin starają się powstrzymać budowę elektrowni wiatrowych na terenie swojej gminy. Bardzo wiele próśb kierowanych w tym czasie na ręce Pana Wójta i do Rady Gminy nic nie dało. Zarówno Pan Wójt i Pan Przewodniczący w jednym ze swoich pism stanowczo stwierdzili, że nie zrezygnują z rozpoczętego przedsięwzięcia. Postanowiono więc wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy wiatraków.

Pod wnioskiem podpisało się 460 osób. 20 lutego 2013 r. na XXV Sesji Rada Gminy wniosek odrzuciła. Komitet Protestacyjny złożył ponownie wniosek o referendum, który tym razem podpisało 610 osób. Niestety, mimo braku zastrzeżeń merytorycznych do wniosku –  Rada Gminy  19 kwietnia 2013 r. na XXVIII Sesji,  ponownie nie podjęła decyzji o przeprowadzeniu referendum.

- Nie można pozwolić aby nierozważna decyzja naszych Władz Samorządowych, której skutki będziemy ponosić przez dziesiątki lat, zniszczyła naszą Gminę i spokojne życie jej mieszkańców. Na terenie gminy Czerwin uznaniowo przyjęto minimalną odległość wiatraka od zabudowań ludzkich 500 m. Stanowczo sprzeciwiamy się tak bliskiej lokalizacji wiatraków. Obecnie w Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt Ustawy, w którym ta odległość nie może być mniejsza niż 3 km - mówił Zbigniew Gołąbek, członek komitetu protestacyjnego.W skład komitetu protestacyjnego, który złożył wniosek o odwołanie wójta weszli: Michał Młodzianowski, Grażyna Wrzosek Junkrowska, Ryszard Stanisław Płóciennik, Anna Klec, oraz Zbigniew Gołąbek.


Inicjator referendum we wniosku określił pytania referendalne w brzmieniu:
1.Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Wójta Gminy Czerwin Ryszarda Gocłowskiego przed upływem kadencji?
2.Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy w Czerwinie – in gremio [w całości] przed upływem kadencji?


W uzasadnieniu podano:

Podmioty, względem których złożono wniosek mieszkańców o przeprowadzenie gminnego referendum w sprawie ich odwołania przed upływem kadencji, utraciły społeczne zaufanie znaczącej części wyborców Gminy Czerwin,
sprzeniewierzyły się przedwyborczym obietnicom, składanemu ślubowaniu oraz powinnościom zapisanym w Statucie Gminy Czerwin jak i Ustawie z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym (art. 1, 2, 7 ust. 1 pkt.: 5, 8, 17, 19; art. 23 ust. 1, art. 23a ust. 1), zaniechaniem lub złą wolą tłumiły oddolne inicjatywy lokalnej Wspólnoty, działały w sposób zaprzeczający budowaniu społecznego zaufania obywateli do organów administracji publicznej (dotyczy szczególnie planowanej lokalizacji na obszarze gminy Czerwin tzw. farmy/parku wiatrowego oraz odmowy mieszkańcom prawa do referendum zagwarantowanego obywatelom w art. 170 Konstytucji RP), prowadziły złą politykę finansową, która doprowadziła Gminę na skraj bankructwa rozbijały wspólnotowe więzi poprzez podsycanie środowiskowych antagonizmów, działały metodami sprzyjającymi tworzeniu się lokalnych koterii.

- Do wniosku dołączono 58 kart poparcia z 537 podpisami. Wymagana liczba podpisów to 420. Zebranie tak dużej liczby podpisów poparcia to sukces referendum i wydarzenie historyczne. Mieszkańcy udowodnili, że chcą w naszej gminie normalności, żeby władza lokalna była dla nich, a nie na odwrót. W tym miejscu Inicjatorzy referendum w składzie: Michał Młodzianowski, Grażyna Wrzosek Junkrowska, Ryszard Stanisław Płóciennik, Anna Klec oraz Zbigniew Gołąbek pragną serdecznie podziękować mieszkańcom naszej gminy za poparcie, za życzliwość, a przede wszystkim za odwagę cywilną. Dodatkowe podziękowanie kieruje do tych osób, które czynnie pomogły w zbieraniu podpisów. Jednocześnie Inicjator referendum przeprasza tych mieszkańców, do których nie udało się dotrzeć podczas zbierania podpisów. Złożenie wniosku jest ogromnym sukcesem mieszkańców - piszą inicjatorzy referendum w gminie Czerwin.


Referendum w Gminie Czerwin odbędzie się 6 października, w godzinach 7 -21.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×