eOstroleka.pl
Polska,

Marsz Niepodległości 2011: Zamieszki w Warszawie [VIDEO]  

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. sxc.hu fot. sxc.hu
REKLAMA
Warszawa: W centrum stolicy doszło do walk z policją. Policja użyła gazu i armatek wodnych na placu Konstytucji. Rannych zostało już kilku policjantów i kilkunastu demonstrantów. Zatrzymano ponad 100 osób. Około godz. 15 policja dostała zgodę na użycie broni gładkolufowej.

Po godz. 14 na Placu Konstytucji doszło do starć. Z informacji portalu wPolityce.pl wynika, że wbrew obawom nie doszło do starć skrajnej lewicy z uczestnikami Marszu Niepodległości. Zamieszki wywołały nieznane bliżej grupy zgromadzone na Placu Konstytucji.

- Organizator Marszu Niepodległości odciął się od tej grupy, która zgromadziła się na Placu Konstytucji - mówił w TVP Info Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Policja kilkakrotnie użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego w celu rozpędzenia manifestujących. W kierunku funkcjonariuszy policji poleciały kamienie i ciężkie przedmioty.

Czytaj więcej: Warszawa: Zamieszki na Nowym Świecie. Policja starła się z niemieckimi anarchistami

Przedmiotem agresji zgromadzonych na Pl. na Rozdrożu stał się m.in. wóz transmisyjny TVN24 i samochód osobowy TVN Meteo, które podpalono. Obsłudze wozu na szczęście nic się nie stało. Policja próbuje namierzyć sprawców - podaje TVN24.pl. I dalej:

- Wóz TVN24 został zaatakowany. Najpierw były przebite opony, później były próby przewrócenia i w końcu został podpalony. Nikomu nic się nie stało. Zaatakowany został tez operator kamery - relacjonował Arkadiusz Wierzuk, reporter TVN24 który relacjonował wydarzenia, z Pl. na Rozdrożu.

Jeden z reporterów portalu wPolityce.pl widział całą sytuację: Ludzie, którzy zaatakowali wóz transmisyjny, krzyczeli "ITI spierda..." - opowiada.

TVN podaje, że ich reporter musiał w pewnym momencie uciekać przed - jak to ujęto - wrogim tłumem.

Czytaj więcej: Kaczyński: W Święto Niepodległości Niemcy bili Polaków [VIDEO]

Po zamieszkach policja wyłączyła z ruchu ul. Marszałkowską i wszystkie ulice do niej prostopadłe od rotundy PKO przy Rondzie Dmowskiego aż do Placu Konstytucji.

W centrum Warszawy nadal jest niespokojnie, chociaż na Placu na Rozdrożu jest coraz mniej ludzi, manifestanci przemieszczają się w kierunku Placu Trzech Krzyży, ul. Marszałkowskiej i ul. Agrykola. Ścisłe centrum miasta jest całkowicie nieprzejezdne. Zamknięte zostały ulice dochodzące do ul. Belwederskiej i al. Ujazdowskich i ul. Świętokrzyskiej. Policja kieruje ruch na tymczasowe objazdy.

Czytaj więcej: Marsz Niepodległości 2011: „Gazeta Wyborcza, wzywająca od wielu dni do blokady, przeliczyła się” [ZDJĘCIA]

Na wielu trasach przebiegających przez centrum nie kursują autobusy ani tramwaje. Pojawiają się informacje o bójkach na stacjach metra. Policja poinformowała już, że przez cała noc stolicę będą patrolować siły podobne jak te, które operowały w ciągu dnia. Wszystko po to, by zapobiec ewentualnym starciom i zamieszkom.

Na ulicach Warszawy w ciągu Dnia Niepodległości było kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy z komendy stołecznej i posiłki z 8 wojewódzkich miast. W zamieszkach rannych zostało 21 osób. Policja zatrzymała około dwustu demonstrantów.












[źródło: Niezależna.pl / wPolityce.pl / TVN24]
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×