2022-05-10T22:52:00+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Ksiądz z diecezji łomżyńskiej w areszcie. Zarzuty dotyczą przestępstw seksualnych

REKLAMA
zdjecie 6337
pexels.compexels.com
REKLAMA
8
0
35

Jeden z księży z diecezji łomżyńskiej usłyszał zarzuty dotyczące przestępstw seksualnych wobec małoletniego poniżej 15. roku życia. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Łukasza R. na trzy miesiące. Kuria wydała oświadczenie w tej sprawie.

Jak poinformował portal zambrow.org, do zatrzymania księdza Łukasza R. miało dojść pod koniec kwietnia w Zambrowie. Duchowny usłyszał zarzuty, a Sąd Rejonowy w Ostrołęce zastosował wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt. Chodzi o przestępstwa seksualne, w których pokrzywdzonym jest małoletni poniżej 15. roku życia.

Ksiądz Łukasz R. pochodzi z parafii w Długosiodle. Posługiwał m.in. w Wyszkowie i Zambrowie, był też kapelanem Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.

Kuria Diecezjalna w Łomży wydała komunikat, w którym poinformowała, że "po wpłynięciu w lipcu 2021 r. oskarżenia wobec tego kapłana o czyny przestępcze względem osoby małoletniej, zostały wszczęte procedury przewidziane we właściwych dokumentach Kościoła".

- W związku z oskarżeniem powzięto środki zapobiegawcze, w tym oskarżany kapłan otrzymał zakaz pełnienia jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej względem dzieci i młodzieży, aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w prowadzonym postępowaniu - wskazał ks. Jan Krupka, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Łomży.

W komunikacie Kurii czytamy:

Bezzwłocznie strona kościelna powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę duchowną. Aktualnie oczekujemy na rozpoznanie i rozstrzygnięcie ze strony świeckich organów ścigania. W zgodzie z normami prawa kościelnego deklarujemy gotowość do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy celem pełnego wyjaśnienia sprawy.

Komunikat w tej sprawie wydała również ostrołęcka prokuratura:

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo dot. molestowania seksualnego na szkodę małoletniego poniżej 15 roku życia. Śledztwo zostało wszczęte w sierpniu 2021r. na podstawie zawiadomienia delegata jednego z biskupów ds. ochrony dzieci i młodzieży, w którym podano okoliczności wskazujące, że jeden z księży mógł dopuścić się czynów pedofilskich. W toku postępowania ustalono, że kapłan, który był katechetą, wykorzystywał seksualnie chłopca. Do pierwszych czynów pedofilskich doszło ponad 10 lat temu.

Do zatrzymania podejrzanego doszło pod koniec kwietnia br. Podejrzanemu ogłoszono zarzuty przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego poniżej 15 roku życia. Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowania podejrzanego. Sąd podzielił stanowisko prokuratura i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec księdza na okres 3 miesięcy. Za zarzucane podejrzanemu przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na charakter sprawy i dobro pokrzywdzonego prokuratura nie udziela szczegółowych informacji o postępowaniu.

Źródło: zambrow.org/Kuria Diecezjalna w Łomży
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×