zdjecie 9799
zdjecie 9799
2020-07-08T16:53:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Maciej Kleczkowski zarabia przy projekcie Multicentrum. Prezydent: "Wynagrodzenie adekwatne"

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
2
13
86

Wiceprezydent Ostrołęki Maciej Kleczkowski jako przewodniczący zespołu ds. utworzenia Multicentrum w Ostrołęce zarobił przez osiem miesięcy ponad 24 tysiące złotych - wynika z odpowiedzi, jakiej Łukasz Kulik udzielił radnej Ewie Żebrowskiej-Rosak. Prezydent Ostrołęki uważa, że to adekwatne wynagrodzenie i... przypomina zarobki męża radnej, który projektem Multicentrum kierował w poprzedniej kadencji samorządu. Padły również kwoty, jakie pobierał poprzedni zespół.

Czym zajmuje się wiceprezydent?

O Macieju Kleczkowskim w obecnej kadencji samorządu jest naprawdę głośno. W styczniu 2020 roku został (na ten moment nieprawomocnie) skazany na 10 tysięcy złotych grzywny za zatajenie prawdy w oświadczeniach majątkowych, jakie składał jako radny i wiceprezydent. Później doszło do serii dziwnych publikacji w mediach społecznościowych: wiceprezydent recytował wiersz, ostrzygł się (w zasadzie zrobiła to jego partnerka) podczas transmisji na żywo, aż w końcu wrzucił do sieci zdjęcie "śniadanka", które odebrane zostało przez internautów mocno dwuznacznie. Wiceprezydent przeprosił, choć "śniadanko" pozostawiło niesmak.

Mieszkańcy naszego miasta wstydzą się, że taka osoba reprezentuje nas, a niemieszkańcy naszego miasta po prostu śmieją się z nas, że mamy takiego wiceprezydenta

- mówiła radna Ewa Żebrowska-Rosak podczas jednej z sesji rady miasta, pytając o to, czym w zasadzie zajmuje się wiceprezydent Ostrołęki w Urzędzie Miasta. Poproszono ją, by w tej sprawie złożyła interpelację.

Zapytała w niej o obowiązki wiceprezydenta: jaki obszar w Urzędzie Miasta nadzoruje, jaki posiada zakres czynności, jakie projekty realizuje i w jakiej wysokości pozyskał na ten cel środki zewnętrzne oraz jaka jest jego rola w realizacji projektu Multicentrum i czy pobiera z tego tytułu wynagrodzenie (jeżeli tak, to w jakiej wysokości)?

Odpowiedź na interpelację radnej liczyła... 11 stron. Piotr Potulski odpisał, że wiceprezydent wykonuje zakres czynności określony w Regulaminie Organizacyjnym Urzędu Miasta Ostrołęki. Wypisanie wszystkich czynności zajęło kierownikowi Biura Prasowego Urzędu Miasta Ostrołęki ponad osiem stron. W sprawie projektu Multicentrum poinformowano, że Maciej Kleczkowski pobiera wynagrodzenie, lecz nie poinformowano w jakiej kwocie. W odpowiedzi podano za to kwoty, jakie pobierał poprzedni zespół, którym kierował Mirosław Rosak - mąż radnej Ewy Żebrowskiej-Rosak.

Najwidoczniej radnej nie usatysfakcjonowała obszerna odpowiedź Potulskiego, gdyż złożyła kolejną interpelację w sprawie wiceprezydenta Kleczkowskiego:

W nawiązaniu do odpowiedzi na moją interpelację z dnia 2 czerwca 2020 roku oraz brakiem konkretnych informacji dotyczących wykonywanych obowiązków przez Wiceprezydenta Miasta Macieja Kleczkowskiego, ponownie proszę o udzielenie odpowiedzi na postawione przez mnie pytania: Jaki obszar w Urzędzie Miasta nadzoruje? Konkretnie, które wydziały UM oraz miejskie jednostki organizacyjne podlegają wiceprezydentowi? Jakie projekty realizuje i w jakiej wysokości pozyskał na ten cel środki zewnętrzne? W jakiej wysokości wynagrodzenie pobrał do chwili obecnej i jakie pobiera nadal z tytułu koordynowania projektu pn. „Utworzenie Centrów Kompetencji Technologii Informacyjno - Komunikacyjnych w Ostrołęce (Polska) i Mosty (Białoruś)"?

- dopytywała radna Prawa i Sprawiedliwości. Jest już odpowiedź na jej interpelację.

