eOstroleka.pl
Polska,

Kontrowersyjne propozycje w expose premiera Tuska

REKLAMA
zdjecie 8155
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 8155

Choć wystąpienie premiera trwało zaledwie godzinę i nie znalazły się w nim odniesienia do wszystkich dziedzin życia, Donald Tusk przedstawił kilka propozycji, które budzą kontrowersje.

Dużo uwagi premier poświęcił sytuacji finansów. Stwierdził, że w latach 2008-2011 nastąpił wzrost polskiego PKB o 15,4 proc. i „jak nigdy dotąd goniliśmy państwa zachodnie”. Zapowiedział, że na koniec przyszłego roku deficyt spadnie o 3 proc. Dług ma wynieść 52 proc., a na koniec 2015 roku - 47 proc.

Tusk poinformował, że będą podejmowane działania niepopularne, wymagające poświęcenia od wszystkich. I tak mają wzrosnąć podatki od wydobywanych bogactw naturalnych oraz od przyszłego bogactwa - łupków. Planowana jest likwidacja ulgi internetowej oraz ulgi na dzieci dla rodzin z jednym dzieckiem. Zwiększeniu o 50 proc. ma za to ulec ulga na trzecie i kolejne dziecko.

Liczne kontrowersje budzi propozycja wydłużenia wieku emerytalnego.
- Proponujemy, aby od roku 2013 stopniowo zrównywać i podwyższać wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67. roku życia - powiedział Tusk. Dodał, że nastąpi przegląd grup emerytalnie uprzywilejowanych. Waloryzacja emerytur ma być na dotychczasowym poziomie, choć rząd będzie proponował na jakiś czas waloryzację kwotową a nie procentową.

Dobrych wieści nie usłyszeli pracodawcy - premier zapowiedział podniesienie o 2 proc. składki rentowej po stronie pracodawców.

Wiele uwagi premier poświęcił sytuacji rolników. Zapowiedział, że od lutego 2012 roku nastąpi zmiana systemu ubezpieczeń zdrowotnych w odniesieniu do rolników.
- Rolnicy na gospodarstwach powyżej 15 ha będą płacić składkę zdrowotną. Od 2013 roku dla gospodarstw rolnych zaczniemy wprowadzać rachunkowość i opodatkowanie na ogólnych zasadach - mówił Tusk, dodając, że te działania umożliwią następnie odejście od KRUSU.

Premier odniósł się także do sytuacji polskiego Kościoła.
- Duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych - mówił, zaznaczając, że nie wyklucza, iż będzie to wymagało zmian w
konkordacie.

Tusk zapowiedział ponadto odchudzanie administracji, skrócenie o 1/3 postępowań sądowych podwyżki w wojsku i policji o ok. 300 zł w połowie lipca.

- Trzeba zapłacić za cztery lata rządów PO - powiedział Jarosław Kaczyński, komentując wystąpienie Donalda Tuska. Prezes PiS zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie bronić polskich rolników i KRUS. Podkreślił także, iż należy rozwiązać Narodowy Fundusz Zdrowia. - Są plany, jak od tego odejść i trzeba zdecydowanie od tego odejść - zaznaczył prezes PiS.

Jarosław Kaczyński mówił również m.in. o koniecznej repolonizacji banków, pomocy młodym ludziom, reformy oświaty i ochrony wartości, jakie reprezentuje Kościół katolicki. Zaznaczył, że za kryzys finansów nie mogą płacić najubożsi i trzeba sięgnąć do głębokich kieszeni.

Prezes PiS podkreślił także, że nie można teraz wdrażać pakietu klimatycznego czy wstępować do strefy euro. - Skutki dla Polski będą mniej więcej takie jak przegrana wojna - uważa prezes PiS.

W expose premiera nie znalazły się odniesienia do służby zdrowia, infrastruktury czy prywatyzacji.


[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×