zdjecie 993
2016-10-28T12:22:50+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Maciej Kleczkowski: „Nie chciałbym, żeby patronką ulicy w Ostrołęce była kochanka dwóch papieży i biskupa” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Maciej Kleczkowski, radny miejski (PO), fot. eOstrołęka.pl
4
4
2

Nie obyło się bez kontrowersji przy nadaniu nazwy ulicy w Ostrołęce podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta. Radny Maciej Kleczkowski (PO) zaprotestował przeciwko powierzeniu patronatu ulicy Królowej Marysieńce. „Nie chciałbym, żeby patronką ulicy w Ostrołęce była kochanka dwóch papieży i biskupa” - argumentował radny powołując się na publikacje prasowe.

Podczas odbywającej się w czwartek, 27 października XXXII sesji Rady Miasta dyskutowano nad nadaniem nazwy nowej ulicy znajdującej się na osiedlu Centrum. Właściciel terenu, przez który droga przebiega, zaproponował, by z okazji przypadającej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski drogę tę nazwać imieniem Królowej Dobrawy, żony Mieszka I lub Królowej Marysieńki, żony Jana III Sobieskiego, który zatrzymał najazd Turcji pod Wiedniem i uratował tym samym chrześcijaństwo w Europie. Pod głosowanie radnych stanął projekt uchwały uwzględniający drugą z propozycji.

Z protestem podczas obrad wystąpił radny Maciej Kleczkowski. Swój sprzeciw argumentował informacjami z życiorysu Królowej Marysieńki, które znalazł w publikacjach prasowych.

- Dotychczas przy projektach uchwał o nadaniu nazwy ulicy nie protestowałem. Tym razem jednak nie mogę przejść obojętnie. Nie chciałbym, żeby patronką ulicy w Ostrołęce Królowa Marysieńka, kochanka dwóch papieży i biskupa. Jest na ten temat wiele artykułów. W swojej książce o Królowej Marysieńce Tadeusz Boy Żeleński nazywał ją „piekielną babą”.  Czy w ten sposób mamy uczcić rocznicę Chrztu Polski – mówił radny Kleczkowski, powołując się na publikacje m.in. w tygodniku Angora.

- Przyznać muszę, że ja również nie należę do fanów Królowej Marysieńki – mówił podczas sesji prezydent Janusz Kotowski - Myślę jednak, że należy docenić zgłębienie tematu, doczytanie i przygotowanie na sesję radnego Macieja Kleczkowskiego. Z drugiej jednak strony, w moim przekonaniu warto jednak zwrócić uwagę na źródła. Boy Żeleński, znany dość twórca, ale na pewno nie historyk, znany z jest pewnych ekscesów. Jeśli mielibyśmy oceniać jego obyczaje to nie wypadłby lepiej od Królowej Marysieńki. I teraz jeśli ma być to źródło oceny obyczajów, to należałoby się mocno zastanowić. Angora z kolei ma swoje oblicze ideowe i często prezentuje dość krytyczne czy nawet krytykanckie podejście do wartości, z którymi duża część Europy się utożsamia. Warto zwrócić uwagę skąd pochodzą nasze źródła informacji. W tego typu sprawach jak nadanie nazwy ulicy dochodzi czynnik w postaci właściciela nieruchomości. Tu właściciel zaproponował taką właśnie nazwę – dodał prezydent Kotowski.

Ostatecznie większością głosów radni pozytywnie przegłosowali projekt uchwały. Przeciwnych było dwóch radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Ćwok , 21:04 28-10-2016,   -
Dla Sz.P. (p)rezydenta jedyne obiektywne źródło to te z ambony albo zatwierdzone przez wodza z ul. Nowogrodzkiej. Lemingi za to mają swoich kapłanów na ul. Czerskiej. Kołtuństwo i zaprzaństwo po obu stronach barykady.
odpowiedz   •   oceń :  
~Klekot , 22:38 28-10-2016,   100%
Niektórzy maja druga żonę i nikt ich nie potępia za to a nawet wybierają ich na rajców miejskich 😂
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 993