Struktura zadaniowa

Obecnie funkcjonujący podział kompetencji w Urzędzie Miasta Ostrołęki zmienił się ze struktury „kompetencyjnej" (w której każdy z Wiceprezydentów miał przypisane określone wydziały), w strukturę zadaniową, w której wszyscy urzędnicy Urzędu Miasta Ostrołęki zostali przypisani do realizacji konkretnych zadań czy wydawania konkretnych decyzji

- wyjaśnia prezydent Łukasz Kulik.

Zadania i decyzje zostały podzielone na cztery poziomy ważności i przypisane pod względem rangi do kompetencji:

  • Głównych Specjalistów / Inspektorów w danych wydziałach,
  • Dyrektorów Wydziału,
  • Wiceprezydenta,
  • Prezydenta,

W mojej ocenie zmiana struktury z typowo "urzędowej" na "zadaniową" już przynosi lepsze efekty, chociażby w zakresie terminów rozpatrywania niektórych spraw czy wydawania aktów prawnych. Jednak po 12 latach funkcjonowania proces ten wymaga jeszcze dopracowania, a dodatkowo wdrożenia w Urzędzie Miasta Ostrołęki rozwiązań z zakresu planowania strategicznego oraz kontroli realizacji zadań. Do tej pory takie rozwiązania nie funkcjonowały, a w połączeniu z przestarzałą infrastrukturą informatyczną nie pozwala na wydajne funkcjonowanie Urzędu. Jeśli zaś chodzi o miejskie jednostki, to podlegają one bezpośrednio mojej osobie

- dodał prezydent Ostrołęki.

Wynagrodzenie za Multicentrum

Wiceprezydent Maciej Kleczkowski odpowiada za realizację projektu „Utworzenie centrów technologii informacyjno - komunikacyjnych i edukacji w Ostrołęce (Polska) i Mostach (Białoruś)", czyli projektu Multicentrum. Jak poinformował prezydent Łukasz Kulik, Kleczkowski wraz z całym nowo powołanym zespołem, w okresie sierpień - wrzesień 2019 nie pobierał wynagrodzenia, natomiast w okresie październik 2019 - maj 2020, w związku z pełnieniem funkcji koordynatora w/w projektu, otrzymał wynagrodzenie w łącznej wysokości 24 311,35 zł brutto (środki te pochodzą z pieniędzy unijnych przewidzianych na wynagrodzenie dla zespołu).

Łukasz Kulik, choć nie był o to pytany, postanowił porównać te zarobki do poprzedniego zespołu ws. Multicentrum, którym kierował... mąż radnej - Mirosław Rosak.

Wypada porównać to z pracą zespołu kierowanego przez ówczesnego koordynatora (który w okresie marzec - grudzień 2018 zarobił 25 013.33 zł brutto). Członkowie tego zespołu pobierali wynagrodzenie jeszcze przed uruchomieniem samego projektu i finansowania z pieniędzy unijnych, a więc wynagrodzenia te w okresie marzec - listopad 2018 obciążyły bezpośrednio budżet miasta kwotą prawie 110 tys. zł. Nadmienię, że zespół projektowy przez pięć miesięcy (marzec - sierpień 2018) pobierał wynagrodzenie, mimo iż oficjalnie został powołany dopiero dnia 24 sierpnia 2018 r., na podstawie zarządzenia nr 283/2018 ówczesnego Prezydenta Miasta Ostrołęki

- podkreślił.

Dalej Łukasz Kulik przypomina o umowach na usługi związane z przygotowaniem i realizacją projektu Multicentrum podpisanych przez poprzedniego prezydenta. Wspomina też o wnioskach z audytu, jaki przeprowadzono po objęciu władzy przez nową ekipę.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej kwoty, myślę że obecne wynagrodzenie Wiceprezydenta Macieja Kleczkowskiego oraz całego zespołu jest adekwatne do zakresu wykonywanych zadań w ramach tego projektu, a porównując je do kwot wydatkowanych przez poprzedników i zakresu prac przez nich realizowanych, z czystym sumieniem mogę odpisać, że w tej kwestii Miasto Ostrołęka w końcu gospodaruje pieniędzmi mieszkańców w sposób oszczędny i odpowiedzialny

- napisał Kulik.

Warto podkreślić, że Maciej Kleczkowski w Urzędzie Miasta Ostrołęki zarobił w 2019 roku ponad 165 tysięcy złotych, czyli dużo więcej niż sam prezydent.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×