eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kontrole wydatków z dotacji oświatowych. Droga firma sprzątająca i... telefon dla dyrektora

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

Na jakie problemy napotkali pracownicy Urzędu Miasta podczas kontroli placówek oświatowych? Z danych ratusza wynika, że takowych nie brakowało. Nieprzemyślany zakup wyposażenia, wynajęcie drogiej firmy sprzątającej czy zakup drogiego telefonu, który używany był... przez dyrektora - to tylko niektóre z nich.

W 2020 roku na oświatę i wychowanie Miasto Ostrołęka przeznaczyło 39,95 procent wszystkich wydatków z budżetu. Na oświatę wydano łącznie 154.589.018,87 zł. W opinii władz miasta, sytuacja w oświacie poprawia się - wiceprezydent Anna Gocłowska wskazywała nam niedawno, że "po prawie trzech latach zaangażowania dyrektorów szkół i także mojej pracy, sytuacja jest dokładnie odwrotna (niż miała miejsce wcześniej - przyp. red.). Ostrołęka znajduje się wśród 10% samorządów z najlepszą organizacją oświaty". Miasto dotuje nie tylko szkoły publiczne, ale również placówki prowadzone przez inne organy niż Miasto Ostrołęka, wpisane do ewidencji Miasta Ostrołęki.

Oświata w Ostrołęce. Placówki niepubliczne

Na koniec 2020 roku w Ostrołęce istniało 14 niepublicznych przedszkoli, 7 niepublicznych punktów przedszkolnych, 6 niepublicznych szkół podstawowych, 5 niepublicznych szkół ponadpodstawowych, 4 niepubliczne szkoły policealne i 1 niepubliczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Sumaryczna kwota dotacji, jaka wypłacona została ww. placówkom oświatowym, to - według danych Urzędu Miasta - 19 224 659,95 zł.

Kontrole dotacji oświatowych. Droga firma sprzątająca i... telefon dla dyrektora

Kontrole dotacji są wykonywane co 4 lata oraz doraźnie - według potrzeb. Prowadzone są przez pracowników Wydziału Oświaty UM. Jak się okazuje, w trakcie kontroli wychodzą na jaw niekiedy absurdalne sytuacje.

Z danych Wydziału Oświaty wynika, że dotowane podmioty bardzo często nie rozumieją przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz uchwały dotującej i nieprawidłowo je interpretują. Wskazano m.in. na brak wymaganego konta firmowego, nieprawidłowo rozliczane i dokumentowane operacje gotówkowe, brak opisu faktur czy nieprawidłowo prowadzoną dokumentację.

Dodatkowo, zespół kontrolujący miał się często spotykać z brakiem opisów dowodów zakupu (np. faktur i rachunków) i innych dokumentów księgowych związanych z rozliczeniem otrzymanej dotacji. Wątpliwości kontrolujących z ratusza wzbudziły także m.in. zakupy upominków, np. na dzień chłopaka, dzień nauczyciela czy zakup zabawek w bardzo dużej ilości powtarzający się cyklicznie, bardzo wysoki wydatek za zatrudnienie firmy sprzątającej, nieprzemyślany zakup wyposażenia, czy... zakup drogiego telefonu komórkowego, który używany był do celów prywatnych dyrektora.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×