eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kwiecień 2010 r. w Ostrołęce. Tak przeżywaliśmy narodową tragedię [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9637
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9637

Dziś mija 12 lat od katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński. Wspominamy, jak kwiecień 2010 roku wyglądał w Ostrołęce.

10 kwietnia 2010 roku w Ostrołęce miał odbyć się duathlon. Impreza została odwołana przez organizatorów, ale uczestnicy zdecydowali się na symboliczny gest.

My, jako uczestnicy tej imprezy, podjęliśmy decyzję o uczczeniu chwilą ciszy i przebiegnięciu trasy, robimy to dla pamięci

- mówił ówczesny radny miasta Dariusz Bralski. Odwołana została także gala sportów walki, która miała odbyć się tego dnia.

W dzień katastrofy o godzinie 17.30 kilkaset osób zebrało się na skwerze przy ulicy Kopernika, by uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. W niedzielę 11 kwietnia w południe zawyły syreny alarmowe.

Ostrołęczanie gromadzili się na skwerze, który dziś nosi imię Lecha Kaczyńskiego i oddawali hołd ofiarom, składając kwiaty i znicze przed pomnikiem. Kilka dni po katastrofie odbyła się także nadzwyczajna sesja rady miasta, w ratuszu wyłożono księgę kondolencyjną. Była też msza święta w intencji ofiar w ostrołęckiej Farze.

Życie jest jednym ciągiem, jednym pasmem. Oni żyją w naszych sercach, naszej modlitwie i żyli będą w naszej pamięci, żyć będą w historii naszej Ojczyzny, naszego narodu

- mówił w homilii ks. infułat Zygmunt Żukowski.

Modlitwa za zmarłych w tragicznej katastrofie lotniczej odbyła się również w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Uroczystą mszę świętą odprawił biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.

Przeżywamy jedną z najboleśniejszych tragedii w dziejach naszego kraju

- mówił w słowie wygłoszonym do wiernych.

Z kolei ostrołęcka młodzież wzięła udział w Marszu Pamięci, którego pomysłodawcami byli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ostrołęce. Marsz przeszedł ulicami miasta z osiedla Centrum aż pod skwer przy ulicy Kopernika.

Więcej o: Smoleńsk

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×