2015-10-08T18:50:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Maków Mazowiecki: Festyn Masz jedno życie – Kieruj odpowiedzialnie. Dopalacze zabijają

REKLAMA
KPP w Makowie Mazowieckim
REKLAMA

„Masz jedno życie – Kieruj odpowiedzialnie. Dopalacze zabijają” - pod takim hasłem odbył się w Makowie Mazowieckim festyn profilaktyczno-edukacyjny.

Festyn był podsumowaniem trwającego od września br. projektu skierowanego do młodzieży makowskich szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu odbywały się w szkołach spotkania z młodymi ludźmi, które miały na celu budowanie w nich poczucia współodpowiedzialności za korzystanie z dróg – zarówno jako pieszego, czy też kierowcy pojazdów mechanicznych, oraz uświadomienia jak szkodliwe są skutki zażywania dopalaczy i narkotyków.

Impreza rozpoczęła się od przywitania współorganizatorów projektu przez Komendanta Powiatowego Policji w Makowie Mazowieckim insp. Tomasza Łysiaka.

Pierwszym punktem festynu była symulacja zdarzenia drogowego, czyli zderzenia motocyklu z samochodem osobowym. W wyniku tego zderzenia motocyklista doznał poważnych obrażeń ciała, a kierowca był zakleszczony w uszkodzonym samochodzie. Na miejsce przybyły służby porządkowe. Patrol ruchu drogowego zabezpieczał miejsce zdarzenia, załoga karetki pogotowia udzielała pomocy medycznej rannemu motocykliście, a strażacy używając specjalistycznego sprzętu wydobywali kierowcę z samochodu. Po zapewnieniu pomocy rannym, i przewiezieniu ich do szpitala, dalsze czynności na miejscu zdarzenia zaczęli wykonywać policjanci grupy dochodzeniowo-śledczej. Przeprowadzili oni oględziny miejsca wypadku drogowego, w tym zabezpieczając ślady hamowania pojazdów. Na miejscu przesłuchano świadków zdarzenia. Na koniec straż pożarna dokonała uporządkowała miejsce, usuwając rozbite szła i płyny eksploatacyjne, które wyciekły z uszkodzonych pojazdów.

Następnie młodzież znajdująca się na makowskim rynku wzięła udział w pokazie pierwszej pomocy medycznej zaprezentowanej przez uczniów Zespołu Szkół Medycznych w Przasnyszu. Na manekinach pokazywali oni przebieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Chętni mogli sami spróbować swoich sił, i przekonać się, że nie jest to takie trudne.

Dla uczestników festynu przygotowanych było wiele innych atrakcji. W jednym z symulatorów można było odczuć na własnej skórze co dzieje się z ludzkim ciałem podczas dachowania samochodu. Na kolejnym stanowisku można było się przekonać, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się symulatory jazdy samochodem i motocyklem. Również slalom pomiędzy pachołkami w alkogoglach przyciągał uczestników.

Na stanowisku Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Makowie Mazowiecki można było uzyskać szczegółowe informacje na temat dopalaczy, stuków ich zażywania, i miejsce gdzie należy szukać pomocy. Uczniowie Zespołu Szkół Medycznych w Przasnyszu przygotowali dla uczestników pokaz manicuru. Ponad to była możliwość zmierzenia sobie ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

Festyn nie kończy cyklu spotkań z młodzieżą, wręcz przeciwnie zostaną one rozszerzone na wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu makowskiego i będą trwać do końca roku szkolnego.

Źródło: KPP w Makowie Mazowieckim
REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6