2017-03-31T11:56:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Konferencja dla uczniów klas mundurowych Mazowsza

REKLAMA
fot. policja.plfot. policja.pl
REKLAMA
1
0
0

Z inicjatywy Komendanta Stołecznego Policji oraz Wojewody Mazowieckiego, a także przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w warszawskim kinie Muranów zorganizowano dziś konferencję dla uczniów klas mundurowych z województwa mazowieckiego. Podczas konferencji przekazano informacje na temat świadomego i racjonalnego korzystania z internetu oraz bezpiecznych zachowań w sieci.

Konferencję poprzedził briefing prasowy, w którym udział wzięli: Komendant Stołeczny Policji młodszy inspektor dr Rafał Kubicki, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Marek Świszcz oraz Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Wojciech Kamieniecki.

Komendant Stołeczny Policji młodszy inspektor dr Rafał Kubicki podkreślił, że konferencja ma na celu podniesienie świadomości młodych ludzi w zakresie szeregu zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz racjonalnego zachowania podczas korzystania z sieci.

- Urządzenia cyfrowe, komputery i internet stanowią potężne narzędzie wykorzystywane do popełniania przestępstw o charakterze kryminalnym. Wykorzystanie dostępnych narzędzi informatycznych jest w dużym zainteresowaniu zarówno zorganizowanych grup przestępczych, jak i pojedynczych sprawców przestępstw. Wykorzystanie internetu i systemów teleinformatycznych daje duże, a w zasadzie nieograniczone pole do bezprawnego działania. Nasze spotkanie pokazuje, że wspólnie podejmujemy walkę z tego rodzaju zagrożeniami i chcemy przestrzec i uchronić przed nimi młodych ludzi.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera przyznał, że dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić dzień bez korzystania z internetu.

- Codziennie wysyłamy maile, czytamy informacje, dokonujemy płatności. Przez to wszyscy jesteśmy narażeni na cyberataki i zainfekowanie urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci i młodzież. Dlatego apeluję, szczególnie do rodziców, aby zadbali o bezpieczne zachowania w sieci.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Marek Świszcz podkreślał natomiast, jak ważne jest współdziałanie z młodymi ludźmi, którzy z natury bardzo ufnie podchodzą do wielu spraw, nieopatrznie narażając się na zagrożenia.

- Wszystkim nam zależy, aby internet był przyjazny i bezpieczny. To z jednej strony wyzwanie, ale i obowiązek, który spoczywa na takich instytucjach jak NASK– powiedział Wojciech Kamieniecki - Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Podczas konferencji eksperci z Komendy Stołecznej Policji oraz NASK omówili zagadnienia związane z: prywatnością w sieci, niebezpiecznymi kontaktami, problematyką cyberprzemocy czy hejtu oraz sposobach reagowania. Ponadto zaprezentowana została idea i funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Warto dodać, że w Komendzie Stołecznej Policji od dwóch lat funkcjonuje wydział do walki z cyberprzestępczością. Jest najnowocześniejszą i najszybciej rozwijającą się policyjną komórką. Ma na koncie m.in. wiele spraw związanych z zagrożeniem zdrowia lub życia, zwłaszcza młodych ludzi, których desperacja skłania do czynów samobójczych. Dynamiczny rozwój i przewidywany dalszy wzrost przestępczości związanej z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informatycznych powoduje, że walka z cyberprzestępczością to jedno z najważniejszych zadań Komendy Stołecznej Policji.

Przy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w ramach działań Polskiego Centrum Programu „Safer Internet” działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży pod numerem 116 111 (dostępny codziennie w godzinach 12-22) oraz infolinia dla rodziców i nauczycieli 800 100 100 (czynna 12-18).

Źródło: policja.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×