2014-08-24T21:04:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Komorowski: Polska jednoznacznie potępia rosyjską agresję

REKLAMA
zdjecie 5131
Prezydent RP Bronisław KomorowskiPrezydent RP Bronisław Komorowski
REKLAMA
zdjecie 5131

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko otrzymał życzenia od Prezydent RP Bronisława Komorowskiego z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Komorowski w liście do Poroszenko podkreślił, że Polska jednoznacznie potępia rosyjską agresję.

Szanowny Panie Prezydencie!

W imieniu Narodu Polskiego i własnym, składam Panu i Narodowi Ukrainy najlepsze życzenia z okazji Dnia Niepodległości.

Wyrażając troskę i głębokie zaniepokojenie sytuacją bezpieczeństwa Pana Ojczyzny, pragnę także przekazać życzenia jak najszybszego przywrócenia pokoju i stabilności na całym terytorium kraju. Polska jednoznacznie potępia rosyjską agresję – okupację Krymu i wspieranie separatystów na wschodzie oraz wszelkie działania godzące w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Głęboki niepokój budzą najnowsze przykłady łamania prawa międzynarodowego z wykorzystaniem rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną. Polska uznaje prawo Ukrainy do obrony i niezależnego wyboru modelu rozwoju państwa, wyboru kierunku integracji i zawieranych sojuszy.

Przywiązujemy szczególną wagę do rozwoju partnerstwa z Ukrainą, opartego na przyjaznych relacjach, rozwijających się w duchu historycznego pojednania i przywiązania do wspólnych wartości europejskich. Jestem przekonany, że nasze dobrosąsiedzkie relacje będą rozwijały się niezależnie od czynników zewnętrznych. Mam nadzieję, że przyjmie Pan, Panie Prezydencie, zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce w dogodnym dla Pana terminie, podczas której moglibyśmy nadać nowy impuls rozwojowi polsko-ukraińskiej współpracy.

Uznaję za ogromny sukces Ukrainy i całej Unii Europejskiej podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Rzeczpospolita Polska niezmiennie uznaje prawo Ukrainy do ubiegania się o miejsce w demokratycznej wspólnocie państw europejskich. Potwierdzam gotowość dalszego wspierania przez polskich ekspertów procesu implementacji umowy stowarzyszeniowej, dochodzenia do reżimu bezwizowego dla obywateli Ukrainy oraz przeprowadzenia innych reform prowadzących do modernizacji państwa, w tym reformy samorządowej.

Szanowny Panie Prezydencie, życząc Panu sukcesów w działaniach na rzecz obrony suwerenności, przywrócenia stabilności oraz dalszego rozwoju Ukrainy, przekazuję raz jeszcze moje najszczersze życzenia wszelkiej pomyślności dla Pana i Narodu Ukrainy.

Łączę wyrazy szacunku,
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Źródło: prezydent.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×