2011-05-13T14:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Marsz ku czci Rotmistrza Pileckiego (WIDEO, ZDJĘCIA)

REKLAMA
Po przemarszu ulicami miasta uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych (fot. R.D)
REKLAMA
W piątek mija okrągła, 110. rocznica urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ponad dwudziestu miastach Polski ów jubileusz upamiętniono marszami, a także okolicznościowymi wydarzeniami, które towarzyszyły rocznicowym obchodom.

Również ulicami Ostrołęki przeszedł marsz ku jego czci. Organizatorem i pomysłodawcą uroczystości był ostrołęcki ZSZ nr 2.

Po przemarszu ulicami miasta uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Tam został odczytany referat przybliżający postać i działalność Rotmistrza Pileckiego. Następnie delegacja zebranych szkół złożyła kwiaty i zapalił znicz pod pomnikiem. Na uroczystościach obecny był Janusz Kotowski, prezydent miasta.

- Otrzymaliśmy propozycję od Fundacja Paradis Judaeorum, by zorganizować marsz upamiętniający tę wyjątkową postać. O zgodę i patronat poprosiliśmy Janusza Kotowskiego, prezydenta miasta, który nie tylko zgodził się, ale również ucieszył się z tej inicjatywy. Do marszu zaprosiliśmy inne ostrołęckie szkoły. Razem z nami w marszu uczestniczyli uczniowie ZSZ nr 1 i ZS nr 5 w Ostrołęce. Cieszę się, że my jako nauczyciele, którzy uczą i wychowują młodzież mogliśmy przypomnieć tak wielką postać, którą bez wątpienia był Rotmistrz Pilecki - powiedział nam Grzegorz Żebrowski, dyrektor ZSZ nr 2.


Witold Pilecki (1901-1948): pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek", nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński", kryptonim „T-IV".

Oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego .15 maja 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”. Jego miejsce pochówku jest nieznane, grabarze z UB zakopali zwłoki prawdopodobnie na wysypisku śmieci lub Kwaterze na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB by pamięć w Polsce po nich zginęła.

Marsz został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1