2012-07-11T21:01:45+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Macierewicz donosi do prokuratury na Tuska, Sikorskiego, Klicha, Millera i Arabskiego

REKLAMA
zdjecie 1643
zdjecie 1643
Antoni Macierewicz (fot. youtube) Antoni Macierewicz (fot. youtube)
REKLAMA
Antoni Macierewicz, szef zespołu parlamentarnego ds. zbadania katastrofy smoleńskiej, poinformował, że złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa m.in. przez najwyższych urzędników państwowych, m.in. premiera Donalda Tuska oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Zawiadomienie dotyczyć ma także byłego szefa MON Bogdana Klicha, byłego szefa MSWiA Jerzego Millera oraz szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego. Antoni Macierewicz na środowym posiedzeniu zespołu przedstawił treść doniesienia do prokuratury.

Według posła PiS Tusk, Sikorski, Arabski, Klich i Miller działając wspólnie „świadomie i celowo popełnili szereg przestępstw na szkodę Rzeczypospolitej Polski oraz jej konstytucyjnych organów”.

Poseł stwierdził, że ich działania doprowadziły do katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Skutkiem działań Tuska, Klicha, Millera, Sikorskiego i Arabskiego było też - według Macierewicza - „blokowanie konstytucyjnych prerogatyw” prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W zawiadomieniu Macierewicz napisał, że czyny, „których dopuścili się pod kierownictwem i na polecenie Donalda Tuska” Klich, Miller, Sikorski i Arabski wypełniają znamiona przestępstw z art. 129 i art. 231 par.1 kodeksu karnego.

W zawiadomieniu Macierewicz napisał, że Donald Tusk wiedział od 8 grudnia 2009 roku o planowanej wizycie polskiej delegacji pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu i „realizował z góry założony plan, którego celem było wyeliminowanie najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej z udziału w tych uroczystościach”. Realizację tego planu - jak stwierdził szef zespołu - powierzył podległym mu ministrom.

Millerowi Macierewicz zarzucił w doniesieniu m.in. brak właściwego nadzoru nad BOR, nie przeprowadzenie rekonesansu lotniska w Smoleńsku, zaniżenie kategorii działań ochronnych wizyt 7 i 10 kwietnia 2010 roku, brak zabezpieczenia sanitarnego, pirotechnicznego, odpowiedniej łączności w Smoleńsku.

Z kolei Sikorski - według Macierewicza - nie realizował umowy z lutego 1994 między Polską a Rosją o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji poprzez zaakceptowanie wybudowania prawosławnej cerkwi przy wjeździe na teren Zespołu Memorialnego, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

Arabski - zaznaczył w zawiadomieniu Macierewicz - odpowiadał za organizację wizyty prezydenta w Katyniu oraz koordynację lotu do Smoleńska zgodnie z instrukcją organizacji lotów statków powietrznych o statusie HEAD.

Klich - napisał w doniesieniu poseł PiS - był odpowiedzialny za nadzór nad 36. Specjalnym Pułkiem Lotnictwa Transportowego oraz za realizację porozumienia z 1993 r. między Polską a Rosją ws. zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych obu państw.


[źródło: wPolityce.pl]
REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×