eOstroleka.pl
Polska,

Powstanie polsko-ukraiński fundusz przedsiębiorczości?

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
Prezydent RP Bronisław KomorowskiPrezydent RP Bronisław Komorowski
REKLAMA

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował podczas spotkania z wicepremierem Ukrainy Wołodymyrem Grojsmanem, aby rozważyć utworzenie polsko-ukraińskiego funduszu rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości- poinformował minister Olgierd Dziekoński. Wskazywał na znaczenie budowania lokalnej przedsiębiorczości.

Wśród wyzwań stojących przed Ukrainą wymieniano również decentralizację, walkę z korupcją i zbudowanie silnego społeczeństwa.

- Spotkanie miało miejsce na prośbę strony ukraińskiej, aby omówić w jakim zakresie doświadczenia Polski mogą być wykorzystane do podjęcia stosownych i niezbędnych na Ukrainie reform – powiedział minister Dziekoński na briefingu po spotkaniu Prezydenta RP z wicepremierem Ukrainy.

Minister podkreślał, że siłą potencjalnego rozwoju Ukrainy jest decentralizacja. Wskazywał, że model decentralizacji znakomicie sprawdził się w Polsce. - Podstawowym wyzwaniem dla Ukrainy – jak przedstawił wicepremier Grojsman – jest kwestia walki z korupcją, decentralizacja i zbudowanie silnego społeczeństwa - relacjonował.

Jak mówił minister, Prezydent RP wskazał, że obszary reform, jak decentralizacja i działania na rzecz wsparcia małej, lokalnej przedsiębiorczości wzmacniają potrzebę transparentności i czystości działań, czyli antykorupcyjności.

Olgierd Dziekoński zaznaczył, że doświadczenia polskie związane z budowaniem lokalnego samorządu w latach 90. były przez wicepremiera podkreślane jako droga i możliwość dla Ukrainy.

Ponadto, poinformował minister, w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego polskie organizacje samorządu terytorialnego – Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich, Śląski Związek Gmin i Powiatów zadeklarowały gotowość wymiany liderów samorządu między Polską i Ukrainą.

- Prezydent zaproponował, aby Ukraina podjęła działania na rzecz wsparcia lokalnej przedsiębiorczości. Bo lokalna przedsiębiorczość to szansa dla Ukrainy również budowania społeczeństwa obywatelskiego, prywatnego biznesu, takiego biznesu, który będzie poza strukturą oligarchicznej, obecnie funkcjonującej ekonomii ukraińskiej – powiedział Olgierd Dziekoński.

- W tym kontekście prezydent Komorowski zaproponował również, aby rozważyć utworzenie polsko-ukraińskiego funduszu rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, na wzór polsko-amerykańskiego funduszu przedsiębiorczości, który był uruchomiony 25 lat temu dla wsparcia małej przedsiębiorczości i z sukcesem ten proces w Polsce wspierał – podkreślił minister.

Wspomniał, że dostarczał zarówno kapitału, będąc dobrą inwestycją ze strony amerykańskiej w tamtym czasie, jak i odpowiedniej wiedzy technicznej.

- Wydaje się, że taki model mógłby być w odniesieniu do Ukrainy zaproponowany. Ta propozycja została przyjęta z zainteresowaniem przez ukraińskich gości – powiedział Olgierd Dziekoński.

Minister relacjonował, że rozmowy dotyczyły też zewnętrznych zagrożeń związanych z integralnością Ukrainy. – Kwestie integralności Ukrainy były mocno podniesione i mocno podkreślone – zaznaczył minister. - Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać integralność, suwerenność i niezależność Ukrainy – oświadczył Olgierd Dziekoński.

W spotkaniu uczestniczyli również Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i minister Jaromir Sokołowski.

Źródło: prezydent.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×