2011-05-13T14:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Marsz ku czci Rotmistrza Pileckiego (WIDEO, ZDJĘCIA)

REKLAMA
Po przemarszu ulicami miasta uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych (fot. R.D)Po przemarszu ulicami miasta uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych (fot. R.D)
REKLAMA

W piątek mija okrągła, 110. rocznica urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ponad dwudziestu miastach Polski ów jubileusz upamiętniono marszami, a także okolicznościowymi wydarzeniami, które towarzyszyły rocznicowym obchodom.

Również ulicami Ostrołęki przeszedł marsz ku jego czci. Organizatorem i pomysłodawcą uroczystości był ostrołęcki ZSZ nr 2.

Po przemarszu ulicami miasta uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Tam został odczytany referat przybliżający postać i działalność Rotmistrza Pileckiego. Następnie delegacja zebranych szkół złożyła kwiaty i zapalił znicz pod pomnikiem. Na uroczystościach obecny był Janusz Kotowski, prezydent miasta.

- Otrzymaliśmy propozycję od Fundacja Paradis Judaeorum, by zorganizować marsz upamiętniający tę wyjątkową postać. O zgodę i patronat poprosiliśmy Janusza Kotowskiego, prezydenta miasta, który nie tylko zgodził się, ale również ucieszył się z tej inicjatywy. Do marszu zaprosiliśmy inne ostrołęckie szkoły. Razem z nami w marszu uczestniczyli uczniowie ZSZ nr 1 i ZS nr 5 w Ostrołęce. Cieszę się, że my jako nauczyciele, którzy uczą i wychowują młodzież mogliśmy przypomnieć tak wielką postać, którą bez wątpienia był Rotmistrz Pilecki - powiedział nam Grzegorz Żebrowski, dyrektor ZSZ nr 2.


Witold Pilecki (1901-1948): pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek", nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński", kryptonim „T-IV".

Oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego .15 maja 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”. Jego miejsce pochówku jest nieznane, grabarze z UB zakopali zwłoki prawdopodobnie na wysypisku śmieci lub Kwaterze na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB by pamięć w Polsce po nich zginęła.

Marsz został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×