2015-10-08T18:50:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 1 0
Region,

Maków Mazowiecki: Festyn Masz jedno życie – Kieruj odpowiedzialnie. Dopalacze zabijają

REKLAMA
KPP w Makowie Mazowieckim
REKLAMA
0
1
0
„Masz jedno życie – Kieruj odpowiedzialnie. Dopalacze zabijają” - pod takim hasłem odbył się w Makowie Mazowieckim festyn profilaktyczno-edukacyjny.

Festyn był podsumowaniem trwającego od września br. projektu skierowanego do młodzieży makowskich szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu odbywały się w szkołach spotkania z młodymi ludźmi, które miały na celu budowanie w nich poczucia współodpowiedzialności za korzystanie z dróg – zarówno jako pieszego, czy też kierowcy pojazdów mechanicznych, oraz uświadomienia jak szkodliwe są skutki zażywania dopalaczy i narkotyków.

Impreza rozpoczęła się od przywitania współorganizatorów projektu przez Komendanta Powiatowego Policji w Makowie Mazowieckim insp. Tomasza Łysiaka.

Pierwszym punktem festynu była symulacja zdarzenia drogowego, czyli zderzenia motocyklu z samochodem osobowym. W wyniku tego zderzenia motocyklista doznał poważnych obrażeń ciała, a kierowca był zakleszczony w uszkodzonym samochodzie. Na miejsce przybyły służby porządkowe. Patrol ruchu drogowego zabezpieczał miejsce zdarzenia, załoga karetki pogotowia udzielała pomocy medycznej rannemu motocykliście, a strażacy używając specjalistycznego sprzętu wydobywali kierowcę z samochodu. Po zapewnieniu pomocy rannym, i przewiezieniu ich do szpitala, dalsze czynności na miejscu zdarzenia zaczęli wykonywać policjanci grupy dochodzeniowo-śledczej. Przeprowadzili oni oględziny miejsca wypadku drogowego, w tym zabezpieczając ślady hamowania pojazdów. Na miejscu przesłuchano świadków zdarzenia. Na koniec straż pożarna dokonała uporządkowała miejsce, usuwając rozbite szła i płyny eksploatacyjne, które wyciekły z uszkodzonych pojazdów.

Następnie młodzież znajdująca się na makowskim rynku wzięła udział w pokazie pierwszej pomocy medycznej zaprezentowanej przez uczniów Zespołu Szkół Medycznych w Przasnyszu. Na manekinach pokazywali oni przebieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Chętni mogli sami spróbować swoich sił, i przekonać się, że nie jest to takie trudne.

Dla uczestników festynu przygotowanych było wiele innych atrakcji. W jednym z symulatorów można było odczuć na własnej skórze co dzieje się z ludzkim ciałem podczas dachowania samochodu. Na kolejnym stanowisku można było się przekonać, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się symulatory jazdy samochodem i motocyklem. Również slalom pomiędzy pachołkami w alkogoglach przyciągał uczestników.

Na stanowisku Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Makowie Mazowiecki można było uzyskać szczegółowe informacje na temat dopalaczy, stuków ich zażywania, i miejsce gdzie należy szukać pomocy. Uczniowie Zespołu Szkół Medycznych w Przasnyszu przygotowali dla uczestników pokaz manicuru. Ponad to była możliwość zmierzenia sobie ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

Festyn nie kończy cyklu spotkań z młodzieżą, wręcz przeciwnie zostaną one rozszerzone na wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu makowskiego i będą trwać do końca roku szkolnego.
REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1